2 : 0
(0:0)

Mohamed Salah (© AFP)

Liverpool přehrál Lipsko i podruhé a snadno prošel do čtvrtfinále

Liverpool se oklepal z nedávné ligové porážky proti Fulhamu (0:1) a v Lize mistrů naopak předvedl zodpovědný výkon. Rozjetému Lipsku nedal v Budapešti šanci ani podruhé a znovu ho zdolal v poměru 2:0, po dvou letech tak bez větších potíží postoupil mezi osmičku nejlepších. Úvodní poločas nabídl mnoho gólových možností, nicméně branka v něm nepadla. Reds rozhodli o svém úspěchu dvěma góly v rozmezí 70. - 74. minuty.

Německý celek proto nezopakuje své loňské překvapivé tažení nejprestižnější evropskou klubovou soutěží, kdy dokráčel až do semifinále. V Bundeslize sbírá jeden úspěch za druhým a patří mezi nejproduktivnější týmy v lize, jenomže proti anglickému gigantovi se ve dvou zápasech neprosadil ani jednou. Svěřenci trenéra Juliana Nagelsmanna přitom začali s obrovským nasazením a první obrovskou příležitost si vypracovali již po deseti minutách.

Skvělou práci odvedl Nkunku a chytrou kolmicí uvolnil Poulsena. Ten ještě dokázal připravit lepší pozici pro osamoceného Olma, španělský záložník si však zblízka vylámal zuby na fantastickém brazilském brankáři Alissonovi, jenž zamezil pohromě parádním "tygřím skokem". O devět minut později chtěl na druhé straně otevřít gólový 'účet tohoto zápasu hlavičkující Jota, ale po rohovém kopu Alexandera-Arnolda se blýskl brilantním zákrokem jednoruč pozorný gólman Gulácsi.

Přesně v polovině úvodního dějství unikl po levém křídle kanonýr Mohamed Salah a z mírného úhlu si na Gulácsiho nepřišel. Poté se ještě společně se Sadiem Maném snažil dorážet, jenže balón mezi třemi tyčemi nakonec neskončil. Ve 29. minutě se na pravé straně pokutového území zjevil Alexander-Arnold a před branou se snažil najít nabíhajícího Salaha, avšak bránící Upamecano dokázal na poslední chvíli odkopnout míč do zámezí.

Krátce po odehrané půlhodině si Lipsko vytvořilo dvě solidní šance, ovšem ránu Kampla dokonale ukryl ve svých rukavicích Alisson a vzápětí pálil Forsberg ze čtrnácti metrů o kousek vedle pravé konstrukce. Zhruba pět minut před přestávkou zlikvidoval hostující brankář ránu Joty z hranice šestnáctky, portugalský útočník pak v nastaveném čase trestuhodně mířil do boční sítě.

Po změně stran tempo hry přeci jen opadlo. Liverpool se mohl alespoň trochu uklidnit v 54. minutě, ale aktivní Jota ani v tomto případě nepřekonal dobře postaveného Gulácsiho. O jedenáct minut později si naopak výrazně oddechli svěřenci manažera Jürgena Kloppa, střídající Sørloth totiž z osmi metrů hlavičkoval do břevna.

Mírný favorit se přeci jen dostal do vedení necelých pětadvacet minut před závěrečným hvizdem. Salah po vynikající přízemní kombinaci svých spoluhráčů ukázal své schopnosti, skvěle se zbavil dvou bránících protihráčů a z patnácti metrů nasměroval balón po zemi přímo do bližšího spodního rohu. O čtyři minuty později stvrdil výhru Liverpoolu Mané, který díky střílené přihrávce od Origiho snadno rozvlnil síť poloprázdné branky RB.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, livesport.cz, whoscored.com