2 : 2
(0:2)

Duvan Zapata (© AFP)

Ajax neudržel dvougólové vedení a z Bergama si odváží bod

Dva odlišné poločasy se odehrály v Bergamu v rámci druhého kola základních skupin Ligy mistrů mezi Atalantou a Ajaxem Amsterdam. Zatímco v první půli dominovali hosté z Nizozemska, po změně stran se ujali iniciativy domácí a díky dvougólovému Zapatovi srovnali skóre.

Úvodní minuty byli v podání obou celků oťukávací, ale o něco aktivnější na míči byli hosté, kteří si ovšem nebyli schopní poradit s předfinální fází. Domácí se snažili těžit z rychlého přechodu do útoku, stoprocentní příležitost si však také nebyli schopní schovat.

Po necelé půlhodině hry poslali hráči Ajaxu několik nebezpečných centrů do pokutového území domácích. Po jednom z nich z dílny Tagliafica odkopl míč ze vzduchu Gosens, ale s míčem trefil i nabíhajícího Traorého a rozhodčí Skomina nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil tradiční střelec a kapitán Dušan Tadič a s přehledem proměnil.

Hráči Ajaxu i po vstřeleném gólu pokračovali v aktivním napadání, s čímž si rozehrávka Atalanta nebyla schopna poradit. Neres dostal dlouhý pas po levém křídle, míč zatáhl do pokutového území a přízemním centrem našel Traorého, který nadvakrát překonal brankáře Sportiella.

Gian Piero Gasperini nejspíš měl co říct svým svěřencům během poločasové přestávky, protože Atalanta hned od úvodu druhého dějství na svého soupeře vletěla. Hned po pěti minutách byl Iličič faulován na hranici pokutového území a sám se postavil k exekuci přímého kopu, střelu slovinského záložníka ovšem brankář Onana zpacifikoval.

Vzápětí mohl na druhé straně navýšit vedení Ajaxu po individuální akci stoper Schuurs, ale jeho průměrné zakončení zkrotil Sportiello. A tak se v 54. minutě vlnila síť na druhé straně. Iličičova sražená střela se dostala k volnému Gomézovi, který bezprostředně poslal nadýchaný centr před bránu, kde byl nejvýš Zapata, jenž razantní hlavičkou snížil ztrátu Atalanty.

Atalanta byla nadále aktivnějším týmem a hnala se za vyrovnáním, kterého se dočkala už šest minut po snížení. Pašalič protáhl míč středem hřiště a poslal Zapatovi průnikovou přihrávku do otevřené obrany. Kolumbijský útočník si míč dobře navedl až do pokutového území a tvrdou střelou k tyči srovnal stav utkání.

Domácí byli v laufu a mohli naklonit vedení na svou stranu. Pašalič ale nedokázal z úhlu prostřelit Onanu a s obranným blokem si zase neporadil dorážející Goméz, ještě jeden pokus tak měl Pašalič, ale pálil pouze do boční sítě.

Ajax se dokázal s nečekaného zvratu utkání vzpamatovat a druhá polovina závěrečného dějství nabídla vyrovnaný souboj. Hosté se snažili kombinací dostat na dostřel Sportiellovy svatyně a svými centry a nahrávkami hledali zejména nebezpečného Traorého, větší šanci si však až do závěrečného hvizdu nevypracovali. Podobně na tom byli domácí, kteří se při svých protiútocích chtěli spoléhali hlavně na rychlé nohy Zapaty, ale také si již výrazněji neohrozili bránu soupeře.

Autor: Martin Jedlička / onlajny.com