03.10.2021 19:00 CET
1 : 0
(1:0)

Sparta po pěti letech porazila Slavii, výhru Letenských vystřelil Haraslín

Sparťané se po předlouhých pěti letech dočkali vítězství nad nenáviděným rivalem z druhého břehu Vltavy. Jubilejní 300. derby výrazně ovlivnila červená karta pro obránce Slavie Aihama Ousoua, načež Letenští početní výhodu okamžitě využili díky přímému kopu Lukáše Haraslína. Víc branek v utkání nakonec nepadlo, to však domácím určitě nevadilo, neboť se i po hubeném vítězství posunuli v ligové tabulce před sešívané na druhé místo.

Zatímco na straně Letensých nedošlo po čtvrtečním utkání v Evropské lize proti skotským Rangers k žádné změně, kouč Slavie Trpišovský po porážce od nizozemského Feyenoordu posadil hned pět hráčů. V sestavě se nově ukázali Bořil se Samkem, Lingrem, Schranzem a Kuchtou, kteří nahradili Oscara, Traorého, Stanciua, Ekpaie a Tecla.

Po nepovedeném akustickém vyladění sparťanské hymny ještě před úvodním hvizdem hrozilo, že se derby zvrtne jen do samých potyček a hádek. Po úvodu plném tvrdých osobních soubojů si nicméně obě strany barikády začaly vytvářet své příležitosti. Tu první velkou měl hostující útočník Kuchta, jenž po dlouhém autovém vhazování od Masopusta odstavil Panáka, z úhlu ale nepropálil gólmana Sparty Niţu a z dorážky se neprosadil ani Lingr.

Ve 20. minutě se po dobrém napadání dostal do dobré příležitosti Ševčík, jenže jeho sólo zakončené nebezpečnou střelou zhatil nešťastně blokující spoluhráč Masopust. Poté se začali osmělovat též Letenští. Ve 28. minutě pálil po chytře rozehrané standardní situaci Haraslín, bránu protivníka však netrefil. O šest minut později se přes obranu hostů prokličkoval Pešek, jehož ránu zastavil brankář Slavie Mandous.

Čtyři minuty před koncem první půle přišel zásadní okamžik. Ousou poměrně hloupě poslal k zemi Haraslína, a jelikož viděl již druhou žlutou kartu, musel kolbiště předčasně opustit. Vyloučení nicméně nebylo jedinou ránou, která v tu chvíli sešívané postihla. Následný přímý volný kop totiž rozehrál Haraslín, který díky teči bránícího Schranze poslal Spartu do vedení. Sám slovenský fotbalista vsítil svůj první gól v rudém dresu.

Krátce po změně stran se Haraslín mohl prosadit podruhé, avšak z bezprostřední blízkosti trefil pouze Mandouse. V 50. minutě vyslal na druhé straně nebezpečný volej Stanciu, jenž v poločase nahradil nevýrazného Samka, Niţă ale míč vyrazil nad břevno. Devět minut nato zase domácí předvedli pohlednou kombinaci, kterou však v závěrečné fázi pokazil Haraslín, jenž zbytečně otálel se zakončením.

Slavia se průběh derby snažila změnit několika střídáními, i kvůli početní nevýhodě ale bránu Letenských ve druhé v podstatě vůbec neohrozila. V takovém případě stačilo domácím jen kontrolovat výsledek. Po dlouhých 54 utkání tak skončila rekordní neporazitelnost sešívaných v nejvyšší soutěži.

Autor: Ondřej Vaculík