19.09.2023 21:00 CET
2 : 0
(0:0)

Radost hráčů PSG (© AFP)

Mbappého gólové sérii neunikl ani Dortmund. Partii v Parku princů rozhodla penalta

Hráči PSG porazili v prvním duelu skupiny F Ligy mistrů na domácím hřišti Dortmund 2:0. Les Parisiens si sice vytvořili výraznou převahu střeleckých pokusů už v úvodní půli, ale skóre otevřeli až ve 49. minutě, kdy se z penalty nemýlil Kylian Mbappé. Hvězdný útočník se prosadil již v pátém utkání za pařížský klub v řadě. Výhru francouzského mistra pak ještě pojistil Achraf Hakimi, který skóroval v milionářské soutěži popáté v kariéře, přičemž všechny předchozí trefy si připsal právě v dresu BVB.

Úvodní kolo takzvané "skupiny smrti" nezastihlo ani jednoho ze soupeřů v ideální formě. PSG vyhrálo pouze jeden ze tří domácích duelů nové sezony a naposledy v Parku princů prohrálo navzdory dvěma brankám Mbappého s Nice. Dortmund se naopak o víkendu zmátořil z mizerných předchozích výkonů, demonstrovaných například remízou s Heidenheimem, a uspěl ve Freiburgu. Ofenzivní vysvobození přitom vzešlo z nečekaných míst, když dvakrát skóroval stoper Mats Hummels.

Ačkoliv se v úvodu zdál být v dobrém rozpoložení Mbappé, premiérové zakončení mezi tři tyče si připsal hostující Donyell Malen, ale jeho prudký projektil našel Gianluigi Donnarumma v rukavicích. Brzy se o slovo přihlásili i Pařížané a po sérii krátkých přihrávek střílel Vitinha, jenže míč z Portugalcových kopaček orazítkoval pouze levou tyč. Aktivita subtilního záložníka odstartovala tlak domácích, ale ti, ačkoliv se dostali do množství dobrých pozic, měli špatně seřízená mířidla. Jejich optická převaha tak paradoxně nepřinesla v první půli jedinou střelu přímo na bránu.

Defenziva BVB byla hodně zaměřená na Mbappého, nebezpečí ale představoval i bývalý hráč hostů Ousmane Dembélé. Ten se zkraje druhého poločasu prohnal po pravé straně a po jeho centru zahrál rukou ve vápně Niklas Süle. K pokutovému kopu se nepřekvapivě postavil Mbappé a střelou k levé tyči otevřel skóre. Dembélé nebyl jediným domácím fotbalistou s minulostí v černo-žlutém dresu. Dalším takovým byl Hakimi a ten v 58. minutě rozjel krásnou kombinační akci s Vitinhou, kterou zblízka zakončil efektní šajtlí a navýšil vedení PSG. Následnou pasivitu vedoucího celku mohl v 79. minutě potrestat střídající Jamie Bynoe-Gittens, mladíkův pokus zpoza vápna se však otřel jen o levou tyč.

Vítězný vstup do nesmírně složité skupiny se tak podařilo uskutečnit PSG. To se v příštím kole představí 4. října v Newcastlu, Dortmund tentýž den přivítá AC Milán.

Autor: Livesport.cz / Tomáš Břečka