28.11.2023 21:00 CET
1 : 3
(1:1)

Jamie Bynoe-Gittens a Marco Reus (© AFP)

Anglický zázrak utišil San Siro. Dortmund po vítězství nad AC vyvázl ze skupiny smrti

Dortmund ustrážil postavení na čele skupiny F Ligy mistrů, když na stadionu AC Milán zvítězil 3:1. Zápas začal ve zběsilém tempu, když hned v první desetiminutovce dostaly oba celky možnost zahrávat penaltu. Zatímco domácí Olivier Giroud selhal, Marco Reus se nemýlil a posunul Borussii do vedení. Rossoneri sice dokázali ještě do přestávky vyrovnat, po hodině hry však ve prospěch hostů rozhodl Jamie Bynoe-Gittens. Teprve 19letý Angličan, který zároveň vybojoval předcházející pokutový kop, svou trefou poslal klub z Vestfálska do jarní fáze soutěže.

Setkání čtyř velkoklubů evropského fotbalu zatím nabízelo fanouškům to, co od něj čekali. Situace v tabulce se každým hracím dnem přelévala, a ačkoliv Dortmund nezvládl úvodní dva duely, po dvojitém skalpu Newcastlu se prodral na první příčku. Milánské AC mělo na svém kontě po polovině základní fáze pouhé dva body, na San Siru se však proti PSG fantasticky ukázal Giroud, který gólem a asistencí vrátil Rossoneri do hry o postup.

Jenže hned v šesté minutě francouzský kanonýr zaváhal. Nico Schlotterbeck zahrál ve vápně jednoznačně rukou, Giroud ovšem nechal střelou z 11 metrů pouze vyniknout Gregora Kobela. Pokutový kop se následně zrodil i na druhé straně, kde potrestal hloupý faul Davideho Calabrii přesnou ranou Reus. Milánské defenzivě dělal velké problémy především 19letý Bynoe-Gittens, jenž chvíli po vybojování penalty mohl i sám skórovat. V rozhodující chvíli však nesklopil nárt a poslal míč vysoko nad branku. O poznání lépe si vedl ve 37. minutě Samuel Chukwueze, který proběhl po pravé straně hřiště až do vápna a přesnou střelou na zadní tyč zaznamenal svůj premiérový zásah v dresu Rossoneri. AC mohlo vývoj klání pár vteřin před pauzou dokonce otočit, ale Calabria nasměroval svou hlavičku těsně vedle.

Domácí zahájili aktivně i druhé dějství a obrana BVB se musela hodně otáčet, aby nedovolila skórovat Christianu Pulišičovi. Ve chvíli, kdy fanoušci Miláňanů očekávali, že tlak jejich miláčků bude kulminovat, udeřil Bynoe-Gittens. Hostující mladík se ocitl na konci svižné kombinace na jeden dotek a procítěnou placírkou umístil balon do sítě. Hráči ve žlutém předváděli i nadále výtečnou produktivitu, protože v 69. minutě vypálil zpoza vápna Karim Adeyemi a balon i přes zásah Mika Maignana doskákal těsně za brankovou čáru. AC bylo sice aktivnější, nedočkalo se však ani korekce skóre, jelikož Luka Jovič hlavou trefil tyč. Červenočerní naopak mohli ještě jednou inkasovat, když Niclas Füllkrug při jedné z několika svých příležitostí napálil břevno.

Dortmund tak vyhrál potřetí v řadě a zajistil si přezimování v milionářské soutěži. V posledním kole přivítá 13. prosince PSG, AC Milán bude hrát tentýž den v Newcastlu.

Autor: Livesport.cz / Tomáš Buda