2 : 2
(1:2)

Roman Jaremčuk (© AFP)

Benfica dvakrát srovnala a s Ajaxem doma remizovala

Nerozhodný výsledek se zrodil v úvodním utkání osmifinále Ligy mistrů mezi Benficou a Ajaxem. Hosté z Amsterdamu se dvakrát dostali do vedení zásluhou Tadiće a Hallera, vlastenec druhého jmenovaného a Jaremčukova trefa ovšem znamenaly konečný výsledek 2:2. Domácí celek tak zůstal ve hře o vytoužené čtvrtfinále, nicméně v březnové odvetě na nizozemské půdě to rozhodně nebude mít jednoduché.

Středeční utkání začalo podle předpokladů o něco opatrněji, ovšem svěřenci trenéra Erika ten Haga z ničeho nic udeřili krátce po odehrané čtvrthodině. Do vedení je dostal Dušan Tadič, na kterého defenzíva SL naprosto zapomněla ve středu vlastní šestnáctky a srbský šplímachr po pasu obránce Mazraouiho zavěsil z voleje přímo k pravé tyči mimo dosah bezmocného řeckého brankáře Vlachodimose.

Nicméně lisabonský celek to v žádném případě nezabalil a ve 26. minutě srovnal stav. Do vlastní sítě hodně netradičně zamířil nejlepší kanonýr pobíhajícího ročníku Ligy mistrů Sébastien Haller. Těsně předtím předvedl vynikající zákrok nohou gólman Pasveer proti střele Rafy Silvy, po následném rohovém kopu se zjevil na levém křídle Vertonghen a prudkou přihrávkou před branku trefil právě reprezentanta Pobřeží Slonoviny, od kterého doputoval míč do sítě.

Avšak Haller na sebe nenechal čekat s odpovědí příliš dlouho a ani ne o tři minuty později vrátil AFC vedení. Martínez poslal nepříjemný pas z levé strany před branku, kde ho smolně tečoval bránící Vertonghen a domácí strážce měl co dělat, aby vyrazil balón před sebe. Jenomže pohotový Haller se vzápětí dostal k dorážce a bez větších potíží zamířil přímo do protějšího spodního rohu poloprázdné branky.

Favorit tohoto duelu mohl navýšit svůj náskok minutu před koncem základní hrací doby první půle, ale Álvarez svou kroucenou přízemní střelou z mírného úhlu orazítkoval jen vzdálenější konstrukci. V nastaveném čase ještě zahrozil Antony, zakončení mu však vůbec nesedlo a Vlachodimos bez potíží ukryl balón ve svých rukavicích.

Benfica po změně stran přeci jen přidala a srovnat mohla po deseti minutách hry, nicméně nepříjemný pokus Évertona těsně minul levou tyč. Za dalších osm minut předvedl na druhé straně perfektní zpracování Mazraoui a domácí výrazně podržel Vlachodimos fantastickým zákrokem. Tým vedený koučem Nélsonem Veríssimem se dočkal kýženého vyrovnání v 72. minutě, přesnou mušku totiž měl Roman Jaremčuk.

Šestadvacetiletý ukrajinský záložník přelstil ofsajdovou past po tvrdé ráně Gonçala Ramose a následném brilantním zákroku jednoruč v podání Pasveera, po dostatečném důrazu pak skóroval hlavou z bezprostřední blízkosti. V samém závěru chtěl opět převrhnout misky vah na stranu amsterdamského vyzyvatele Brazilec Antony, jenže pohromě Benficy již poněkolikáté zabránil vynikající Vlachodimos.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, livesport.cz, soccerway.com