04.11.2014 20:45 CET
4 : 1
(1:0)

Jako den a noc. Dortmund rozstřílel Galatasaray a postupuje do osmifinále

Dortmundská forma je jednou z největších letošních záhad fotbalové Evropy. Zatímco v Bundeslize už svěřenci Jürgena Kloppa pomalu ani neví, co je to vítězství, a propadli se až na sestupové pozice, v Lize mistrů jsou takřka neporazitelní. Po jasné domácí výhře 4:1 nad Galatasarayí si s dvouzápasovým předstihem zajistili postup do další fáze.

Povedlo se jim to už třetí rok v řadě, tentokrát navíc v rekordní rychlosti. Výbornou formu potvrdil Marco Reus, který otevřel skóre; na 2:0 zvyšoval svým prvním gólem v Lize mistrů Sokratis. Hosté sice snížili zásluhou Hakana Balty, dvougólové vedení však Borussii vrátil Ciro Immobile a skóre uzavřela vlastní trefa Semiha Kayi. Turecký tým tak může na vyřazovací boje zapomenout a bude bojovat s Anderlechtem alespoň o místo v Evropské lize.

Pět bundesligových proher v řadě, ale v Lize mistrů čtyři (impozantní) vítězství ze čtyř pokusů - letošní Borussia je opravdu záhadou. Dnes byli od začátku hodně vidět v dobré formě hrající Reus s Aubameyangem, zejména německý reprezentant pak způsoboval istanbulským hostům na levém křídle velké problémy. I přes počáteční tlak však fanoušci čekali na první velkou šanci celých 15 minut, a přišla překvapivě na druhé straně - parádní nůžky Wesleyho Sneijdera zaskočily gólmana Weidenfellera, který však situaci nakonec ustál.

Teprve po dalších deseti minutách se připomněli i domácí, Sokratis však po Reusově rohu hlavičkoval pouze do břevna. Mchitarjanovo sólo zakončené efektní patičkou na Kagawu zase skončilo Japoncovou nepřesnou střelou, a mezi tři tyče se nevešel ani pokus Subotiće na zadní tyči. Také tato situace začala rohovým kopem, který rozehrával agilní Reus.

Nakonec se však Dortmundu přece jen podařilo skórovat ještě před změnou stran. Gólovou přihrávku si připsal Lukasz Piszczek, zakončující Reus pak nasadil gólmanovi Muslerovi elegantní jesle. Druhý poločas nabídl od začátku prakticky stejnou podívanou jako první dějství - Borussia tlačila, do první šance se však přesto dostal hostující Sneijder, jehož rána z dálky mířila těsně mimo.

Kloppova družina však letos v Lize mistrů ukazuje skvělou efektivitu před bránou, a to se nakonec stalo istanbulskému celku osudným. Hned první příležitost ve druhé půli přinesla druhý gól v Muslerově síti - v 56. minutě zahrávali domácí další roh, hostující obrana nedokázala odvrátit míč a Sokratis tak mohl zaznamenat svoji premiérovou trefu v milionářské soutěži. Galatasaray sice vzápětí snížil poté, co Hakan Balta usměrnil za Weidenfellera Sneijderův roh, ale to bylo z jeho strany vše.

Domácím vrátil klid na kopačky hostující Ciro Immobile, který zakončoval skvěle zahraný brejk; šlo o jeho už třetí evropskou trefu ve stejném počtu zápasů. Hráči Galatasaraye už za tohoto stavu vypadali smíření s porážkou, kterou nakonec ještě navýšila smolná vlastní trefa Semiha Kayi. Turci se tak musí soustředit na klíčový duel v dalším kole na půdě Anderlechtu, zatímco Dortmund pojede do Londýna s vědomím, že jej o postup už nic nepřipraví.

Autor: Dominik Zezula / uefa.com