Gambrinus liga - souhrn 26. kola

03.05.2013, 19:57, aktualizováno 06.05.2013, 20:59
Komentáře a souhrny
Plzeň porazila Budějovice a na čele tabulky má už pětibodový náskok, protože Sparta prohrála v Liberci. Baník v důležitém zápase vyzrál na Příbram, Slavia deklasovala Jablonec. Hradec nestačil doma na Slovácko a propadl se na předposlední místo, protože Teplice v dohrávce uspěly v Olomouci...

Sigma Olomouc - FK Teplice 0:2

06.05.2013 19:00

Góly: 61. Aidin Mahmutovič, 72. Milan Matula

Teplice si z Olomouce vezou cenné tři body a musíme říci, že naprosto po právu. Obranu Sigmy sice hosté otevřeli vícekrát, ale góly se podařilo vstřelit jen Mahmutovičovi s Matulou.

Hosté se dlouhodobě pohybují na zcela opačných koncích tabulky, než bývali jejich fanouškové zvyklí. Tepličtí se dnešním výsledkem teprve dostali ze sestupových vod, favorita zcela zaskočili a tři body si odvážejí domů. Sigma Olomouc zůstává na čtvrtém místě.

Do první šance se ale dostali domácí, když se povedenou ranou po odraženém míči prezentoval záložník Tomáš Hořava. Projektil z jeho kopaček ale mířil mimo tři tyče. O minutu později se k hlavičce po rohovém kopu Vepřeka dostal Martin Šindelář, ale jeho hlavička mířila po odskoku nad bránu.

Aktivnější domácí chtěli využít další trhliny v plánu hostí, kterou se stalo zranění Tomáše Vondráčka. Jeho místo zaujal Ján Chovanec. První drápky vystrčily také Teplice, Mahmutovičova nahrávka hledala nabíhajícího Litsingiho, ale ani z této akce první gól zápasu nepadl. Po půlhodině hry zahrávali hosté rohový kop, který si našel David Jablonský a jeho hlavička už brankáře Zdeňka Zlámala vystrašila.

Střídající Ján Chovanec se mohl zapsat do historie zápasu skvělou ranou, radost ze vstřelené branky mu ale zneškodnilo břevno! A tak se Chovanec musel o branku pokusit ve druhé půli. Ani pět minut po návratu ze šaten ale nemířil přesně a brankář Zlámal míč zkrotil. Mrzet jej to nemuselo, protože se Teplice po hodině hry dočkali zasloužené vedoucí branky. Jakub Podaný nabídl míč lépe postavenému spoluhráči Aidinu Mahmutovičovi, který pohodlně skóroval - 0:1.

Po deseti minutách se hosté postarali o navýšení náskoku a jakákoli naděje domácího týmu na bodový zisk vzala za své. V závaru bojů v pokutovém území se nejlépe zorientoval Milan Matula, který procpal míč za Zlámalova záda - 0:2.

Ani posílení útoku Sigmy v podobě Michala Ordoše nepomohlo domácím Hanákům v honbě za body, dnes si výhru zasloužili především hosté. Výsledek, který se jim do konce utkání již podařilo udržet, je posunul ze sestupové zóny, i když vyhráno ještě nemají.

Více informací k zápasu

Slavia Praha - Baumit Jablonec 5:1

05.05.2013 18:05

Góly: 30. Marcel Gecov, 34. Martin Juhar, 43. Martin Juhar, 79. Tomáš Mičola, 90. Tomáš Mičola - 68. Michal Hubník

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, tak přesně toho se nedržel staronový slávistický kormidelník Michal Petrouš a červenobílí příznivci za to mohou být jedině rádi - Slavia doma opět vyhrála a Baumitu nadělila rovnou bůra!

Pražané od prvního uvedení míče do hry působili živějším dojmem a včasným napadáním přidělávali severočeské ekipě nemalé starosti. Hodně vidět byl Karol Kisel, jenž své spoluhráče zásoboval přesnými pasy a právě bývalý slovenský reprezentant se nejvýrazněji podepsal pod poločasové vedení, když asistoval u všech tří zásahů. Ještě předtím však měl tutovku Hubník, ale v tísni neuspěl!

Třicátá minuta pak skóre měnila na druhé straně: Kisel od rohového praporku posadil kulatý nesmysl na hlavu Gecova, jenž tak zaznamenal druhá zásah po návratu do Edenu - 1:0. Zakrátko zkušený středopolař narazil Juharovi a slovenská spolupráce znamenala vedení 2:0! Těsně před odchodem do kabin pak vystudovaný právník vysunul za obranu Gecova, ten pálil nepřesně, ale Juhar podruhé zavěsil - 3:0.

Jablonecké akcie výrazně klesaly s absencí dvou základních stavebních kamenů - Tomáš Čížek a Karel Piták si museli odpykat disciplinární trest. To domácím nepřítomnost hned několika opor (Dobrotka, Nitrianský) pranic nevadila a krátce po příchodu z kabin mohl Juhar dokonce zkompletovat hattrick, ovšem hrubou chybu v rozehrávce nepotrestal a vymezený prostor netrefil!

Tříbrankové vedení dodalo SKS potřebný klid a nadále se hrálo podle domácích not, zejména počet rohů neustále narůstal, ovšem žádné další nebezpečné akce k vidění nebyly. Naopak po hodině hry našel Vaněk v šestnáctce Hubníka, jenž mezi dvěma obránci snížil na 3:1. Odpověď však na sebe nenechala dlouho čekat: Juhar vysunul za obran čerstvého Mičolu, který nezaváhal a zkušeně propálil Špita - 4:1. Ten samý hráč pak měl i poslední slovo a pětibranková potupa byla na světě!

Více informací k zápasu

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:1

05.05.2013 17:00

Góly: 46. Tomáš Frejlach - 78. Lukáš Magera (pen.)

Remízu 1:1 viděli diváci v Brně. Zbrojovka s Mladou Boleslaví sice vedla, ale konečnou remízu zařídil jedenáct minut před koncem Magera.

Zbrojovka měla na kopačkách úvodní gól už ve druhé minutě, kdy volej Lutonského zachránil na brankové čáře obránce hostí. Posléze nebyl k vidění dobrý fotbal, další šance přišla až ve 38. minutě a vypracovala si jí hostující Mladá Boleslav. Slobodova dělovka zamířila pouze nad branku.

Druhý poločas byl o poznání lepší a diváci v Brně se dočkali také branek. Petr Švancara zatáhl míč až k brankové čáře, přihrál pod sebe Frejlachovi, který otevřel skóre utkání - 1:0 pro Zbrojovku Brno.

Klíčový moment celého utkání přišel po hodině hry, kdy domácí měli dvě tutovky. Kdyby Brno jednu z nich proměnilo, dost možná by slavilo konečné vítězství. Traoré přišel k šanci jako "slepý k houslím", jenže celou situaci nezvládl a příležitost zahodil. Vzápětí přestřelil branku Švancara a Brno toho muselo litovat.

Čtvrthodiny před koncem zápasu zahrál ve vlastním vápně rukou Petr Buchta a Mladá Boleslav zahrávala pokutový kop. Lukáš Magera jej proměnil a zařídil svému týmu konečnou remízu 1:1.

Více informací k zápasu

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:3

05.05.2013 17:00

Góly: 14. Michal Pávek, 43. Marek Kulič - 33. Jiří Valenta, 81. Ladislav Volešák, 84. Jiří Valenta

Hodně důležitý krok k udržení prvoligové příslušnosti udělali svěřenci Svatopluka Habance, kteří dokázali otočit nepříznivě se vyvíjející utkání na Všesportovním stadionu v Hradci Králové a posouvají se už na desátý flek.

Votroci se museli obejít bez klíčového hráče Jana Šíslera, jehož místo premiérově po zimní přestávce zaujal o poznání defenzivněji laděný Michal Pávek. Tato změna však překvapivě záhy přinesla sladkou odměnu, právě bývalý zadák pražských Bohemians si naskočil na Kuličův centr od rohového praporku a rázem to bylo 1:0! Poté ale přebralo dirigentskou taktovku Slovácko a vyrovnávací trefu měl na kopačce Hlúpik, ale z bezprostřední blízkosti na Lindra recept nenašel!

Moravský celek se však po půlhodině hry přece jen dočkal: Jiří Valenta si stoupl k volnému přímému kopu a za pomoci jednoho z hráčů poslal mičudu nechytatelně k pravé tyči domácí svatyně - 1:1. To však nebylo z prvního dějství všechno. Hradečtí sice nehráli kdovíjak pohledný fotbal, ale přesto se dvě minuty před odchodem do kabin opětovně ujali vedení, když Kulić využil Mezlíkova zaváhání a poté utěšenou přízemní střelou k tyči zavěsil - 2:1. Pro bývalého hráče Mladé Boleslavi se tak jednalo o premiérový zásah v mateřském klubu, za který si poprvé zahrál právě až letos na jaře.

Druhé dějství se dlouho odehrávalo podle hradeckých not a užuž to vypadalo, že si skromné mužstvo odnese veledůležité tři body potřebné k záchraně, ovšem po hodině hry dostal dvě žluté karty, tu druhou potom za filmování, Haris Harba a musel tak předčasně ze hřiště! Hosté početní převahu zúročili deset minut před koncem, kdy do sítě napálil odražený míč střídající Volešák - 2:2. Definitivní obrat si vzal poté na starost hlavičkující Valenta, který uzavřel na 2:3.

Více informací k zápasu

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 2:0

04.05.2013 17:00

Góly: 35. Milan Baroš, 56. Milan Baroš

František Straka podruhé s Příbramí padl a ihned jsou z toho záchranářské komplikace, zvláště když porážka přišla na půdě Baníku Ostrava. Hrdinou zápasu se stal útočník Milan Baroš, jehož dva góly znamenaly důležitý přísun tří bodů.

Baník začal lépe a hned v úvodu dějství měl dobrou příležitost. Milan Baroš postupoval sám na Hrušku, chtěl udělat kličku, ale Hruška jeho úmysl vystihl. Ex-reprezentační útočník měl další tutovku po půlhodině hry, jeho střela skončila za Hruškovými zády, jenomže toho na brankové čáře zastoupil Mišůn! Baroš se ale přeci jenom dočkal. Ve 36. minutě Milosavljev odcentroval, obrana Příbrami zachybovala a toho dokonale využil Baroš - 1:0 pro Baník Ostrava.

Příbram toho na Bazalech příliš nepředvedla, ovšem v 55. minutě byla blízko vyrovnání. Koukal našel ve vápně Wágnera, ale jeho pokus zlikvidoval pozorný Bárta. Příbram svojí šanci nevyužila a Baník to potrestal. Aktivní Milosavljev krásnou individuální akci přihrál Barošovi a ten v poklidu trefil odkrytou branku - 2:0 pro Baník Ostrava.

Strakovi svěřenci se ještě snažili se zápasem něco udělat, ale nebylo jim přáno. Šance Střihavky a Wágnera skončily bez gólového efektu. Baník vyhrál 2:0 a přiblížil se záchraně.

Více informací k zápasu

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:0

04.05.2013 16:35

Góly: 7. Michael Rabušic, 66. Jiří Štajner

Fotbalisté pražské Sparty si na severu Čech výrazně zkomplikovali boj o titul, když prohráli s neoblíbeným Libercem 2:0. Je to už poněkolikáté, kdy Slovan zatarasil Spartě cestu za titulem a historie, jak vidno, se opakuje. Viktoria Plzeň už má na čele pětibodový náskok, Liberec se zase prodral na pozice zaručující evropské poháry.

Sparťané dobře věděli, jaký soupeř je u Nisy čeká. Poslední český mistr má se Spartou dobrou bilanci a potvrdil jí i nyní. Navíc i forma Liberce vykazuje na jaře velké parametry. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky navíc neodstartovali vůbec dobře. Už v osmé minutě odcentroval Šural na hlavu Rabušice a Liberec vedl 1:0. Hosté na sebe upozornili o devět minut později, kdy nepřesně hlavičkoval Lafata. Liberec byl ale v první půli nebezpečnější. Šuralovi se před Vaclíkem zamotal balón a jen o chvíli později orazítkoval tyč aktivní Rabušic.

Hosté potřebovali ve druhém poločase nutně zabrat, ale Liberec byl opět aktivnější. Delarge z úhlu nedokázal překonat Vaclíka, ale moc ho to mrzet nemuselo, neboť domácí stejně vstřelili druhý gól. Po rychlém brejku našel Pavelka zkušeného Jiřího Štajnera a Liberec už vedl 2:0.

Letenští byli v těžkém postavení a podobně jako zápas s Jihlavou se jim i tento vůbec nepovedl. Sparta po porážce 2:0 ztrácí na vedoucí Plzeň už pět bodů a výrazně se jí tedy vzdálil titul. Co se týče domácích, ti potvrdili dobrou jarní formu a alespoň na několik hodin se posunuli na třetí místo zaručující Evropskou ligu.

Více informací k zápasu

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 3:2

03.05.2013 20:15

Góly: 10. Vladimír Darida, 24. Vladimír Darida, 85. Radim Řezník - 51. Zdeněk Linhart, 60. Ivo Táborský

Až nečekané drama se nakonec odehrálo v plzeňské Doosan Aréně, kde domácí po první půli vedli nad Českými Budějovicemi již o dvě branky, po obrátce však o náskok přišli a důležité tři body zajistil až chvíli před koncem Radim Řezník. Plzeň si tak pojistila vedení.

Hned od prvního fouknutí z úst sudího Hrubeše byl k vidění očekávaný průběh hry, svěřenci Pavla Vrby měli znatelnou územní převahu a logicky s tím přicházely nebezpečné situace. Velkou možnost měl Bakoš, ale ve vyložené pozici napálil kulatý nesmysl jenom do tyče Křížkovy branky! Záhy však přece jen udeřilo: Kovařík před střetem s budějovickým brankářem ještě přihrál, Bakoš vrátil zpátky na Daridu, jenž pohotovým zakončením propálil hradbu těl před sebou - 1:0.

Zdeněk Křížek si z inkriminovaného souboje odnesl nepříjemné zranění v obličeji (nejspíše zlomená čelist) a jeho místo tak po třinácti minutách zaujal Michal Daněk, bývalý dlouholetý brankář Viktorie. Domácí svého bývalého spoluhráče rozhodně nešetřili a ten musel během chvíle likvidovat hned dvě šance Koláře, ránu Limberského a navrch ještě sebral jistý zásah z hlavy Bakoše!

To všechno ale nebylo budějovické ekipě nic platné, když si ve 23. minutě na hranici šestnáctky udělal prostor ke střele opět Darida a přízemním pokusem k levé tyči zvýšil na 2:0! Reprezentační záložník se tak proti Jihočechům zapsal dvakrát do střelecké listiny už podruhé. Zbytek prvního dějství byl výrazně ovlivněn hanlivými pokřiky fanoušků na adresy jiných prvoligových týmů (především pražské Slavie).

Po změně stran se ale začaly dít věci! Akci Wermkeho s Lengyelem dokázal přetavit v důležitý kontaktní zásah mladičký Linhart a rázem to bylo o jednu branku - 2:1. Pro reprezentanta do 19 let se tak jednalo o premiérový ligový gól! Domácí očividně polevili a trestat mohl pro změnu Wermke, tomu se však vymezený prostor nalézt nepodařilo. Zcela volný Táborský už si však po hodině hry věděl rady - 2:2!

Teprve po tomto momentu Viktorka opětovně přidala. Kýžená trefa ale ne a ne přijít a nekonečné čekání se nakonec protáhlo až do osmdesáté páté minuty, kdy Ďurišův centr poslal na místo určení z bezprostřední blízkosti Řezník - 3:2. Odpovědět však ještě mohl střídající Řezníček, jeho střelu ale na poslední chvíli zastavil ve skluzu obětavý Limberský a zajistil tím Plzni důležité vítězství.

Více informací k zápasu

Vysočina Jihlava - Dukla Praha 1:1

03.05.2013 18:00

Góly: 31. Karol Karlík - 87. Tomáš Borek

Jihlava dlouho sahala po třech bodech, které by ji přiblížily sedmé Boleslavi, ale na branku Karola Karlíka dokázal tři minuty před koncem odpovědět Tomáš Borek. Střelec první branky utkání navíc obdržel červenou kartu.

První ránu vyslal směrem brankáře Filipa Rady slovenský záložník Karol Karlík, ale brankář hostujícího celku byl na jeho pokus připraven a v klidu jej ukryl do náruče. Brankář Rada měl práci i chvíli poté, kdy musel vybíhat na centr Lukáše Masopusta a vyboxovat jej do bezpečí. A do třetice všeho dobrého vyzkoušel pozornost Filipa Rady obránce Tomáš Josl.

Skóre se mohlo měnit i na druhé straně, ale devítigólový útočník Zbyněk Pospěch ve vápně nemířil přesně. A tak Jihlava trestala. Na hranici vápna se k míči dostal nabíhající Karol Karlík a jeho dělovku zastavila až síť za zády brankáře Filipa Rady - 1:0 pro domácí celek.

Vracející se obránce Jan Vorel měl plné nohy práce, aby vyrazil střelu domácího Lukáše Vaculíka, nakonec ale jeho úsilí stačilo. Po spolupráci Masopusta s Jungrem ukončil druhý jmenovaný prvý poločas nepřesnou střelou. Do kabin tak odcházeli mnohem spokojenější domácí hráči, kteří si vedoucí gól za svou aktivitu jednoznačně zasloužili.

Do druhého poločasu v dresu hostí již nenaskočil Pavel Hašek, který přenechal místo střídajícímu záložníkovi Tomáši Bergerovi. Kýžený efekt v podobě vyrovnávací branky se ale dlouho nedostavoval. Přesto můžeme konstatovat, že hosté převzali aktivitu a na bránu Jaromíra Blažka mířil jeden projektil za druhým. Zpočátku byly, pravda, velmi nepřesné, ale například Malého rána z velké vzdálenosti za zmínku určitě stála.

Dvacet minut před koncem utkání pozorovali diváci i sudí Bílek nebezpečný roh hostí, se kterým si Jaromír Blažek musel poradit až nadvakrát. Chvíli poté obdržel svou první žlutou kartu v utkání Karol Karlík, dosavadní hrdina zápasu. Střídající Tomáš Berger se mohl taktéž stát hrdinou, ale jeho rána mířila jen do tyče Blažkovy brány! Dukla ale utahovala šrouby a také se dočkala střeleckého úspěchu. Tomu předcházela faul Karlíka na Tomáše Borka, za což byl Karlík vyloučen. Tři minuty před koncem řádné hrací doby se Tomáš Borek dokázal pomstít za onen faul a gólem stanovil konečný stav podvečerního klání.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Viktoria Plzeň26185349:1859
2.Sparta Praha26166443:2054
3.Slovan Liberec26135837:3144
4.Sigma Olomouc26118734:2641
5.Baumit Jablonec26118744:3841
6.Dukla Praha26912541:2939
7.FK Mladá Boleslav26107932:3237
8.Slavia Praha2689933:3033
9.Vysočina Jihlava26613730:3731
10.1. FC Slovácko26861231:3630
11.Zbrojovka Brno26851328:4329
12.Baník Ostrava26771230:3628
13.1. FK Příbram26691124:3627
14.FK Teplice26681228:3926
15.FC Hradec Králové26591227:3724
16.České Budějovice26551621:4420

Autor: EuroFotbal.cz

Komentáře (907)

Komentáře k článku naleznete zde.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele