Evropská liga - souhrn odvetných zápasů osmifinále
Fenerbahçe SK - Viktoria Plzeň 1:1
Góly: 44. Salih Uçan - 61. Vladimír Darida
První zápas: 1:0, postupuje Fenerbahçe SK
Viktoria Plzeň i přes dobrý výkon přenechává čtvrtfinálovou vstupenku Fenerbahçe, které zejména díky vstřelené brance z prvního utkání Viktoriány udolalo. Jedinou branku Plzně vsítil utěšenou ranou Vladimír Darida, již v prvním dějství po hrubici Pavla Horvátha de facto rozhodl Salih Uçan. Rozhodnutí měl na kopačce David Limberský, jeho ránu ovšem zastavila tyč.Na stadionu Şükrü Saracoğlu to bylo dle očekávání jako u ticháčků, přičemž o komorní atmosféru se staral hlouček Viktoriánů i tureckých příznivců, majících povolení nejvyššího štábu UEFA. Úvod i závěr prvého dějství režírovali istanbulští fotbalisté, kteří vynikali ve hře s mičudou i v rychlosti, přímočarosti a svižnosti útočných akcí. Svěřenci Pavla Vrby vsázeli na svou tradiční zbraň - hru v křídelních prostorech s rychlým přesunem do šestnáctky.
Navzdory mírné převaze Fenerbahçe v poli si vytvořili hosté první příležitost již v desáté minutě, ovšem Jan Kovařík na centr Rajtorala nedosáhl a Marián Čižovský z následného rohu branku přestřelil.
Na druhé straně převzal Cristian na kruhu balón, po několika rychlých krocích vypálil ze dvaceti metrů a jeho skákavá rána proskotačila až k reklamním panelům, umístěným těsně vedle pravé tyče Matúše Kozáčika. O několik minut později Canerovu přízemní ránu tečoval vysoko nad branku slovenského brankáře Sow.
V následujících minutách měla Plzeň více ze hry, snažila se proklouznout do vápna Fenerbahçe a vyprodukovat si brankovou příležitost. Díky tradičním zbraním a aktuálně lepší manipulaci s míčem si udržovala tlak, z něhož ovšem žádná tutovka nevzešla. Naopak Sarı Kanaryalar se po bezmála dvacetiminutovém klinči dostali do nejvýraznější příležitosti dosavadního průběhu utkání, když po přihrávce Uçana napálil výborně vyběhnutého Matúše Kozáčika senegalský reprezentační útočník Moussa Sow.
Devatenáctiletý mladíček Salih Uçan, jenž v pětatřicáté minutě nahradil zraněného Mehmeda Topala, hýřil aktivitou a svým briskním napadáním si vysloužil i klíčovou branku zápasu. Ale pěkně popořádku - nesmírně aktivní Cristian se dostal na pravém křídle za obranu a poslal naskrz pokutovým územím přízemní přihrávku, kterou ovšem dostal na levačku Pavel Horváth. Zkušený kapitán plzeňských fotbalistů ale ve snaze o konstruktivní rozehrávku o mičudu rychle přišel (lidově řečeno mu na penaltě utekla) a napadající rychlík z Marmarisu napálil balón do sítě.
Viktorka rázem potřebovala vsítit dvě branky a do druhého dějství vlétla s náležitou odhodlaností. Úvodní pasáž druhého dějství přinesla několik střel, které šveholily okolo Volcanovy brány, ale žádná z nich reprezentační jedničku Turecka neohrozila; Horváth přestřelil, Daridovu ránu zablokovalo duo obránců a Rajtoralův chytrý pokus po chybě Volcana odvrátil Irtegün.
V šestapadesáté minutě mohlo být po obrovské hrubici Mariána Čižovského rozhodnuto. Zkušený bek Plzeňských špatně rozehrál a po přihrávce Saliha Uçana se objevil tváří v tvář Kozáčikovi Dirk Kuit. Devětadvacetiletý gólman z Dolního Kubína spíše hokejovým rozklekem vyrazil balón na Cristiana, jehož střela z malého čtverce mířila vysoko na liduprázdné ochozy.
Otřepané a nesčetněkrát potvrzené pravidlo "Nedáš - dostaneš" můžeme implementovat i na tento zápas. V jednašedesáté minutě se od levé lajny po Messiho stylu dostal na šestnáctku, z níž vyslal utěšenou a skrytou ránu mezi třemi beky Fenerbahçe přímo k pravé tyči sotva padajícího a zákonitě míč nevidícího Demirela.
Na vykřesanou jiskérku naděje zareagoval Pavel Vrba okamžitým střídáním, když poslal dolů unaveného Bakoše a vyslal na pažit exjihlavského snajpra Stanislava Tecla. O několik minut později pak stáhl kapitána Pavla Horvátha za Michala Ďuriše.
Ústřední postavou následujících minut byl v celém zápase velmi aktivní David Limberský, který v sedmdesáté minutě po odvráceném rohovém kopu natáhl z pětadvaceti metrů a jeho dělovka zazvonila na pravou tyč Demirelovy brány. A Fenerbahçe postupně začalo poznávat, jak umí být viktoriánský tlak nepříjemný. Plzeň v posledních patnácti minutách útočila takřka do plných, příležitostně na hrotu operoval pouze Sow.
V sedmasedmdesáté minutě tečoval Rajtoralovu nepovedenou střelu Ďuriš, ale balón se do Demirelovy branky nestočil. O pět minut později měl Michal Ďuriš mnohonásobně lepší příležitost, ale po centru Limberského nedokázal umístit hlavičku z malého vápna do branky. Plzeňský tlak ovšem v závěru poločasu rozdrobila řada nepřesností, které vedly k následným faulům či ztrátám.
Fenerbahçe se navíc začalo dařit přidržet balón na soupeřově polovině, čímž hosty vyřadilo z možnosti skórovat. Malým nešťastníkem prodloužení byl Matúš Kozáčik, který sice vychytal dvě příležitosti domácích, ale při rohovém kopu svého týmu promáchl na malém čtverci balón, jenž k němu čirou náhodou propadl. Na druhou stranu se nacházel slovenský brankář ve velmi obtížné situaci a není divu, že jakožto neerudovaný kanonýr nedokázal z mála udělat hodně.
Girondins Bordeaux - SL Benfica 2:3
Góly: 74. Cheick Diabaté, 90. Jardel (vl.) - 30. Jardel, 75. Óscar Cardozo, 90+2. Óscar Cardozo
První zápas: 0:1, postupuje SL Benfica
Benfica bez dvou důležitých článků obrany Luisaa a Garaye vsadila na ofenzivní pojetí hry a to jí nakonec pomohlo k hladkému postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. V menší přestřelce na půdě Bordeaux byla nakonec úspěšnější ona, a protože z Lisabonu přivážela do Francie vítězství 1:0, nemusela se o úspěch vůbec bát.Les Girondins, povzbuzeni o víkendový skalp nad Bastií, vstoupili do utkání aktivněji. Diabaté se v první vážnější šanci objevil už ve 4. minutě, z blízkosti však hlavou prostor mezi třemi tyčemi minul. O chvilku později se již činil gólman Artur, jenž zlikvidoval prvotní střelu Maurice-Belaye a pak i útočníkovu druhou snahu z následujícího rohu.
Hosté poprvé zahrozili v 21. minutě, gólman Carrasso, nešťastník a autor jediné "trefy" z prvního klání do vlastní sítě, vychytal Rodrigův pokus z dobré pozice. Po půlhodině hry Benfice dodal na pořádném klidu Jardel. Toho si vyhlédl centr z rohového kopu od Johna a hlavičku už Carrasso nepolapil.
V tu chvíli Gillotovi svěřenci potřebovali tři branky, aby se v Evropské lize udrželi. Diabaté byl blízko vstřelení gólu, nicméně brankář Artur dokázal zasáhnout a před pauzou vytasil perfektní zákrok. Diabaté měl apetit i ve druhém poločase, Mariano na něj poslal pěkný pas, hlavička ale neměla takovou razanci, aby soupeře výrazněji ohrozila.
Z dálky to zkusil také Sertic, zamířil ovšem těsně nad bránu. V 74. minutě dal domácím naději přece jenom Diabaté, který po centru od Henriqueho zakončil přesně do růžku Arturovy svatyně. Neuběhla však pomalu ani minuta a Benfice se díky zásahu Cardozy podařilo definitivně zlomit odpor Bordeaux.
Zleva si ho vyhlédl jeho spoluhráč Gaitan a Cardozo neměl problém skórovat. V nastavení se poté skóre měnilo ještě dvakrát. Nejprve Artur hlavičku Diabatého vyrazil jen k Jardelovi, jenž si na své konto připsal rovněž vlastence, avšak Benfica nakonec výhru uhájila, jakmile Cardozo podruhé v zápase přesně zacílil.
Newcastle United - Anži Machačkala 1:0
Góly: 90+3. Papiss Cissé
První zápas: 0:0, postupuje Newcastle United
Přestože hráli hosté v početní nevýhodě, utkání spělo k prodloužení. To ale v čase nejvyšší nouze odmítl Papiss Cissé, který ve čtvrté minutě nastavení skóroval a poslal Straky do další fáze!Po bezbrankové remíze se domácí fanoušci těšili, že jejich miláčci vyprovodí bohatý celek ze soutěže. Tak se nakonec také stalo, nicméně cesta Newcastlu za postupem byla hodně trnitá. Pomohla mu červená karta pro hostujícího Carcelu-Gonzáleze, který oslabil svůj tým a snížil jeho šance na postup.
Sotva se diváci ve Sports Direct Areně usadili, snažil se je vyděsit hostující útočník Samuel Eto'o. Kamerunský ostrostřelec se tlačil do zakončení, dobrou nahrávku ale poslal jen těsně vedle tyče brankáře Roba Elliota. Jeho sok mezi třemi tyčemi Anži, Vladimir Gabulov, se nemusel zapojit do hry podstatně delší dobu. Vážněji se jevila pouze střela Sylvaina Marveauxe.
Do velké šance se dostala také spolupráce Eto'a s Lassanou Diarrou, ale obětavý zákrok Tioteho učinil přítrž podobným choutkám. Obránci Strak se ale nepoučili a Diarra se jen o chvíli později řítil do další šance. Tentokrát se mu pod nohy vrhl Steven Taylor. Domácí celek působil nervózním dojmem, především co se týče rozehrávky. Do další velké příležitosti se hnal Achmedov, ale naneštěstí pro Anži nezakončil právě přesně.
Pokud se v prvním poločase někdo v Newcastlu nudil, do druhé půle nastoupily oba celky v mnohem aktivnějším duchu. Neuběhly ani dvě minuty a už se mohlo měnit skóre. Moussa Sissoko ale míč do opuštěné brány hlavou nedopravil. O chvíli později zkoušel francouzský záložník reparát, ale po centru krajana Marveauxe trestuhodně selhal. V další velké šanci přestřelil Steven Taylor.
Poté přišel pro vývoj utkání klíčový moment. Druhou žlutou kartu totiž viděl záložník Mehdi Carcela-Gonzalez, který tak velmi brzy oslabil svůj tým a putoval pod sprchy. Nabídnutá šance jako by Straky rozhodila a jejich tlak opadl. To se samozřejmě nelíbilo domácím příznivcům, kteří o sobě dávali hlasitě vědět.
Když se čas začínal zkracovat, Cheik Tioté se rozhodl s tím něco udělat. Jeho prudká rána z velké vzdálenosti ale mířila těsně nad požadovaný prostor za zády brankáře Gabulova! Možná trochu oproti očekávání mohli na konci zápasu udeřit hosté. Minutu před koncem, když se mnozí z nich viděli v šatně, se k přímému kopu postavil Mbark Boussoufa, který napálil břevno Elliotovy svatyně!
To byl pravděpodobně rozhodující okamžik, protože pár sekund před vypršením nastavení se vedení ujali domácí Straky. Sylvain Marveaux dostal jen kousek prostoru k odcentrování, míč z jeho kopačky našel hlavu Senegalce Cissého a ostřílený zakončovatel spasil Pardewovu družinu!
SS Lazio - VfB Stuttgart 3:1
Góly: 6. Libor Kozák, 8. Libor Kozák, 87. Libor Kozák - 62. Tamás Hajnal
První zápas: 2:0, postupuje SS Lazio
Stuttgart nakonec přes veškerou snahu nedokázal pomstít vyřazení Gladbachu a po dalším neúspěchu na římské půdě se s Evropskou ligou rozloučil. Lazio opět spasil Libor Kozák, jemuž se podařilo zaznamenat hattrick!Předzápasové odhodlání švábského celku nemělo přílišného trvání a po osmi minutách bylo o všem rozhodnuto. Římané využili hned svoji premiérovou šanci: Radu využil zaváhání Sakaie, poslal do vápna centr a Kozák pohotově otevřel skóre - 1:0. Zmíněný interval uzavřel opět bývalý kanonýr Opavy, jemuž tentokráte naservíroval kulatý nesmysl Hernanes a Ulreich byl podruhé bez šance - 2:0.
Veškeré naděje VfB tak rázem vzaly za své, přesto přese všechno se ovšem německá družina nevzdávala a vytrvale se snažila nalézt cestu k soupeřově brance. Biancocelesti se však logicky zaměřili především na obranu a drželi si Stuttgart na distanc. Deset minut před odchodem do kabin měl naopak Ulreich štěstí, když si nikdo z protihráčů nenašel vyražený balón po standardce Candrevy.
Ještě před pauzou musel zraněného Federica Marchettiho nahradit Albano Bizzarri a zkušený Argentinec se musel ihned činit, když během krátké chvíle likvidoval střelecké pokusy Sakaie a Holzhausera. Neutuchající ofenzivní snaha nakonec po hodině hry přinesla Švábům zaslouženou odměnu: Sakai napravil předchozí zaváhání, když našel Hajnala, jenž nezaváhal a ranou z pokutového území snížil na 2:1. Aktivita VfB rázem opět ještě výrazně stoupla... Srovnat krok mohl v 70. minutě Gentner, jeho snahu ale Bizzarri kryl! Hlavičkující Niedermeier a na opačné straně Kozák neuspěli, avšak český hráč se nakonec vyslouženého hattricku přece jen dočkal - 3:1.
Chelsea FC - Steaua Bukurešť 3:1
Góly: 34. Juan Mata, 58. John Terry, 71. Fernando Torres - 45. Vlad Chiricheş
První zápas: 0:1, postupuje Chelsea FC
Chelsea to zvládla. Velkohubé řeči vedení Steauy Bukurešť se nakonec proti rumunskému celku obrátily a celek z východní Evropy se s druhou nejprestižnější soutěží loučí. Chelsea navázala na povedený výkon z utkání s Manchesterem United a díky gólům Juana Maty, Johna Terryho a Fernanda Torrese postupuje do čtvrtfinále Evropské ligy.Aktivnější byla v úvodních minutách dle očekávání Chelsea, jenže první šance si připsala Steaua. Po mírném zaváhání Mikela s Terry mířil na Čecha Rusescu, jenže jeho gólovou střelu český gólman báječně vyrazil na roh. Chvíli nato střílel mimo Bourceanu.
Pak už se slova ujímala výhradně Chelsea. Mikel vypálil krásně po nahrávce Hazarda a jen skvělý zákrok Tatarusana Rumuny zachránil. Po rohu pak Mikel potvrdil svůj nebývalý apetit a pálil těsně nad. Další akce už však skončila gólem. Oscar s Luizem vybojovali míč pro Matu, ten si narazil s Ramiresem, poradil si ve vápně s obráncem a se štěstím i s tečí brankáře a nárazem o tyč otevřel skóre - 1:0.
Chelsea toužila i po další brance, Hazard nevídaným sólem přes tři hráče prošel do vápna, narazil si s Matou, jenže pálil jen do brankáře. Utkání probíhalo přesně podle předpokladů, ale v nastavení první půle přišel šok. Po rohovém kopu před bránou Chelsea vznikl velký závar, první ránu Tanaseho Čech skvěle chytil, ale na dorážku Chirichese z bezprostřední blízkosti neměl nejmenší naději - 1:1
Blues byli po změně stran opaření jen 13 minut. Pak pronikl Hazard k vápnu a byl faulován. Matův centr našel hlavu kapitána Johna Terryho a lídr Londýňanů vrátil domácím vedení - 2:1. A přesně třináct minut stačilo Chelsea i na třetí gól. Ještě předtím Čech opět vytáhl skvělý zákrok, tentokrát proti střele Chipcia. Pak už ale skvělý Mata přeběhl z pravé lajny do středu hřiště, našel ve vápně Torrese, který po krátké kličce vypálil přesně k tyči! 3:1.
Španělský forvard byl o dvě minuty později v hlavní roli při dost možná penaltové situaci, zákrok na něho se určitě pískat mohl. Co ovšem rozhodně nemělo ujít pozornosti brankového sudího, bylo následné šlápnutí Szukaly do jeho tváře. Rozhodčí stojící u vápna tak jen opět potvrdili svoji zbytečnost.
Torres přesto v posledních minutách řádil jako černá ruka a byl k nepoznání. Čtvrt hodiny před koncem si pohrál s obránci a pálil uvnitř šestnáctky těsně vedle. Svou aktivitu měl navíc v 87. minutě možnost korunovat, když po faulu na Hazarda kopal pokutový kop. Ten nicméně Nando poslal do břevna. Španěl ještě v samém závěru utkání předvedl krásnou práci, když po brankové čáře pronikl kolem dvou protihráčů a hledal na malém vápně Benayouna. Ten ale patičkou čtvrtý gól nepřidal.
Inter Milán - Tottenham Hotspur 4:1e
Góly: 20. Antonio Cassano, 52. Rodrigo Palacio, 75. William Gallas (vl.), 110. Ricardo Álvarez - 96. Emmanuel Adebayor
První zápas: 0:3, postupuje Tottenham Hotspur
Ani enormní snaha nakonec nepomohla milánskému Interu k postupu, byť k němu měl po základní hrací době velmi blízko. Rozhodující ale bylo jednak první utkání, v němž Tottenham vyhrál 3:0 a jednak dnešní trefa Emmanuela Adebayora. Přesto se kritizovaný tým trenéra Stramaccioniho ukázal ve skvělém světle.Možná ani William Shakespeare by nenapsal takové drama, jaké sepsaly týmy Tottenhamu a především domácího Interu. V atraktivním souboji o postup dokázal podceňovaný italský celek srovnat krok s favoritem a definitivní rozhodnutí tak muselo přinést až prodloužení. Po něm se - především díky trefě Adebayora - radují hosté. Přesto se italský celek nemá zač stydět a soutěž opouští po krásném a emotivním utkání.
Po třech minutách se pokoušeli o zakončení domácí hráči, na hlavičku Argentince Rodriga Palacia ale brankář Brad Friedel výborně zareagoval. Italský tým cítil podporu zaplněného San Sira a s chutí útočil. Kombinace, na jejímž konci stál Antonio Cassano, ale skončila opět v rukavicích hostujícího brankáře.
Nerazzurri byli jasně lepším týmem, v úvodu téměř nepustili soupeře k zakončení a sami se dostali do vedení. Důležitou první branku vstřelil kontroverzní italský útočník Antonio Cassano, který využil Guarínova centru a zaváhání Brada Friedela - 1:0.
Hosté by rádi srovnali a uklidnili se po nervózním začátku, do šance se hnal Emmanuel Adebayor, ale tožský útočník dnes neměl ideálně seřízená mířidla. To mohlo hosty z Londýna mrzet dvojnásob. Stačilo by, kdyby Palacio místo břevna střílel do sítě.
Inter možná neudivuje soupeře v Serii A, kde se mu nedaří, ale dnes jako by nastoupil úplně jiný tým. Nejen ofenzivní část (která je bez zraněného Milita téměř poloviční), ale také obranná řada fungovala výborně. Na velké šance jsme tak čekali až do konce první půle. Nejprve se snažil skórovat Fredy Guarín, ale jeho tvrdou ránu výborně Friedel vyrazil. A trestat mohli také hosté - Adebayor jen těsně minul.
Andre Villas-Boas se možná v kabině nerozčílil dostatečně, protože představení Interu pokračovalo také ve druhém poločase. Cambiassovu nahrávku využil střelec Rodrigo Palacio, který v minisouboji překonal hostujícího brankáře a angličtí fanoušci se pomalu začínali obávat.
Portugalský manažer musel reagovat na nepříznivý vývoj zápasu a na místa Defoa s Livermorem se dostali Holtby a Lennon. Ani obrana Kohoutů ale neudělala svému manažerovi mnoho radosti - po faulu na Javiera Zanettiho se k míči postavil Antonio Cassano a po jeho centru si vlastní branku vstřelil zkušený William Gallas. To znamenalo jediné - podceňovaný celek byl rázem ve hře o postup!
Poslední desetiminutovka normální hrací doby byla také výživná - proti štiplavé ráně Kylea Walkera musel brilantně zasahovat brankář Samir Handanovič, na druhé straně jej napodobil Ricky Álvarez. Také v jeho případě se ale činil brankář - Brad Friedel střelu lapil a na stadionu San Siro se prodlužovalo! Málokdo by asi před utkáním vsadil na podobný výsledek.
V tuto chvíli Tottenham pochopil, že musí rychle něco vymyslet, nechce-li spoléhat na penaltovou loterii. Blízko ke gólu měl po Parkerově přiťuknutí Lennon, brankář Handanovič byl ale na svém místě. Opora mezi třemi tyčemi Interu zasáhla i po Vertonghenově hlavičce.
Právě v té chvíli tlak Kohoutů dosáhl vrcholu, který domácí tým neustál. Po Dembélého ráně se míč dostal ke kopačkám Adebayora, který se již nemýlil - postupové snížení na 1:3.
První část prodloužení přinesla více radosti hostům, v tom druhém museli domácí zabrat. A to jim trvalo přesně čtyři minuty. Dnes sehrál milánský celek famózní utkání a jeho charakter nezlomila ani inkasovaná branka. Právě naopak - Stramaccioniho tým odpověděl tím nejlepším způsobem. Spolupráce Antonia Cassana s mladíkem Rickym Álvarezem vedla k hlavičce Argentince přesně do míst, kam už Friedel nedosáhl. Brankou na 4:1 se dostaly domácí tribuny do varu, neboť drama pokračovalo!
Inter zoufale potřeboval vstřelit další gól, což je důvod, proč do pokutového území svého soupeře přiběhl také Samir Handanovič. Ani jeho snaha ale nakonec nestačila Nerazzurri k potřebnému zvýšení a po náročné koncovce odcházejí Stramaccioniho svěřenci poraženi. Navzdory tomu ale mohou na svůj výkon po dlouhých týdnech být právem hrdí - tribuny vyprovázely své hráče mohutným aplausem.
Rubin Kazaň - Levante UD 2:0e
Góly: 100. Salomón Rondón, 112. Vladimir Ďaďun
První zápas: 0:0, postupuje Rubin Kazaň
Rubin Kazaň našel ten pravý recept na skálopevnou defenzívu Levante až v prodloužení, v němž dvěma brankami Rondóna a Ďaďuna rozhodl o postupu mezi osmičku nejlepších družstev Evropské ligy.Berdyjevův celek můžeme začít přezdívat katem španělských soupeřů, neboť Rubin dokázal vyřadit již obhájce titulu Atlético de Madrid a nyní si vzal na paškál poslední španělský klub v soutěži. Přičteme-li k těmto úspěchům nesmírně pozitivní bilanci s Barcelonou z dob účasti Kazani v Lize mistrů, můžeme klub z Tatarstánu směle zařadit mezi obávané soky španělských celků. Pro Rubin je postup do čtvrtfinále soutěže zároveň největším úspěchem klubu na evropském poli.
Oba aktéry utkání na liduprázdném stadionu Lužniki přivítal na moskevské poměry ještě přívětivý chlad, jenž v prvopočátcích duelu zamrazil ofenzivní choutky obou družstev. Ve skutečnosti se takřka celý duel odehrával mezi šestnáctkami a výraznějších příležitostí bylo poskrovnu.
Rubin byl takřka v celém duelu silnější na míči, častěji kombinoval a snažil se své místo na hřišti vydobýt pozemními kombinacemi. Zatímco Rubin zvolil postupnou rozehrávku, Levante, vyrážející ze zajištěné obrany, ohrožovalo soupeřovu svatyni výhradně z rychlých brejků.
První šanci si vyprodukovalo právě španělské družstvo, kdy El Zhar po příhře agilního, zkušeného dříče Juanfrana poprvé prověřil pozornost brankářské jedničky Rubinu Sergeje Ryžikova. Na druhé straně odpověděl Salomon Rondón, jenž začal svou zářnou kariéru ve španělské Málaze, na něhož v krátkém sledu navázal na druhé straně Barkero a dorážející Rubén García, všichni bezúspěšně. Ve zbývající pasáži prvního dějství měl navrch Rubin, jenž si vytvořil několik zajímavých příležitostí, ale Keylor Navas byl proti dvěma pokusům Eremenka a jedné střele Karadenize pozorný.
Po obrátce se Rubin nemohl dostat dlouhou dobu do hry, bylo to naopak Levante, které vystrkovalo růžky a snažilo se rozhodnout duel pro sebe. Z hlediska domácích Tatáry prakticky neevidujeme čtyřicet minut druhého dějství žádnou příležitost, v závěru stihli Navase v rychlém sledu ohrozit Salomon Rondón, jehož hlavičku brankář Levante s přehledem vytěsnil, a probouzející se izraelský záložník Bebars Natcho, s jehož pumelicí z dvaceti metrů si Navas taktéž poradil. Největší šance druhého dějství ovšem měli hostující hráči - hnedle dvakrát ohrozil kazaňskou svatyni Barkero, přičemž jednou minul a podruhé donutil Ryžikova k dalšímu skvělému zákroku. Ruský čapák bezpečně zlikvidoval i El Zharovu velkou příležitost a velkou měrou se podílel na tom, že zápas došel do prodloužení.
Rubin od počátku prodloužení kontroloval balón a kroužil kolem šestnáctky Levante jako sup, číhající na svou kořist. Obdobně jako v celém utkání ovšem byla defenzíva Granotes nesmírně pozorná a eliminovala útoky domácích, ovšem v deváté minutě prodloužení ani defenzíva nestačila na úchvatnou kolmici Natcha, který nalezl na malém čtverci nabíhajícího Rondóna, při jehož zkušenostech neměl potíže překonat Keylora Navase.
Levante v tomto okamžiku potřebovalo skórovat, což by zachování stavu inkasovaných branek znamenalo postup. Ten měl na kopačce kapitán valencijského celku Sergio Ballesteros, jenž se dostal k odraženému míči po rohovém kopu a táhlým švihem vyzval Ryžikova k dalšímu jistému zákroku. Dvaatřicetiletý brankář se následně stal hrdinou okamžiku, když bezpečně lapil centr z rohového kopu, dlouhatánským výhozem dostal do nesnází hostujícího pravého beka Lella, kterého rozhodil napadající Ďaďun, jenž převzal balón a svůj samostatný únik korunoval druhou brankou, která pojistila postup klubu do čtvrtfinále soutěže.
Zenit Petrohrad - FC Basilej 1:0
Góly: 30. Axel Witsel
První zápas: 0:2, postupuje FC Basilej
Fotbalisté Zenitu Petrohrad nedokázali dohnat dvoubrankové manko ze švýcarské půdy a i přes nespočet šancí nakonec vypadávají už v osmifinále. V odvetě sice dokázali zdolat švýcarský celek 1:0, Basileji to ale stačí. Domácí se dostali do vedení už po půlhodině a následně hráli celý druhý poločas v početní výhodě, ovšem v dalším průběhu už pálili pouze do konstrukce branky.Hned v úvodu zahrozili hosté. Po necelé čtvrthodině hry po krásné kolmici do vápna pálil těsně nad Valentin Stocker. Od této chvíle byl v prvním poločase nebezpečný pouze ruský celek. Ten se probral po půlhodině hry a hned z toho byla jediná branka utkání. Po centru Hulka přizvedl míč obránce Anjukov a nabíhající belgický hráč Axel Witsel pohodlně zakončil do prázdné branky.
Ihned na to mohl Witsel smazat celý náskok soupeře, ale jeho rána z dvaceti metrů letěla těsně nad horní roh branky hostů. Ve 41. minutě uviděl první žlutou kartu Diaz, o minutu později neuspěl Hulk tváří v tvář proti brankáři Sommerovi. V první nastavené minutě Diaz znovu fauloval a dostal druhou žlutou kartu, která následně znamenala vyloučení. Nicméně ihned po přestávce mohla Basilej srovnat a rozhodnout.
Po přímočaré přihrávce Salaha se ocitl ve vápně zcela osamocen El Eneny, který však na Žawnowa nevyzrál. Po hodině hry mířil těsně nad Hulk, poté byl na poslední chvíli zablokován Denisov. V 77. minutě spálil obrovskou příležitost Danny, který se dostal k míči před prázdnou brankou, ale nepochopitelně z pěti metrů mířil nad. Zenit stále zvyšoval svůj tlak a měl ještě dvě stoprocentní příležitostí na vstřelení branky.
Bystrov po hezké přízemní kombinaci trefil tyčku, pět minut před koncem pak byl v pokutovém území faulován a kopala se penalta. Širokov ovšem proti Sommerovi nepochodil.
Komentáře (304)