Další články

Podezření z korupce se zpětně objevilo i u MS 2002

Vyšetřování korupčního skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA vrhlo podezření z uplácení i na pořadatele mistrovství světa 2002, které hostilo Japonsko a Korea. Podle španělského listu AS převedli Japonci na konto jihoamerické federace CONMEBOL příspěvek 1,5 milionu dolarů, který byl údajně platbou za hlasy ve prospěch premiérového přidělení šampionátu do Asie.

Odstupte, nebo Vás zabijeme!

Po předčasném vyřazení Nigérie již po základní skupině MS je hlavním představitelům nigerijského fotbalu vyhrožováno smrtí. Předseda svazu Dominic Obeya a sekretář Taiwo Ogunjobi obdrželi dopis, ve kterém jim je vyhrožováno smrtí, pokud neodstoupí ze svých funkcí.

Zlatý míč získal Oliver Kahn

Zlatý míč, asi nejprestižnější individuální ocenění, které může fotbalista získat, si svými výkony na letošním šampionátu vybojoval třiatřicetiletý německý brankář Oliver Kahn. Těsně za ním v hlasování novinářů skončil král střelců Ronaldo, třetí pak Korejec Hong Myung-Bo.

Brazilský tisk změnil notu

Brazilští fotbalisté v neděli večer oslavovali dvě vítězství. Kromě Německa ve finále mistrovství světa totiž porazili také brazilské novináře, svého největšího nepřítele, který jen tak neodpouští.

Německé noviny viní Kahna

Snad ve všech německých denících se v pondělí ráno objevily titulky, vyčítající Kahnovi jeho velkou finálovou chybu. V novinách se kritika na brankářovu chybu prolínala s obdivem a chválou na tým, od kterého postup do finále nikdo nečekal.

Co řekli hráči po finále Brazílie vs. Německo

Rudi Völler: "Pokud prohrajete ve finále, je zklamání vždy obrovské. I když prohrajete proti výbornému mužstvo jako je Brazílie, což určitě není žádná ostuda, je to hořké. Brazilci byli při letošním mistrovství nejlepším týmem, i když měli občas malé problémy. Ale jejich vátězství je zasloužené. Oliveru Kahnovi nikdo z našeho týmu nic nevyčítá. Odehrál super mistrovství a chytil věci, které by jakýkoli jiný brnakář pustil. Pokud se mu přihodí taková malá chyba, je to pro něj samozřejmě velmi smutné. Ronaldo se mě zeptal, jaké to je být trenérem. Odpověděl jsem mu, aby ještě hodně dlouho hrál fotbal."

Kdo vládne fotbalovému světu?

Mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji je minulostí, pro některé nadešel čas oslav, jiní se vzpamatovávají z neúspěchu. Co napověděl světový šampionát o rozložení sil mezi jednotlivými kontinenty? V podstatě vše zůstalo při starém.

Nejlepší brankář – Oliver Kahn

Od roku 1994 se na každém mistrovství uděluje Yashinova cena pro nejlepšího brankáře. Letos jím FIFA podle předpokladů zvolila německého gólmana Olivera Kahna (33). Ten za své záda před finálovým zápasem pustil jediný gól, v utkání základní skupiny ho překonal Ir Robbie Keane. Ve finále si sice statistiku mírně pokazil, i tak má ale se třemi obdrženými góly nejlepší průměr ze všech, kteří odchytali alespoň dva zápasy – 0,43.

Za 4 roky je už bohužel na hřišti neuvidíme

To platí pro Olivera Bierhoffa (34) a Marca Bodeho (32), kteří postupem do finále oslavili konec své reprezentační kariéry. Také brazilský kapitán Cafu (32), který jako první hráč historie hrál potřetí za sebou finále MS, oznámil, že v týmu mistrů světa končí. Bohužel také jeho spoluhráče a záložníka Barcelony Rivalda (30) budou muset fanoušci za 4 roky v Německu oželet.

Brazilci jsou mistři světa

Fotbalisté Brazílie se popáté v historii stali mistry světa, když ve finálovém zápase šampionátu v Japonsku a Koreji porazili Německo 2:0. O výsledek se dvěma góly postaral Ronaldo, nejlepší střelec mistrovství.

Preview: Brazílie – Německo

Dohromady se za posledních 72 let oba dnešní soupeři objevili ve 170 zápasech MS, z toho ve 12 z posledních 13 finálových utkání. Až dnes ale poprvé nastupují proti sobě, dva nejúspěšnější státy historie MS, Brazílie a Německo. Obě dvě fotbalové velmoci byly ve finále světového šampionátu šestkrát, Brazilci uspěli čtyřikrát, Němci mají na svém kontě o jeden titul méně.

Předfinálová řeč čísel

Brazílie – Německo. Toto složení finálového zápasu MS by asi nikoho nepřekvapilo, tyto země jsou nejúspěšnější v historii světových šampionátů. Brazilci titul získali čtyřikrát (1958, 1962, 1970, 1994), Němci třikrát (1954, 1974, 1990), obě země byly ve finále šestkrát.

Brazilce probudilo zemětřesení

Brazilské hvězdy prožily v noci na sobotu chvíle strachu, když jejich hotelem v Jokohamě otřáslo zemětřesení. To mělo epicentrum sice až v Číně, jeho dozvuky ale byly znát po celé Asii, včetně dějiště finále mistrovství světa.

Brazilci si do finále věří

Možná až moc věří brazilští fotbalisté, že se jim ve finále nemůže nic stát a že jim v cestě za titulem vlastně nic nestojí. Tak sebevědomě zní výroky některých fotbalistů, hlavně Ronalda a Roberta Carlose.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele