(1:0)

De Bruyne otevřel skóre (© AFP)

Dortmund dlouho vzdoroval, Man City ale nakonec zvítězil

Rozdíl mezi rozjetým Manchesterem City a tápající Borussií Dortmund nakonec nebyl tak velký, jak se před prvním čtvrtfinále očekávalo. Anglický favorit však nakonec přetlačil připraveného a dlouho vzdorujícího soka. Lepší výchozí pozici do odvety zajistil Citizens až v dramatické koncovce Phil Foden.

Manchester City se vedení ujal již v první půli, kdy využil jednoho z mála zaváhání na straně Dortmundu. Borussia se posléze i z důvodu nepřízně sudího nějaký čas hledala, po změně stran již ale držela protivníka na distanc. Německý tým dokonce díky trefě kapitána Marca Reuse vyrovnal, rozhodující slovo si nicméně vzali domácí.

Hosté z Vestfálska o víkendu propadli v bundesligovém utkání s Frankfurtem a i proto se kouč Terzić odhodlal k několika změnám. Z pravého kraje obrany, kde volné místo zacelil Morey, se do zálohy přesunul Can. Od úvodní minuty hrál tentokrát také další středopolař Dahoud a rovněž křídelník Knauff, který se v základní sestavě Borussie objevil vůbec poprvé. Na lavici náhradníků naopak usedli Schulz, Delaney a Hazard.

Sky Blues prožívají na rozdíl od německého soka úspěšné období. Manažer Guardiola nechal o víkendu v Premier League odpočívat několik opor, přesto jeho družina přemohla Leicester. V Lize mistrů už na hřišti nechyběli stálice letošní sezony, kterými jsou zadáci Cancelo se Stonesem či ofenzivně ladění Foden s Bernardem Silvou. V záloze své místo našel také někdejší hráč Dortmundu Gündogan.

Zápas dle očekávání začal s převahou při držení míče domácí celek, ovšem jako první zasahoval právě domácí brankář Ederson, jenž v sedmé minutě musel vyrazit nepříjemnou střelu Bellinghama z úhlu. Jenže stačila jediná chyba a Citizens se dostali na koně. Can v devatenácté minutě pokazil ve středu pole rozehrávku, Foden z následného protiútoku našel u druhé tyče Mahreze, který vrátil míč před bránu De Bruynemu, jenž zblízka bez problémů překonal Hitze a poslal své mužstvo do vedení.

Záhy po vedoucím gólu si před vlastní bránou zavařil Rodri, jehož nepřesnosti chtěl využít Guerreiro, avšak do jeho průnikové přihrávky zasáhl před Reusem včasným výběhem Ederson. Zápas blbec málem ve 29. minutě pokračoval pro Cana, jenž po standardní situaci máchl riskantní patičkou nedaleko obličeje Rodriho. Sudí Hațegan dokonce zprvu odpískal penaltu, po konzultaci celé situace u videa ale rumunský arbitr situaci přehodnotil, neboť Can se pravděpodobně simulujícího Rodriho ani nedotkl.

Další diskutabilní moment nastal o osm minut později. Ederson zariskoval a místo včasného odkopnutí si balón na malou chvíli ponechal. Toho využil Bellingham, který merunu získal a už se chystal rozvlnit síť v opuštěné svatyni. Hlavní rozhodčí se nicméně domníval, že záložník Borussie si při odebrání míče pomohl šlapákem a zakončení již k velké nelibosti Bellinghama svým hvizdem nedovolil.

Hosté se každopádně mohli do hry vrátit tři minuty po změně stran, kdy se rozběhnutý Håland natlačil před Diase, ovšem norského kanonýra z úhlu vychytal Ederson. Na druhé straně odpověděl nepříliš vydařenou střelou Foden. Mnohem větší šanci ke skórování dostal anglický mladík v 65. minutě, kdy jej před bránou našel po úniku přes pravé křídlo De Bruyne. Fodena ale brilantním zákrokem na brankové čáře zastavil dortmundský gólman Hitz a následná dorážka Cancela skončila v zámezí.

Následující pasáž bez šancí přerušili v 76. a 77. minutě znovu De Brunye s Fodenem. První jmenovaný přízemní ránou netrefil bránu, Foden pak záhy donutil Hitze k zákroku. Jinak ale Borussia pečlivě bránila a v 84. minutě jí trpělivost vynesla růže. Domácí obrana nestačila na rychlý trojúhelník protivníka a po kombinaci Bellinghama s Hålandem zajistil vyrovnání Reus, který pláchnul defenzivě a procedil balón přes Edersonovy rukavice.

Jenže Sky Blues hodlali za každou cenu vyhrát a to se jim nakonec podařilo. V 90. minutě totiž De Bruyne přenesl hru na Gündogana, jenž zpracoval míč pro Fodena, který zblízka překonal již bezmocného Hitze.

Autor: Ondřej Vaculík