16.09.2014 20:45 CET
0 : 2
(0:2)

SL Benfica - Zenit Petrohrad 0:2

Ve vyrovnané skupině C by mohl rozhodovat každý bod a do bodré pozice se hned po prvním zápase dostal Zenit Petrohrad. Ruský klub uspěl v Lisabonu a Benficu porazil 2:0, k vítězství ho výrazně nasměrovala už první čtvrtina celého utkání, v níž padly obě branky a červenou kartu viděl domácí brankář Artur...

Domácí začali utkání hodně opatrně a to se jim vymstilo hned v 6. minutě. Šatov zatáhl míč před vápno Lisabonských, skvělou přihrávkou našel Hulka a ten z pravé strany chytrým obloučkem překonal gólmana Artura Moraese - 0:1! Portugalský kanonýr ve službách Zenitu byl v úvodních minutách k neudržení, v 11. minutě zahrával nebezpečný přímý volný kop, který však Moraes vyrazil stejně jako dorážku Garaye. Trenér Boas naordinoval svému celku skvělou taktiku a Benfica jakoby byla myšlenkami ještě v kabině.

Psala se teprve 18. minuta, když si obrana portugalského celku opět vybrala slabší chvíli a nechala uniknout Dannyho. Nesmyslně vyběhnutý brankář Moraes byl pak nucen použít zákrok v rozporu s pravidly, aby zabránil druhé brance. Následovala rovnou červená karta a do branky domácích musel náhradní gólman Paulo Lopes. Z následné nebezpečné standardní situace sice hosté ještě neudeřili, ale o pár okamžiků později se už opět měnilo skóre ve prospěch Petrohradu. Na rohový kop Dannyho si nejvýše vyskočil belgický záložník Alex Witsel, jehož hlavičku vyškrábl Lopes už za brankovou čarou - 0:2!

Neuběhla ani čtvrtina utkání a Benfica prohrávala o dvě branky a navíc musela čelit převaze Zenitu v poli. Hráči Benficy se v dalších minutách přeci jen zmátořili, nicméně víc než několik rohových kopů si svojí zvýšenou aktivitou nevytvořili. Naopak Zenit měl několik možností zaútočit z rychlého brejku, ale ani hosté už do přestávky branku svého soupeře příliš neohrozili. Po změně stran se Zenit rozhodně nedral k tomu, aby Lisabonské kombinačně přehrával. Ruský celek hrál zkušeně a čekal na svou šanci uštědřit oslabenému soupeři ránu z milosti. Profesorský způsob hry se však mohl Zenitu vymstít v 59. minutě, kdy se do míče opřel hlavou obrovitý obránce Luisão, ruský celek ale podržel brankář Lodygin. Zenit odpověděl vzápětí příležitostí Hulka, jenž trefil po krásné individuální akci pouze tyč!

Zenit si zahrával s ohněm, ale všechny akce Lisabonských nakonec uhasil Lodygin stejně jako pokus Limy z 66. minuty. Další příležitost pro Zenit si vypracoval Rondón po přihrávce Dannyho, ale obstřelu venezuelského útočníka scházely decimetry. Stejně jako se krátil čas do konce střetnutí, vytrácely se i síly hráčům oslabené Benficy stejně jako jejich víra v zázračný obrat. Zenit si svého soupeře držel na distanc a nakonec dotáhl utkání do vítězného konce. Boasovo mužstvo si tak připíše v tabulce skupiny C tři body a o skóre obsadí první pozici.

Autor: Miroslav Ondrejka / onlajny.com, soccerway.com, espnfc.us