01.10.2013 18:00 CET
0 : 0
(0:0)

Austria zaskočila Zenit, v Petrohradu získala bod

Zenit si zadělává na slušné problémy - dnes byl sice v utkání s Austrií vysokým favoritem, ale nedokázal se gólově prosadit a dovolil tak soupeři uhrát cennou remízu 0:0. Domácí odehráli celý druhý poločas bez vyloučeného Witsela.

Nešlo přitom o žádnou jednostrannou záležitost, v níž by rozhodující roli sehrála domácí smůla či hostující gólman - rakouský mistr sehrál na půdě favorita vyrovnané utkání, dokonce ho i přestřílel (pět pokusů na branku oproti domácím čtyřem), a konečná dělba bodů je tak zasloužená. Svěřenci Luciana Spallettiho herně zklamali a utrpěli výraznou ztrátu v boji o postup do osmifinále.

Úvodní poločas přitom proběhl podle předpokladů - domácí na hřišti dominovali, do největší gólovky se dostal Hulk, jehož přízemní pumelici zastavila až tyč. Symbolický konec petrohradské převahy přišel ve 44. minutě, kdy se Witsel musel poroučet do sprch, a Vídeň v přesilovce pookřála; po změně stran byla mnohem častěji u míče a dokonce i vstřelila gól, avšak nebyl uznán pro předchozí faul na brankáře. Marin Leovac se tak nečekaným hrdinou utkání nakonec nestal.

Hulk, který nedávno rozmetal spekulace o své nespokojenosti a nabral solidní formu, byl od začátku nejnebezpečnějším mužem na hřišti; jeho největší šance přišla ve 12. minutě po autu, avšak branková konstrukce zastoupila hostujícího gólmana a ostrý volej odrazila. Další příležitost brazilského internacionála zlikvidoval chytrým zákrokem gólman Heinz Lindner; tentokrát šlo o střelu po šikovném průniku do vápna z levé strany.

Austria málem odpověděla po půlhodině hry, kdy Tomas Simkovic načechral rohový kop na zadní tyč, kde stál nehlídaný James Holland; jeho hlavička však mířila mimo tři tyče. Na druhé straně se málem zadařilo Keržakovovi: v situaci dva na dva zazářil opět Hulk, který prostrčil míč na levačku hvězdného forvarda, ale výsledná střela se do Lindnerovy klece nevešla. Poslední příležitost úvodní půle si připsal hostující Philipp Hosiner, který nebezpečně pálil z 20 metrů (rovněž mimo).

Zřejmě klíčový okamžik utkání přišel těsně před půlí - Witsel má sice pověst zlého muže, avšak červená karta, kterou obdržel za zákrok na Maderův kotník, byla spíše z těch kontroverznějších. To poskytlo Rakušanům vítanou převahu, a Leovac toho hned v 52. minutě využil - Royerova kolize s brankářem Lodiginem však byla posouzena jako nedovolená, a z překvapivého vedení tak nic nebylo.

I přesto pokračovali svěřenci Nenada Bjelici v tlaku a střídající Thomas Murg se málem prosadil po hodině hry; v rohu vápna měl ideální střeleckou pozici, ale jeho rána mířila příliš vysoko. Zenit si poslední šanci připsal 20 minut před koncem, a byl to opět Hulk, jehož rána z přímého kopu těsně minula hostující klec; poté už zbyl čas pouze na nepřesnou hlavičku vídeňského Hosinera po Simkovicově pasu.

Autor: Dominik Zezula / goal.com