01.10.2013 20:45 CET
1 : 2
(1:0)

Atlético připravilo Portu první soutěžní porážku

Atlético slaví! Porto sice v zápase po Jacksonově brzké brance vedlo, ale hosté dokázali ve druhé půli vyrovnat a v samém závěru díky Ardovi i otočit. Po výhře na Realu si tak svěřenci Diega Simeoneho připisují další cenný venkovní triumf.

Atlético zatím v Primeře válí a i po sedmi zápasech drží (společně s Barcelonou) stoprocentní bilanci; ani Porto však v tomto ohledu příliš nezaostává, a byl to právě vedoucí celek portugalské ligy, kdo nastoupil do utkání aktivněji. Jacksonova úspěšná hlavička tak byla logickým vyústěním úvodního tlaku. Atlético zlepšilo svoji hru až po přestávce, což přineslo nejprve vyrovnání prostřednictvím Diega Godína a nakonec i tříbodovou trefu tureckého reprezentanta. Konečný výsledek znamená, že zatímco Rojiblancos mají šest bodů ze dvou zápasů a drží letošní neporazitelnost, Porto musí hned v dalším utkání zabrat.

Ligovou výhru na Bernabeu, první od roku 1999, zajistila branka Diega Costy; ten nicméně dnes díky trestu chyběl, a možná i proto úvod utkání opanovalo Porto. První gól padl po šestnácti minutách hry - hostující gólman Thibaut Courtois se sice ještě předtím vypořádal se střelou Silvestra Varely, ale proti následující situaci už nic nezmohl. Akci založil Josué precizně provedeným přímým kopem, Jackson se uvolnil od svého strážce a hlavičkou v pádu otevřel skóre.

Kolumbijský šutér, letos hrající v báječné formě, se následně převtělil do role asistenta a vyzval ke střele Lucha Gonzáleze, ten však pálil mimo. Porto vypadalo, že co nevidět přidá druhou branku, ale netrvalo dlouho a Atlético začalo vyrovnávat obraz hry - Raúl García i Arda Turan neměli daleko od vyrovnávací trefy. Ve 41. minutě dokonce po Gabiho rohu trefili hosté břevno; Porto následně odpovědělo Varelovou ránou, s níž si poradil Courtois.

První půle tedy skončila zaslouženým vedením Dragoes. Rojiblancos se však nehodlali jen tak vzdát, po změně stran zvýšili aktivitu a v 58. minutě byli odměněni vyrovnáním - Godín se po Gabiho přímém kopu probil přes dva strážce, využil nejistého vyběhnutí Héltona a hlavou uklidil míč do sítě. Zápas se za stavu 1:1 proměnil v otevřenou podívanou, v níž se oba soupeři hnali za vítězstvím; domácí Quintero, který na hřišti nahradil Lucha, pálil těsně mimo, zatímco Hélton na druhé straně brilantně zasahoval proti Garcíově střele. Rozhodující gól přišel v 86. minutě, a opět to bylo po standardní situaci - přímý rozehrál i tentokrát Gabi, famózní přihrávkou našel Ardu a ten sám před Héltonem nekompromisně zavěsil.

Autor: Dominik Zezula / soccernet.com