2 : 0
(1:0)
Mestalla, Valencia

Valencia díky brankám Jonase přehrála Lille

Valencia podle očekávání doma porazila Lille a prodloužila tak agónii francouzského vicemistra, který se ne a ne vyhrabat ze zoufalé formy. Dvě brany Jonase zajistily španělskému celku první tři body v soutěži, díky nimž se dělí o průběžné druhé místo s Bayernem Mnichov.

Dogy měly před zápasem jednoznačný cíl: napravit předcházející porážku 1:3 doma s Borisovem. Trenér Garcia tomuto utkání dokonce před zápasem přiřkl exemplární důležitost. Jenže Jonás udeřil jednou v první půli, jednou ve druhé, v obou případech trochu se štěstím - a aby toho nebylo málo, hosté přišli o klíčového hráče, když se v závěru nechal po druhé žluté kartě za faul na Guardada vyloučit Mathieu Debuchy.

Při absencích Kaloua s Martinem na sebe ofenzivní závazky Lille vzal Dimitri Payet a jeho tým nebyl úplně bez šance, ale Valencia ve svém jubilejním 100. evropském zápase vystavila Garciovu týmu jasné vysvědčení: jedno vítězství z posledních deseti utkání. Domácí se dostali do první šance zápasu po deseti minutách, kdy Fernando Gago uvolnil Sofiana Feghouliho a ten vyslal svoji střelu vedle brány.

Třetí tým La ligy vládl v držení míče a zejména Aly Cissokho byl na levé lajně hodně vidět, avšak efektivního centru se od něj jeho spoluhráči nedočkali. Lille se však do zápasu postupně dostávalo a deset minut před přestávkou zaznamenalo hned dvě šance. Nejprve Payet vybídl na pravé straně Balmonta, jehož křížná rána Guaitovu bránu minula, a poté se střely ujal sám Payet, ale valencijský brankář jeho dalekonosný pokus zlikvidoval.

O pár vteřin později však už Valencia vedla. Roberto Soldado uviděl svého útočného parťáka Jonáse, vyslal pas, který prolétl kolem obránce Marka Baši, a brazilský borec měl při zasouvání míče za Landreaua snadnou úlohu - 1:0.

Dogy mohly odpovědět prakticky okamžitě, ale Payetovo vtrhnutí do vápna úspěšnou ránou neskončilo; míč mířil na bližští tyč Guaitovy brány, ale minul. Bývalá hvězda Saint-Étienne i nadále jako prakticky jediná rozpumpovávala hru Lille, ale prověřit brankáře Valencie přímou ránou se jí nepodařilo.

Rudi Garcia se následně pokusil zvýšit konkurenceschopnost ve vzduchu vysláním Túlia de Mela, ale byl to na druhé straně Soldado, kdo málem úspěšně hlavičkoval po Feghouliho centru zleva. Lille se prostřednictvím Payeta i nadále snažilo vyrovnat, ale vše bylo prakticky rozhodnuto v 74. minutě, kdy Jonas vyslal zprava do vápna centr, který se však ke zděšení zaskočeného Landreaua stočil do brány a zapadl k jeho vzdálenější tyči - 2:0.

Autor: Dominik Zezula / ligue1.com