Premier League - souhrn 26. kola

08.02.2020, 15:26, aktualizováno 09.02.2020, 16:55
Sheffield United si poradil s Bournemouthem a drží se na průběžné páté příčce. Everton potvrdil zlepšenou formu a před vlastními fanoušky si na úvod 26. kola poradil s Crystal Palace. Toffees jsou na dosah pohárových příček a na londýnský klub mají po vzájemném utkání šestibodový odstup. Brighton doma jenom remizoval s Watfordem...

Sheffield United - AFC Bournemouth 2:1

09.02.2020 15:00

Góly: 45+2. Billy Sharp, 84. John Lundstram - 13. Callum Wilson

Sheffield United využil neúplného programu 26. kola a dostal se alespoň na nějaký čas na páté místo v tabulce. V nedělním klání totiž přemohl o záchranu hrající Bournemouth. Utkání se přitom pro domácí zprvu nevyvíjelo dobře, avšak díky dvěma přesným zásahům zůstaly všechny body na Bramall Lane.

Po úvodním oťukávání se jako první dostal do zakončení hostující Aké, jenž v sedmé minutě po rohovém kopu hlavičkoval nepřesně. Podobně si za další tři minuty počínal jeho spoluhráč Callum Wilson. Ve třinácté minutě už však bylo u Cherries veselo. Po pohledné kombinaci a finální přihrávce Rica střílel Harry Wilson jen do bránícího protihráče, ovšem jeho jmenovec Callum se následně zblízka nemýlil a střelou pod břevno otevřel skóre.

Blades mohli srovnat o tři minuty později. Fleck hledal na zadní tyči Sharpa, který ale trefil jen boční síť. Další šanci domácích měl ve 30. minutě O'Donnell, jenž přestřelil. Čtyři minutu nato už musel zasahovat brankář Bournemouthu Ramsdale, a to proti pokusu McBurnieho, který tečoval pobídku od Baldocka. Ve 44. minutě měl Ramsdale štěstí, když Norwoodovu ránu tečoval Aké jen těsně vedle tyče. V nastavení první půle to byl však sám gólman hostů, který nepovedeným vyboxováním míče vytvořil závar v pokutovém území, po němž nakonec docílil branky Sharp - 1:1.

Čtyři minuty po změně stran byl v akci opět Sharp, tentokrát ovšem na Ramsdalea nevyzrál. Z následného rohového kopu zakončil hlavou nepřesně Berge. Cherries se na druhé straně zmohli pouze na nepovedené střely Smitha a Akého. V 71. minutě ale mohl hostům vrátit náskok Fraser, jenže po prodloužení od Calluma Wilsona zneškodnil jeho zakončení brankář Henderson.

Rozhodující moment zápasu tak přišel v 84. minutě. Střídající Mousset posunul míč na Lundstrama, který pohotově zakončil po zemi mimo Ramsdaleův dosah. Sheffield United si pak těsný náskok celkem v poklidu hlídal až do konce.

Brighton & Hove Albion - Watford FC 1:1

08.02.2020 18:30

Góly: 78. Adrian Mariappa (vl.) - 19. Abdoulaye Doucouré

Záchranářská bitva v Premier League mezi Brightonem a Watfordem dopadla nakonec remízou, kterou domácí urvali až díky vyrovnávacímu vlastenci, jenž si na své konto připsal nešťastník Adrian Mariappa. Hosté vedli na jihu Anglie už po prvním poločase zásluhou Abdoulayeho Doucourého, těsný náskok se jim ale až do konce nepodařilo udržet.

Především svěřenci Nigela Pearsona si potřebovali spravit chuť po třech porážkách v řadě napříč všemi soutěžemi. Třeba před týdnem přitom všechny body ztratili s Evertonem, ačkoli si proti němu vytvořili již dvougólový odstup. I teď měli utkání rozehrané dobře, nakonec ale vytěžili pouze plichtu. Oba celky tak po tomto rezultátu zůstaly v tabulce na svém.

Mužstvo manažera Grahama Pottera v uplynulých deseti ligových zápasech slavilo vítězství jen v jednom případě, a to na konci prosince v duelu s Bournemouthem, a rozhodně si brousilo zuby na další tříbodový výsledek právě proti nynějšímu papírově přívětivějšímu sokovi. Bylo však ve finále velmi rádo, že vydolovalo aspoň nějaký částečný úspěch.

Vůbec první střelecký pokus mezi tři tyče vyslal domácí forvard Murray, s jeho hlavičkou si však stačil poradit gólman Foster. Naopak na druhé straně se hosté radovali z proměnění své vůbec první šance utkání. Capoue vybojoval míč ve středu pole pro Doucourého, ten přeběhl třetinu hřiště, narovnal si balón na pravačkou a hbitou střelu umístil ke vzdálenější tyči.

The Seagulls nepůsobili na hrací ploše dojmem, že by chtěli okamžitě s negativním stavem něco udělat, a měli docela problém prosadit se vůči dobře organizovanému soupeři. Ve 26. minutě se se svým zakončením neosvědčil Mooy, který zacílil mimo, lepší mušku nevyprodukovali v závěru půle ani jeho spoluhráči Murray spolu s Trossardem.

Obrázek hry se ve druhé pětačtyřicetiminutovce nikterak nezměnil. Watfordu současná situace vyhovovala, a tak se směrem dopředu nijak vehementně nehnal, naopak Brighton i nadále marně hledal cestu za vyrovnáním. V 69. minutě se snažil hlavičkou překonat Fostera slušně naskakující Dunk, jenomže v koncovce nenašel potřebný klid a mířil mimo.

Rozhodující okamžik přišel na řadu až o devět minut později. Mooy unikl po pravé straně, svou prudkou přihrávkou se snažil najít na hranici brankového území někoho ze svých nabíhajících kolegů, nakonec však ani nemusel, neboť vracející se Mariappa usměrnil merunu na zadní tyčce do vlastní sítě. V závěru ještě chtěl skórovat Trossard, jenže pálil nepřesně.

Everton FC - Crystal Palace 3:1

08.02.2020 13:30

Góly: 18. Bernard, 59. Richarlison, 88. Dominic Calvert-Lewin - 51. Christian Benteke

Fotbalisté Evertonu ve 26. kole Premier League porazili na domácím stadionu 3:1 Crystal Palace a přeskočili v tabulce Manchester United, který však má zápas k dobru. Za domácí skórovali Bernard, Richarlison a Dominic Calvert-Lewin, za hosty na 1:1 srovnával Christian Benteke.

K první šanci zápasu se ve třinácté minutě jako první dostali fotbalisté hostujícího celku. Ke střele se dostal Patrick van Aanholt, který pálil opravdu nebezpečně. Rána navíc byla tečovaná, ale nakonec skončila jen na bližší tyči.

O pět minut později už však šel Everton do vedení. Theo Walcott se po přihrávce spoluhráče šikovně uvolnil a z pravé strany odcentroval. Ve vápnu tak našel úplně volného Bernarda, který sebejistě překonal Vicenta Guaitu volejem.

Na další zajímavější momenty si fanoušci museli počkat až do druhého poločasu. Ve 48. minutě to Crystal Palace t udělal parádně, chybělo jen pořádné zakončení. Wilfriedu Zahovi se totiž vůbec nepovedl volej, kterou stihl vyrazil Jordan Pickford, i když se o zakončení ještě pokoušel James McArthur.

O tři minuty se hosté přeci jen dočkali srovnání. Na dlouhý míč Wilfrieda Zahy si dobře naběhl Christian Benteke, který zkusil překvapit Jordana Pickforda přízemní střelou. To se mu povedlo, protože domácí brankář nedokázal pokrýt ránu mezi jeho ruku a tělo.

Příliš dlouho však hostující kouč mít radost nemohl. V 57. minutě totiž Everton šel znovu do vedení. Richarlison se chopil míče na půlící čáře, odkud se bez větších problémů dostal až do vápna, kde výbornou technickou střelou ke vzdálenější tyči propálil Vicenta Guaitu.

Po chvíli mohli domácí přidat další gól. Richarlison přihrávkou našel Gylfiho Sigurdssona, který se sám dostal skrz tři bránící hráče a zakončil. Vicente Guaita však vytáhl výborný zákrok, kterým udržel svůj tým v zápase.

Definitivní tečku za zápasem Everton udělal v 88. minutě. Lucas Digne od rohového praporku odcentroval přesně na hlavu Richarlisona, který fantastickou hlavičkou trefil jen břevno. Dominic Calvert-Lewin však prokázal dobrou orientaci, protože míč bleskově dorazil do sítě.

Evertonu nyní patří sedmé místo se šestatřiceti body, Crystal Palace je čtrnáctý a má o šest bodů méně.