Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Představení účastníků Eura 2020 - Španělsko

09.06.2021 20:06 - Profily, historie
Španělé slaví výhru nad Kosovem (© AFP)
 
Před deseti lety Španělům vrcholila mimořádně silná generace okolo kapitána Ikera Casillase a tým z Pyrenejského poloostrova patřil před každým šampionátem k těm nejžhavějším aspirantům na vítězství. Španělsku se v tomto období také povedla věc málokdy vídaná, když jeho fotbalisté ovládli hned tři velké turnaje v řadě.

Po vítězství na Euru 2008, které zařídil jediným gólem ve finále Fernando Torres, přišla historická výhra na mistrovství světa, který v nepříliš pohledném až brutálním závěrečném klání turnaje rozhodl v nastavení slavným gólem Andres Iniesta. Tentýž hráč pak patřil k ozdobám evropského šampionátu o dva roky později na Ukrajině a v Polsku, kde tato zlatá generace dokázala obhájit titul evropských šampionátů a proti Itálii předvedla jeden z historicky nejlepších finálových výkonů vůbec, čemuž odpovídal i výsledek, když svého soka deklasovali vysoko 4:0.

Že bude tuto generaci velmi obtížné nahradit, to bylo jasné prakticky všem zasvěceným. Jenže i tak Španělsko nemůže být s tím, jak tuto složitou obměnu zvládlo, vůbec spokojené. První velký výbuch přišel na mistrovství světa 2014, kde tým ověnčený mnoha trofejemi působil bezkrevným, mdlým dojmem a svou pouť překvapivě zakončil už v základních skupinách. O moc lépe si Španělé nevedli ani na Euru 2016 - tehdy naposledy pod vedením "zlatého" trenéra Vincente del Bosqueho - kde tehdy vyhráli první duely v základní skupině, pak ale přišla prohra s Chorvatskem a v osmifinále narazila La Furia Roja na silnou Itálii, které vůbec nestačila a na turnaji tak skončila.

Před mistrovstvím světa 2018 v Rusku zase přípravu národního celku narušil skandál okolo trenéra Lopeteguiho, který si těsně před startem vyjednával svůj přesun do Realu Madrid - když se to španělská fotbalová federace dozvěděla, sáhla k radikálnímu kroku, svého trenéra odvolala a na uvolněné místo dosadila Fernanda Hierra. Ten ale reprezentaci k úspěchu nedovedl, když si v osmifinálovém klání vylámal zuby v penaltovém rozstřelu s Ruskem.

Při pohledu na současnou soupisku mužstva pak fotbalového fanouška napadne dříve věc skoro nemyslitelná - že současný národní tým Španělska ani nepatří do okruhu nejužších favoritů a bylo by svým způsobem i překvapivé, kdyby dokázal celý turnaj vyhrát. Jistě, stále byste mezi španělskými fotbalisty našli zvučná jména, jenže ti buď neprožili ideální sezónu na klubové úrovni z hlediska formy či zranění, nebo už jsou přece jenom za svým výkonnostním zenitem - a proto tedy letos nejsou očekávání veřejnosti tak vysoká.

Fotbal v zemi

Aby toho nebylo málo, stala se La Furia Roja prvním reprezentačním celkem, kterému přípravu na závěrečný turnaj pořádně zkomplikovala pandemie koronaviru. Sergio Busquets byl v neděli pozitivně testován na tento virus a musel tak národní celek dočasně opustit. Ještě v pátek přitom odehrál více než hodinu v přátelském utkání proti Portugalsku, v táboře Španělska tak panuje obava z toho, aby se virus nerozšířil i na další hráče, poněvadž pak by musel do karantény celý tým.

Takový scénář ale s největší pravděpodobností nehrozí - podle zpráv, které se novinářům podařilo získat, byla virová nálož ve vozrku Busquetse nízká, je tak nepravděpodobné, že by nakazil kohokoliv dalšího. Zbytek týmu nyní bude po dobu 4-5 dní denně testován, aby se jakýkoliv další pozitivní záchyt podařilo okamžitě odhalit. Po stejnou dobu se pak musí celý tým včetně realizačního týmu izolovat v tréninkovém centru národního celku.

Co je ale horší, Španělé nemohou ani normálně trénovat - skupinové tréninky jsou totiž zrušeny. Fotbalisté sice mohou na tréninkové hřiště, musejí ale trénovat individuálně tak, aby nebyli v kontaktu s nikým dalším. Poslední přátelské utkání před startem šampionátu proti Litvě, které bylo naplánované na středeční večer, navíc muselo být zrušeno, místo "áčka" se v tomto klání představí reprezentace do jedenadvaceti let. Pouhý týden před začátkem turnaje tak jde o poměrně velkou komplikaci, která rozhodně nikoho nepotěší.

Nejasná je také situace okolo samotného Busquetse. Ten musel opustit národní celek a minimálně 10 dní musí strávit v karanténě, kvůli čemu je jasné, že vynechá úvodní duel se Švédskem. Před druhým zápasem základních skupin s Polskem by se však v případně negativního PCR testu již mohl vrátit. Luis Enrique v reakci na onemocnění svého kapitána dodatečně povolal pět záložníků, kteří se budou připravovat v paralelní bublině a budou připraveni v případě dalších komplikací v reprezentaci zaskočit. Pokud však bude chtít španělský kouč udělat nějaké změny ve své nominaci, může tak učinit nejpozději 48 hodin před prvním zápasem Španělska, po tomto deadlinu bude jeho nominace definitivní.

Edit: Druhým nakaženým se ve středu ráno stal stoper Diego Llorente, který tedy musí kemp reprezentace opustit a následujících 10 dní strávit v izolaci.

Infograficky


autor: Marek Ustohal


Turnajová historie

Španělsko mistrovství Evropy ovládlo celkem ve třech případech. Poprvé se mu zadařilo hned při své první účasti shodou okolností na domácí půdě. Tehdy se závěrečného turnaje účastnily ještě pouze čtyři celky, domácí reprezentace v semifinále v prodloužení vyzrála nad Maďarském a ve finále si pak díky pozdní brance Marcelina poradila také se Sovětským svazem.

Následovalo však delší období temna - na další tři turnaje se totiž Španělé nedokázali kvalifikovat, načež když už se jim to v roce 1980 podařilo, skončili po remíze a dvou porážkách hned po základní skupině. Na další výraznější úspěch si tak La Furia Roja musela počkat až do EURA 1984 ve Francii. Španělsko tehdy po dvou remízách a jedné výhře dokázalo vyhrát základní skupinu a v semifinále se utkalo s Dánskem. Po mimořádně vyrovnaném průběhu musely o postupujícím rozhodnout až penalty, ve kterých byli úspěšnější fotbalisté z Pyrenejského poloostrova. Ke zlatu však Španělsko nedošlo, ve finále totiž nestačili na Francie, jejíž hru režíroval slavný Michel Platini.

Na další větší úspěch si pak Španělé museli počkat dlouhých 24 let. V roce 1988 skončili v základních skupinách, na turnaj do Švédska o čtyři roky později se nedokázali ani kvalifikovat, zatímco v Anglii poté také v Belgii a Nizozemsku bylo konečnou stanicí vždy čtvrtfinále - v prvním případě nezvládli penaltový rozstřel s Anglií, v druhém podlehli pozdějším vítězům, Francii.

I před Eurem v Portugalsku v roce 2004 panoval ve španělském táboře optimismus. Jenže vysněný úspěch se zase nekonal - Španělsko sice dokázalo porazit Rusko, pak ale jen remizovalo s Řeckem a v klíčovém duelu o postup podlehlo Portugalsku.

Poté už však nadešel čas zlaté generace - v Rakousku a Švýcarsku v roce 2008 se Španělé prezentovali ofenzivním fotbalem, na turnaji dokázali dvakrát rozstřílet Rusko, poradit si se Švédskem i Řeckem. Štěstí potřebovali jen ve čtvrtfinálovém klání s Itálií, kterou porazili až v penaltovém rozstřelu. Ve finále pak díky brance Torrese zdolali Němce a získali zlaté medaile.

V roce 2012 pak svůj triumf zopakovali - předvedený fotbal už sice nebyl tak parádní, Španělsko se také rozjíždělo pozvolněji, na celkové vítězství to ovšem znovu stačilo. V základní skupině nejprve remizovalo s Itálií, s přehledem porazilo výběr Irska a v klíčovém a vyrovnaném souboji přemohlo Chorvatsko 1:0. Ve čtvrtfinále po brankách Xabiho Alonsa porazilo Francii, v semifinále na penalty vyřadilo Portugalce a ve finále předvedlo jeden z nejpamátnějších výkonů, když smetlo výběr Itálie 4:0. Poslední evropský turnaj pak přinesl zklamání, když se Španělsko z turnaje poroučelo po osmifinálovém klání.

Cesta na šampionát

Španělská reprezentace v kvalifikačních bojích narazila na výběr Švédska, Norska, Rumunska, Faerských ostrovů a Malty. A počínala si poměrně suverénně, když svou skupinu se ziskem 26 bodů po 8 výhrách a 2 remízách s velkým přehledem ovládla a zajistila si tak přímý postup na šampionát.

Kvalifikační jízdu zahájili svěřenci Luise Enriqueho těsnou výhrou nad Nory, když na úvodní branku Rodriga odpověděl King a o vítězství domácích tak rozhodl až dvacet minut před koncem z penalty Ramos. Následovala pohodová výhra na půdě outsidera z Malty, kterou zařídil dvěma přesnými zásahy útočník Morata, načež jarní část kvalifikace uzavřel výlet na půdu Faerských ostrovů, kde Španělé vyhráli 4:1, a důležitý domácí duel s druhým největším favoritem, Švédskem, které Enriqueho parta díky skvělé druhé půli přehrála vysoko 3:0.

Na podzim 2019 nejpve La Furia Roja přivezla tři body z horké půdy Rumunska, načež doma hladce smetla po výsledku 4:0 Faerské ostrovy, a protože Švédové jen remizovali s Norskem, výrazně se přiblížila k jistotě postupu. V říjnu sice kvůli brance v nastaveném čase jen remizovala s Norskem 1:1, když však o tři dny později vybojovala také v nastavení remízu na hřišti Švédska, bylo definitivně jasné, že jí postup neunikne. V závěrečných dvou střetnutích pak Španělé rozstříleli Maltu 7:0, načež se s kvalifikací rozloučili pětigólovou nadílkou proti Rumunsku.

Trenér — Luis Enrique


zdroj: AFP

Po neúspěchu na mistrovství světa byl do funkce hlavního trenéra španělského národního týmu jmenován Luis Enrique - tedy člověk, který má za sebou bohatou jak hráčskou, tak také trenérskou kariéru.

Do světa fotbalovu pronikl v barvách Sportingu Gijón, v jehož dresu debutoval v roce 1989. Po dvou sezónách se stěhoval do hlavního města Španělska, vyhlédl si jej totiž slavný Real Madrid. V jeho dresu odehrál 157 zápasů, připsal si na své konto 15 branek. S Los Blancos se ale nerozloučil zrovna v dobrém v roce 1996 nechal doběhnout svůj kontrakt a přestěhoval se do konkurenční Barcelony. Později také prohlásil, že se v hlavním městě cítil nedoceněn, fanoušci ho prý neměli příliš v lásce a na své časy v Madridu nemá dobré vzpomínky.

V Barceloně pak Enrique strávil celkem 8 let, odehrál 207 zápasů a nasázel 73 gólů. Se slavným týmem ukořistil mistrovské tituly, podařilo se mu vyhrát také Pohár UEFA či evropský superpohár. V sezóně 1997/98 byl zvolen nejlepším hráčem soutěže. Na své poslední roky v Katalánsku však Enrique nemá dobré vzpomínky, byl totiž často zraněný, tolik toho neodehrál, a tak i když měl v roce 2004 nabídku ze "svého Gijonu, sám prohlásil, že by týmu už nemohl dát to, co se od něj očekává a raději tak ukončil kariéru.

Co se reprezentačního dresu týče, španělský záložník se objevil hned na čtyřech velkých akcích - Mistrovství světa 1994, 1998 a 2002 a na evropském šampionátu v roce 1996. Velkého úspěchu se ovšem nedočkal, Španělsko totiž na zmíněných turnajích nedokázalo pořádně prorazit. Přesto se Enrique může pochlubit zlatou medailí získanou v dresu Španělska, v roce 1992 se mu totiž v Barceloně podařilo vyhrát Olympijské hry.

Po konci kariéry si Enrique dopřál trochu toho odpočinku a znovu se k fotbalu vrátil v létě 2008, když po jistém Josipu Guardiolovi převzal barcelonský B tým. Ve své druhé sezóně svůj celek dovedl k postupu do druhé nejvyšší soutěže a v roce 2011 si jej za svého nového hlavního trenéra vyhlédl italský AS Řím.

V hlavním městě Itálie podepsal španělský kouč smlouvu na dva roky, vydržel zde však jen dvanáct měsíců. Italskému celku se pod jeho vedením vůbec nevedlo, v Evropské lize vypadl v souboji s ŠK Slovanem Bratislava a ligovou sezónu zakončilo na sedmém místě, což znamenalo, že v dalším ročníku evropských pohárů Řím absentoval. Ani po nepovedené italské anabázi ovšem Enrique trenérské pole nevyklidil - v létě 2013 mu laso hodila Celta Vigo. Bývalý reprezentační záložník si zde udělal dobré jméno, tradiční španělský celek dovedl k sedmé příčce a vysloužil si nabídku z Barcelony, které nemohl říct ne.

V Katalánsku to ovšem dlouho vypadalo na další nepovedené angažmá. V prvním půlroce se totiž Enriquemu nedařilo, spekulovalo se o neshodách v kabině a nedobrém vztahu s hvězdným Lionelem Messim. Když jej hlavní kouč na počátku roku 2015 ponechal jen na lavičce a Barcelona podlehla Realu Sociedad, zdálo se, že jsou dny bývalého záložníka sečteny. Sami hráči však uspořádali krizovou schůzku, s trenérem se jim podařilo neshody urovnat a v druhé polovině sezóny nabrala Barcelona nečekanou formu, která vyústila v zisk treblu - Katalánci ovládli ligovou soutěž, Champions League i Copa del Rey. V následující sezóně zopakovali vítězství v La Lize a španělském poháru. S Barcelonou se pak v roce 2017 rozloučil druhým místem v ligové soutěži a třetím vítězstvím v poháru v řadě.

Tahoun týmu — Thiago Alcantara


zdroj: flickr.com

Thiago Alcantara sice s Liverpoolem neprožil zrovna dvakrát podařenou sezónu, španělský reprezentační výběr na něj bude i tak dost spoléhat. Záložník s vynikající kopací technikou by neměl chybět v základní sestavě Luise Enriqueho a pro fungování záložní řady by měl být tím klíčovým prvkem.

Odchovanec Barcelony toho ve svých třiceti letech má za sebou opravdu hodně. Svou kariéru zahájil v Katalánsku, kde na sebe poprvé výrazně upozornil v sezóně 11/12, kdy se mu podařilo vydobýt si stálé místo v sestavě prvního týmu. Ve Španělsku strávil ještě jednu sezóny, než se poněkud překvapivě přesunul do německého Bayernu Mnichov, kam si jej přivedl trenér Guardiola.

Thiago svého přesunu ale určitě nelitoval, v Německu totiž sbíral jeden úspěch za druhým. S Bayernem vyhrál celkem sedmkrát nejvyšší ligovou soutěž, čtyřikrát získal i národní pohár a v létě 2020 se mu podařilo znovu získat i trofej vůbec nejcennější - po pořádné bitvě s PSG se totiž Bayern radoval ze zisku Champions League.

Záložník Španělska tak dospěl k názoru, že v Německu dosáhl všeho možného a nazrál tak čas pro novou výzvu - krátce po triumfu v Champions League jej tak s velkou pompou jako svou novou posilu ohlásil anglický Liverpool. Úvodní sezóna tohoto záložníka však musela být pro příznivce The Reds zklamáním. Thiaga Alcantaru trápily zdravotní potíže - nejprve jej ze zápasové praxe vyřadilo onemocnění koronavirem, načež mu v polovině října přivodil zranění kolene nevybíravým zákrokem Richarlison, což španělského záložníka vyřadilo na více než dva měsíce. Když se pak po novém roce konečně vrátil na trávníky, trvalo dlouho, než našel svůj optimální rytmus. Snaha se mu sice nedala odepřít, ovšem aspekty, kvůli kterým jej Liverpool do svých řad přivedl (tedy precizní diktování tempa hry a nečekané přihrávky) byly k vidění jen zřídkakdy.

Thiago Alcantara tak svou úvodní sezónu v anglickém fotbale zakončil s nelichotivou bilancí jednoho vstřeleného gólu a žádné přímé asistence. Pravdou ovšem je, že s blížícím se koncem sezóny šly jeho výkony nahoru, a záložník Liverpool proto bude doufat, že na evropském šampionátu bude jeho forma kulminovat.

Osobnost týmu — Sergio Busquets


zdroj: flickr.com

Za normálních okolností by se nedílnou součástí této rubriky stal Sergio Ramos. Stoper Realu je totiž nedílnou součástí v podstatě všech velkých triumfů svého Realu Madrid i španělské reprezentace a ve svých 35 letech je pro roli lídra týmu jako stvořený. Jenže kvůli častým zdravotním problémům, které si tento stoper prožil v letošní sezóně, se nedokázal dostat do optimální formy a kouč Luis Enrique jej proto na turnaj vůbec nenominoval. Roli osobnosti týmu tak bude zastávat záložník Barcelony, zkušený Sergio Busquets.

Ani ten neprožil bůhvíjak skvělou sezónu, ačkoliv stále patří ke stálicím v základní sestavě Barcelony. V porovnání s předcházejícími lety se však množila kritika jeho výkonů - prý už na hřišti nestíhá, je příliš pomalý a v záloze už nedominuje tak jako dřív. I tak však v dresu katalánského velkoklubu odehrál 36 ligových duelů, v nichž si připsal 5 asistencí, což ukazuje na to, že si jej trenér Koeman stále velmi cení.

V reprezentačním dresu ovšem na Busquetse čím dál tím víc tlačí jeho kolega Rodri. Z posledních 11 duelů nastoupil záložník Barcelony v základní sestavě Španělska pouze v šesti připadech, ve zbytku jej nahradil právě defenzivní záložník Manchesteru City. Čekalo se, že na závěrečném šampionátu dostane v základní sestavě přednost zkušenější Busquets, kvůli nákaze koronavirem je však situace o dost zamotanější - v prvním utkání to bude takřka jistě Rodri, kdo jej v zahajovací jedenáctce nahradí, a je pak otázka, zda se vůbec Busquets do týmu vrátí a zda trenér Enrique případně sáhne ke změně v sestavě.

Na prahu slávy — Pedri


zdroj: AFP

Na prahu slávy v dresu španělského národního celku nestojí nikdo jiný než mimořádně talentovaný mladík z katalánské Barcelony, záložník Pedri. Vlastně od dob Bojana Krkiče a Lionela Messiho neměli katalánští takhle velký talent. Ve svých osmnácti letech toho Pedri zakusil dost - stihl totiž odehrát takřka kompletní sezónu za A tým Barcelony, debutovat v reprezentaci a protlačit se i do závěrečného výběru na Euro 2020.

Ročník 20/21 byl pro mladého záložníka skutečně průlomový. Hráč, který se narodil až v roce 2002, dostal důvěru trenéra Koemana a na začátku sezóny se začal zapojovat do dění v prvním týmu. Nejpve to bylo z lavičky náhradníků, v jarní části sezóny už ale Pedri častěji nastupoval rovnou v základní jedenáctce. K dobru mu určitě jde i jeho variabilita - dokáže totiž nastoupit jak ve středu, tak také na levém kraji záložní řady.

V Barceloně letos stihl nastoupit do 37 ligových zápasů, ke kterým přidal ještě 7 startů v Champions League. Celkově se může pochlubit 4 brankami a 6 asistencemi, což na takhle mladého hráče rozhodně není špatná bilance. V reprezentačním dresu pak Pedri debutoval teprve na konci března proti Řecku, od té doby ovšem zasáhl do všech dalších reprezentačních zápasů - dvakrát dokonce nastoupil v základní sestavě a jednou se na hřiště podíval z lavičky náhradníků. Není tak vyloučeno, že důvěru dostane i v úvodním klání Španělska na evropského šampionátu.

Pravděpodobná sestava a taktický profil týmuLuis Enrique se odhodlal k poměrně odvážnému kroku a nevyužil všech 26 míst na soupisce - španělský kouč totiž povolal o dva fotbalisty méně, necítil totiž potřebu svůj kádr zbytečně rozšiřovat.

Po bitvě je sice každý generál, nicméně ještě před začátkem turnaje se tenhle tah nejeví jako zrovna nejšťastnější - a může za to právě pandemie koronaviru, kvůli které bylo rozšíření soupisek zavedeno. Po Sergiu Busquetsovi se totiž tímto virem nakazil také obránce Diego Llorente. Španělé sice nakažené hráče mohou vyřadit a do nominace zařadit někoho jiného, rozšířit však svou sestavu na 26 jmen už nyní nemohou. Enrique tak musí doufat, že testy už neodhalí další nakažené, jinak by mohl mít při skládání sestavy opravdu nepříjemné potíže.

Co se taktické stránky týče, Enrique se španělským národním celkem "provedl" v podstatě to, co učinil v Barceloně. Ponechal základní formaci 4-3-3, ponechal základní principy spojené s krátkými přihrávkami a důrazem na držení míče, jen to v jeho případě není tak dogmatické jako u některých jiných předchůdců. Španělé se už nebojí míč občas také nakopnout za obranu protivníka či podniknout rychlý, přímočarý kontr hned po zisku míče.

Problémem reprezentace z Pyrenejského poloostrova však je to, že nemá vytříbenou základní jedenáctku. S trochou nadsázky se dá říci, že otazník visí snad nad každým postem. Hned na místě brankáře není situace zcela jasná. Dlouholetou jedničkou reprezentace byl David de Gea, ten však o své místo na slunci přišel a posledních šest duelů začal pouze na lavičce náhradníků. Očekává se, že se tak mezi třemi tyčemi objeví brankář Bilbaa, Unai Simón.

Zajímavé bude také sledovat obsazení středních obránců. V nominaci totiž kompletně chybí dlouholetá jednička Sergio Ramos, na druhou stranu Španělé "posílili" o Aymerica Laporteho. Francouzský zadák Manchesteru City totiž uspěl s žádostí o změnu občanství, a protože za dospělou reprezentaci Francie nikdy nenastoupil, nic mu nebránilo v tom, aby se stal součástí španělské výpravy. Jeho parťákem může být kolega z Manchesteru City, Eric Garcia, nejpravděpodobněji však volba padne na stopera Villarrealu, Pau Torrese.

Pravý kraj obrany by měl zajišťovat sice nevýrazný, zato zodpovědný a poctivý Cesar Azpilicueta, naopak levou stranu by si podle indicií měl podmanit výrazně ofenzivně laděnější fotbalista a dlouholéta stálice Barcelony, Jordi Alba. Případnou alternativu pak představuje obránce Valencie, José Luis Gaya.

Pořádný oříšek představuje také střed pole. Na roli dispečera se počítalo s kapitánem Busquetsem, ten však vynechá minimálně první klání v základních skupinách. Jeho role se tak ujme defenzivní záložník Manchesteru City, Rodri. Jeden z ofenzivnějších postů by si pro sebe měl uzmout již třicetiletý Thiago Alcantara, který sice neprožil nejlepší sezónu, reprezentační celek na něj však stále spoléhá. Na třetí post v záložní řadě aspirují hned tři adepti - vedle mladíka Pedriho, také zkušenější dvojice z Atlétika Madrid, Marcos Llorente a Koké. Je ale dost dobře možné, že přednost dostane ten nejmladší z těchto hráčů.

A rázem se tak dostáváme ke složení útočné trojice. Bylo by velkým překvapením, kdyby se na pravé straně neobjevil Ferran Torres. Ten se minulé léto přesunul do Manchesteru City, kde v úvodní sezóně rozhodně nezklamal. Nenastupoval sice vždy v základní sestavě, na herní vytížení si ovšem nemůže stěžovat. Španělská reprezentace navíc v dřívějších letech často postrádala přímočaré křídlo, které dokázalo roztahovat hru, zároveň se ale dokázalo i tlačit do zakončení.

Na levé straně hřiště se o místo v zahajovací jedenáctce poperou dva mladí hráči - Dani Olmo z Lipska a Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad. Dilema má Luis Enrique také při volbě útočníka - Španělsku totiž chybí elitní kanonýr, na kterého by bylo za každých okolností spoleh. Vybírat si může z Gerarda Moreno a Alvara Moraty. Prvně jmenovaný prožil ve Villarrealu výtečnou sezónu, ve které nasázel hned třicet branek. V reprezentačním dresu se mu však díru do světa prozatím udělat nepodařilo. Alvaro Morata má na kontě přece jenom více reprezentačních zápasů, ovšem o jeho psychické labilitě toho fanoušci Juventusu a Chelsea ví své. S největší pravděpodobností dostane přednost druhý jmenovaný, zda se se svou rolí důstojně popasuje, to je ale ve hvězdách.

Tip na umístění: čtvrtfinále

Přípravné zápasy
04.06.2021
Španělsko - Portugalsko
0:0
08.06.2021
Španělsko - Litva
4:0
Program zápasů - skupina E
14.06.202121:00Sevilla
Španělsko - Švédsko
19.06.202121:00Sevilla
Španělsko - Polsko
23.06.202118:00Sevilla
Slovensko - Španělsko
Konečná nominace
Brankáři: David de Gea (Man. Utd), Robert Sánchez (Brighton), Unai Simón (Bilbao).
Obránci: Jordi Alba (FC Barcelona), César Azpilicueta (Chelsea FC), Eric García (Man. City), José Luis Gayá (Valencia CF), Aymeric Laporte (Man. City), Diego Llorente (Leeds United), Pau Torres (Villarreal).
Záložníci: Thiago Alcântara (Liverpool FC), Sergio Busquets (FC Barcelona), Koke (Atl. Madrid), Marcos Llorente (Atl. Madrid), Dani Olmo (RB Lipsko), Pedri (FC Barcelona), Rodri (Man. City), Fabián Ruiz (SSC Neapol), Pablo Sarabia (Paris SG), Adama Traoré (Wolverham.).
Útočníci: Álvaro Morata (Juventus FC), Gerard Moreno (Villarreal), Mikel Oyarzabal (R. Sociedad), Ferrán Torres (Man. City).
Detailní nominace
Autor: Víťa Srp
Počet zobrazení: 6001
Související články
Komentáře (112 / 0 nových)
Radikal
09.06.2021 20:13
#
Takhle slabé Španělsko nepamatuju, letos to bude bída, ze skupiny asi ještě postoupí, ale osmifinále je jejich maximum
valloire
09.06.2021 22:33
#
fabec1222
09.06.2021 20:21
#
Jsem zvědavej, co s nima udělá ten covid... Aby nakonec nekončili už ve skupině.
Visca el barca
09.06.2021 20:52
#
Ten kádr zbytečně oslabuje Lucho svou nominací, nemůžu si pomoct. Každopádně my co sledujeme La ligu, tak víme, že kvalitu mají. Chybí prostě 9. A to nejenom tento turnaj. Škoda, že není Fati
Mass
09.06.2021 22:28
#
pantondavo
09.06.2021 20:59
#
Postup ze skupiny bude prekvapeni. Ale co, prerod je potreba, nicmene ta ignorace Lucha je otresna, at shori, ppir jeden katalanskej
Reggie
10.06.2021 09:52
#
Postup ze skupiny bude překvapením, no
pantondavo
10.06.2021 16:31
#
Tak byla to trochu hláška, ale při pohledu na tu skupinu bych se nedivil, kdyby byli třetí.
Reggie
10.06.2021 17:53
#
Hele v tyhle skupine treti tym pujde beztak dal. Minimalne Slovaky daji s prstem v nose za 3 body a udelaji i skore aspon o 2 goly. Ja nejsem rozhodne nejakej obrovskej fanousek Spanelska, i kdyz fandim Barca, tak mam radsi jiny repre, ale cokoliv nez prvni flek zrovna v tyhle skupine bude samozrejme zklamani. Treba ve skupine F by to samozrejme byla jina.
meno
09.06.2021 21:02
#
Menův tip na umístění: Konec ve čtvrtfinále, vypráskají je Portugalci.
fenixLFC
09.06.2021 21:07
#
vobec by ma neprekvapilo keby vyletia skor ako anglicania a to aj napriek tej lahkej skupine co maju
pingla
09.06.2021 21:12
#
na papire strasne slaby tym
fenixLFC
09.06.2021 21:20
#
strasne slabe nie, ale na portugalcov francuzov belgicanoa a anglicanov to proste nema. hlavne to posobi tak slabo jak sme boli dlho zvyknuti na to ze maju tri prdele world class hracov do zalohy a teraz v nej maju svetoveho len thiaga ktory sa tiez chytili az v zavere sezony. dalsi bud maju po najlepsich vykonoch alebo este len pred nimi...
Visca el barca
09.06.2021 21:20
#
Rodri, Pedri,Llorente, Bus
fenixLFC
09.06.2021 21:25
#
rodri ma teda v city moc nepresvedcuje ze by bol svetovy hrac, co ale moze byt tym ze ma nahradit fernandinha na ktoreho nema. pedri je ten co to ma este len pred sebou, llorente je len nadpriemerak ale urcite nie world class a busa nemoze mysliet vazne ani fanusik barcelony, exemplarny priklad toho co to uz ma za sebou
vilp
09.06.2021 22:05
#
Ty dva góly od Llorenteho ještě asi pořád bolí.
fenixLFC
09.06.2021 22:22
#
vobec. v nejakom zapase sa ukopne kdekto takze v pohode
Manny
10.06.2021 00:07
#
DINHO GOAT
10.06.2021 13:26
#
Phillipinho
10.06.2021 13:36
#
Llorente letos ze zalohy 12 + 13 no Jenom Bruno Fernandes byl produktivnejsi. Ale je to nadprumerak no. Vy anglofilove jste fakt strasne deluded...
Phillipinho
10.06.2021 13:39
#
a Henderson je treba world class? Jenom abych mel predstavu
vladis271
10.06.2021 16:33
#
a to kto tvrdí preboha
Phillipinho
10.06.2021 17:59
#
Ja se ptam
Tomáš Ujfaluši
11.06.2021 11:46
#
Llorente je jednoznačně world class hráč v téhle formě, co má, ale pokud si někdo myslí, že Henderson není, tak je deluded ještě víc.
Phillipinho
11.06.2021 19:02
#
Ja jsem nerekl, ze neni. Chtel jsem pouze vedet, zda se napriklad Henderson za world class povazuje nebo ne.
fenixLFC
10.06.2021 18:52
#
Okej ked "anglicania" u niekoho hovoria o skvelych cislach tak je to precenovanie. Ale ked to vravia "spanieli" tak je to objektivita
Tomáš Ujfaluši
11.06.2021 11:47
#
To ani není jen o číslech. Llorente je výborný hráč.
pingla
09.06.2021 21:41
#
i italove a nemci maji lepsi hrace na soupisce. A thiago byl world class, u vas sel vykonostne uplne do prdele a ani konec sezony to nijak nezachranil
Xavi
09.06.2021 22:08
#
Vždyť Němcům dali šestku. Očividně sleduješ PL a o Španělsku toho moc nevíš.
pingla
09.06.2021 22:17
#
bohate mi staci, kdyz se podivu na soupisku nemcu a vidim tam extraclassy jako Neuer, Sane, Kimmich, Gnabry nebo i Gundogana, ktery nemel ale vubec spatnou sezonu. ocividne vis o tehle hracich vlastne nic.
Xavi
10.06.2021 08:15
#
jj. a proto v přímé konfrontaci dostali šestku, no. A Španělsko tam asi nikoho nemá.
Kucka
10.06.2021 09:41
#
Tomáš Ujfaluši
11.06.2021 11:48
#
Kde na ty bláboly s Thiagem furt chodíte?
Butter-Fly
09.06.2021 21:45
#
V té skupině jsou lehčí akorát Slováci, jinak je ta zbylá trojka nadprůměrně dobrá, určitě lepší než skupiny B, C nebo D.
fenixLFC
09.06.2021 22:09
#
tak to je otazka...ci polsko+ svedsko je o tolko tazsie ako dansko rusko, ukrajina rakusko (to asi urcite) a chorvatsko skotsko...
VdV
09.06.2021 21:07
#
OT: kolik hodin denně spíte cca a pokud ne moc, stačí vám to?
Prezioso
09.06.2021 21:15
#
3 hodiny a bohate mi to staci
VdV
09.06.2021 21:16
#
Není to zbytečně moc?
Freedo
09.06.2021 21:19
#
5-7
meno
09.06.2021 21:22
#
Jak kdy teď neironicky 5-7, přes zimu i k 10.
ACSeRw!n
09.06.2021 21:24
#
mistr129
09.06.2021 21:42
#
Dlouhodobě ideálních tak 7-8, když spím třeba 3 dny po sobě méně (5 hodin), tak pak další den spím neskutečně dlouho
Butter-Fly
09.06.2021 21:46
#
6-7
Brkoslav
09.06.2021 22:03
#
Cokoliv dlouhodobě pod 7 hodin snižuje zcela prokazatelně délku života, zvyšuje riziko rakoviny a různých infekcí, napomáhá depresím a úzkosti, obezitě, zvyšuje agresivitu a podrážděnost, otupuje bystrost, ničí paměť, zhoršuje potenci, je živnou půdou demence, ničí kreativitu a zmenšuje sexuální přitažlivost.
Jinak já spím tak 4 - 5 hodin denně.
kattos
09.06.2021 22:17
#
valloire
09.06.2021 22:34
#
checitto
09.06.2021 22:34
#
meno
09.06.2021 22:49
#
Vrbička
09.06.2021 23:17
#
Mass
09.06.2021 23:26
#
Falcon773
09.06.2021 23:40
#
Gazdo
10.06.2021 08:41
#
RadekVonCZE
10.06.2021 09:36
#
HalaMadrid_Flx
10.06.2021 09:43
#
icka
10.06.2021 12:41
#
DINHO GOAT
10.06.2021 13:28
#
v tom pripade ja uz tak 10 let presluhuju
Dody10
10.06.2021 14:09
#
vladis271
10.06.2021 16:35
#
DrQQ
10.06.2021 20:23
#
Souhlas, cokoliv pod a nad 7 hodin. :-)
raduinho
11.06.2021 19:18
#
Godbless
09.06.2021 22:32
#
Jako CR7 každý 2 hodiny
Mass
09.06.2021 23:27
#
2 hodiny spíš a hodinu seš vzhůru jako mimino?
Godbless
10.06.2021 10:30
#
Rarášek
09.06.2021 23:10
#
10+
ACSeRw!n
11.06.2021 09:01
#
Vrbička
09.06.2021 23:18
#
Záleží, běžně tak 6-7 hodin, ale teď jsem v sobotu večer koukal na Mulholland drive a od tý doby jsem se pořádně nevyspal.
Salfovic
10.06.2021 04:14
#
Já to taky nepochopil.
Vrbička
10.06.2021 06:59
#
Ja to prave myslim ze uz jsem to pochopil. Ze polovina filmu se odehrava pouze ve snu te Diany, nebo jak se jmenovala ta bloncka co si objednala tu vrazdu. (Kdyz to takhle zjednodusim). Ona si v tom snu predstavovala sebe sama, Camilu i svoji “hollywodskou karieru”, tak jak si prala, aby to byla, ale na konci toho procita a vraci se zpatky do reality a hrouti se pod tihou toho, ze nechala Camilu zavrazdit. Strucne
Vrbička
10.06.2021 07:00
#
Tak trochu jako Raskolnikov ve Zlocine a trestu.
Klokanomet
10.06.2021 00:14
#
Ve dne nespím tvl.
Front hell
10.06.2021 00:19
#
5-6. No musí mi to stačit
DeformFCB
10.06.2021 07:02
#
spánek je pro lidi co mají čas
doughty
10.06.2021 11:29
#
Spím 3 hodiny denne. " A to ti stačí?"...samozrejme, v noci spím ďalších 10
FFA
10.06.2021 13:33
#
Od 6-8, niekedy ale ked som unaveny viem spat aj 10-11 hod.
Ked spim pod 6 hod som uz ale velmi zly
vladis271
10.06.2021 16:38
#
ja rovnako...stane sa mi, že sa zabudnem pri kompe a vyjde mi to len na 6 hodín (ale ked je veečer futbal, LM, hokej, čokoľvek). Ale väčšinou ma to ťahá do postele tak, že aspon 7 dám. Niekedy až 8.
frankiefcb
10.06.2021 19:30
#
Mam to stejne, jak se dostanu pod 6 hodin jsem vyrizeny.
vladis271
10.06.2021 16:34
#
7-8
CR7RONALDO
10.06.2021 18:57
#
Keď musím ráno vstávať, tak tých 7-8, inak kľudne aj 11, ak sa podarí tak aj 12
Liveral
10.06.2021 19:33
#
V týdnu každý den až na vyjímky 8 hodin a o víkendu víc. Pokud chci dobře fungovat v práci a k tomu sportovat tolik hodin kolik chci je to prostě nutnost. ...
raduinho
11.06.2021 19:22
#
V týdnu 7-8 a o víkendu 9, někdy si dám i 10. Kdybych měl spát dva dny po sobě min jak 7 hodin tak nejsem sám sebou a nefunguju jak mám.
Rikomescudi
09.06.2021 21:12
#
Letos uz to musi vyjit
lichna.
09.06.2021 21:16
#
Nebude hrát spíše Llorente nebo Dani Olmo?
Mass
10.06.2021 00:41
#
Taky si myslím, že spíše bude.
Travis jizdnikolo
09.06.2021 21:20
#
Velká škoda Fatiho. Morata místo Morena je výsměch. Jinak mám takové tušení, že Španělsko bude jedno z příjemných překvapení.
Visca el barca
09.06.2021 21:44
#
valloire
09.06.2021 22:34
#
kattos
09.06.2021 22:17
#
Co ten brankář Simon, jak moc je dobrej?
Phillipinho
10.06.2021 13:37
#
Letos nic moc
Talker
09.06.2021 22:34
#
Dost neznámá generace, ale tak portugalci, Argentina nebo Chorvatsko uhrálo úspěchy s méně.
valloire
09.06.2021 22:36
#
Kdyby byl Sergio, bylo by líp. Lucho je úplně mimo, že ho vynechal. Jinak hráči dobrý, hladový, budou kousat.
Visca el barca
10.06.2021 07:23
#
Taky si to myslím. Je to příprava na MS. Kde už budou hrát o titul. Radši mladý hladový vlčáky, než to co se délo na MS 2014 nebo Euru 2016, kde bylo x hráčů ze zlaté generace a nemělo to šťávu. Za mě semifinále letos dají.
valloire
10.06.2021 07:40
#
Dají nedají, hráče mají dost dobrý. Jestli je někdo podceňuje, protože jména nejsou, tak je blázen.
sokar
10.06.2021 13:44
#
blázon už je ten, ktorý tvrdí že tam nie sú veľké mená. Samozrejme už to nie sú mená ako za čias zlatej generácie, ale stále sú to mená, ktoré by mal každý fanúšik futbalu (ktorý vidí aspoň trocha ďalej ako svoj klub) poznať. Je to taký mix top-class skúsenosti a mladých nádejí.
KingMaster13
09.06.2021 23:04
#
Tip: Čtvrtfinále, vyřadí je Portugalsko
meno
09.06.2021 23:48
#
Acrocephalus
09.06.2021 23:51
#
Tady neni otazka, kam az se dostanou, ale jestli se vubec nekam dostanou.
vodka
10.06.2021 00:36
#
nebude RB spíš Llorente?
Kucka
10.06.2021 09:43
#
přes covid a Azpiho si asi moc nekopne
imp
10.06.2021 11:51
#
Covid ma Diego. Na RB stavel Lucho Marcose.
Kucka
10.06.2021 13:37
#
Cože, fakt? U Atletů hrál často podhrota, ne?
Mass
10.06.2021 01:17
#
Simón - Azpi, Laporte, Pau, Gayá - M. Llorente, Rodri - Ferrán, Koke, Olmo - Morata
Je to stejnej tým, co dal nedávno Němcům 6:0, jen bohužel chybí opora Sergi Roberto
Messiáš
10.06.2021 02:03
#
Misto Ferrana Marcos Llorente, ale Torres svoje minuty mit bude, snad nebude Lucho tahat Llorenteho na RB, tam se mi fakt nelibi. Moreno zaklad misto Moraty. Ono opravdu nekolik jmen chybi, ale pokud se do sestavy nedostanou nekopove jako Adama Traore, tak to bude v cajku
Mass
10.06.2021 02:11
#
Jako fakt škoda že není Fati, protože ti dva kluci, co sou tam asi jen kvůli kvótě, by se svojí kvalitou nedostali ani do slovenský repre
Messiáš
10.06.2021 12:40
#
Csaplárova past
10.06.2021 06:40
#
To bude kolaps, o kterém se bude ještě dluho psát. Tým složený úplně bezmyšlenkovitě, ale co taky čekat od trapáka Enriqueho ....

Enrique je stejná nula jako De Boer ....
Phillipinho
10.06.2021 13:41
#
Ta pravdepodobna sestava dost mimo. Na pravyho beka s nejvetsi pravdepodobnosti Lucho narve Llorenteho. Oyarzabal v zakladu taky nebude, misto neho Dani Olmo. A Koke snad na lavicce taky nebude...
Phillipinho
10.06.2021 13:44
#
Akorat bohuzel opravdu bude v zakladu Morata misto Gerarda Morena, coz je vysmech....
Nieuwendyk
10.06.2021 14:02
#
Souhlas naprostej. Nicméně stejně věřím, že i přes ty všechny těžkosti půjdou hodně daleko a nepřekvapilo by mě, kdyby i pro zlato.
Nieuwendyk
10.06.2021 14:03
#
Llorente se v LUFC rozehrál parádně, pod El Locem hraje i stopera. Ale je zraněnej... takže asi spíš ne no.
Nieuwendyk
10.06.2021 14:04
#
Tak zranění asi dal do cajku, ale Covid...
Phillipinho
10.06.2021 14:32
#
Nemyslim Diega, on toho pravyho beka bude totiz pravdepodobne hrat Marcos
Nieuwendyk
11.06.2021 12:43
#
Tak ale to je taky... podivný
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.