06.08.2014 19:00 CET
0 : 0
(0:0)

Slovan vydoloval bezgólovú remízu a zahrá si minimálne skupinovú fázu EL

Odveta v Moldavsku priniesla slovenskému futbalu po rokoch sucha úspech, majster krajiny Slovan Bratislava si totiž naisto zahrá jednu z dvoch európskych súťaži v skupinovej fázy. Či to bude najprestížnejšia Liga majstrov, o to začne bojovať o dva týždne, no po vydolovanej bezgólovej remíze proti Sheriffu sa môže tešiť minimálne na ďalších osem zápasov v pohároch.

Belasí duel dohrávali o jedného viac, pretože po hodine hry videl červenú kartu domáci Blanco. Bol však fyzicky veľmi dobre pripravení, do hry zasiahol aj Róbert Vittek a aj keď sa dvakrát triasla bránková konštrukcia, diváci gól nevideli. Sloven to ale nemusí mrzieť, pretože po výhre 2:1 v prvom dueli si zahrá play off Ligy majstrov, resp. 4. predkolo a aj keby v ňom neuspel, čaká ho taktiež lákavá skupinová fáza Európskej ligy s minimálne šiestimi zápasmi v nej.

Zbytočnú žltú kartu už po piatich minútach dostal v minulosti v dôležitých zápasoch vylúčený Grendel, ale Slovan začal dobre. Súpera nepúšťal do veľkých šancí a mal taktovku pod palcom. Očakávaný tlak domácich futbalistov v úvode zápasu neprišiel. Šerif bol vpredu bezzubý a na pozornú obranu Slovana to skúšal najmä dlhými nakopávanými loptami, ktoré neznamenali nebezpečenstvo. V prvej štvrťhodine si vypracoval iba jeden rohový kop. Prvú strelu zaznamenal už po 30 sekundách hry Jablonský, no jeho propagačný pokus išiel mimo bránky. "Belasí" sa postarali aj o prvý väčší vzruch na štadióne. V dvanástej minúte rozohrali šikovnú štandardku, po Fořtovom sklepnutí a dorážke skončila lopta v sieti, gól však neplatil pre ofsajd českého útočníka. Domáci sa dostali k prvej strele až v dvadsiatej minúte, ale Ricardinho mieril nepresne. Na druhej strane ho napodobnil Milinkovič.

Vyrovnaný duel nemal príliš vysoké tempo, "belasí" sa opierali o dobre organizovanú obranu, proti ktorej nevedel súper nič prekvapujúce vymyslieť. Takmer sa mu to poradilo až v 28. minúte, keď Cadu uvoľnil kolmicou za stopérov Bensona, ale Perniš črtajúcu sa šancu zneškodnil dobrým vybehnutím. V 34. minúte Slovan zatlačil a Grendel poslal prvú strelu na bránku, gólman domácich Degra si s ňou bez problémov poradil. Veľkú šancu na zmenu skóre mal Sheriff päť minút pred koncom polčasu, ale Perniš nepríjemnú strelu Ricardinha vyrazil preč. V závere ešte mieril Milinkovič na bránu z diaľky, ale z dorážky Fořt nemieril presne. Slovan držal postupové karty v rukách.

Bolo jasné, že Moldavčania musia zabrať, pretože ich hnal kotol v hľadisku a stres z ubudajúceho času. Belasí však mali pod kontrolou nakopávané lopty do neznáma a aj keď sa neraz jemne popálili, dokázali oheň uhasiť včas. Do kartá Slovákom zahralo vylúčenie Blanca, ktorý sa vyfauloval ako jediný potrestaný žltou kartou aj na kartú červenú. To bola psychická vzpruha pre hostí, ktorý tak začínajúcemu tlaku ani nemuseli veľmi čeliť.

Slovan potom viac vyrážal dopredu, no musel si dávať pozor aj na zadné vrátka. V 62. minúte vypálil z diaľky Isa a jeho pokus opečiatkoval brvno Pernišovej bránky. Odpoveď hostí prišla už o dve minúty. Soumah zakombinoval s Jablonským, ten mu vrátil loptu späť do šestnástky, no útočník "belasých" v tutovke napálil taktiež len brvno. Šerif sa však nevzdával ani v početnej nevýhode a v ďalších minútach niekoľkokrát nebezpečne pohrozil. V 71. minúte mohol rozhodnúť striedajúci Vittek, ktorému načasoval prihrávku Soumah, no kanonier Slovana brankára neprekonal. Domáci boli dve minúty pred koncom blízko nepríjemnej mely v šestnástke, ale napokon to s menšími problémami Slovan zvládol. Rozhodca natiahol nadstavený čas až na takmer päť minút, ale bezduché vysoké lopty obrana Slovana už v pohode odvrátila a mohla sa tešiť so spoluhráčmi, že udržala čisté konto. To znamená postup minimálne do skupinovej fázy Európskej ligy, vo 4. predkole ale bude bojovať najmä o fázu v Lige majstrov.

Autor: Ľubomír Hudačko