18.09.2013 20:45 CET
2 : 0
(0:0)

AC díky skvělému závěru porazilo Celtic

Skotové nakonec pojedou domů bez bodu, i když se nedá říct, že by byli výrazně horším týmem. AC ale uplatnilo jak sílu, tak dovednosti a díky dvěma slepeným gólům v rámci poslední desetiminutovky si zapisuje první tři body.

V Miláně by vášnivé tifosi rády vzpomenuly na slavné dny, ve kterých italský gigant porážel slavné soupeře. Ty doby jsou ale, zdá se, minulostí. Aby se sny fanoušků staly opět skutečností, čeká Rossoneri ještě velmi dlouhá cesta. A kde jinde ji začít, než v základní skupině populární Ligy mistrů? Coby první soupeř vyběhl na trávník San Sira skotský Celtic.

AC Milán se potýká především s rozsáhlou listinou zraněných hráčů, možná i proto od první minuty nastoupil Valter Birsa. Slovinský ofenzivní záložník se po úspěšné době ve Francii nedokázal prosadit v Janově, odkud zamířil do města módy. Už v páté minutě dostal Birsa míč na Maria Balotelliho, který ale vypálil jen do připraveného Forstera. Prvních patnáct minut však bylo naplněno především bojem uprostřed hřiště a následnými nepřesnostmi.

Jindy zkušená obrana AC vyrobila téměř školáckou chybu ‚malou domů‘, za kterou bylo potrestáno přímým volným kopem pro Celtic. Šanci vstřelit úvodní branku snad z pěti metrů ale Skotové nevyužili. Po dvaceti minutách se ozval také Alessandro Matri, který se v Miláně bude snažit obnovit svůj status nepostradatelného útočníka, kterou měl v Cagliari. Jeho střelu ale brankář Forster kryl. Strážce hostující svatyně musel být ve střehu také při zakončení Nocerina, jenž mířil těsně nad břevno.

Přece jen mohli domácí ‚Ďáblové‘ odcházet do šaten spokojenější. Stačilo jediné - aby "nůžky" Sulleye Muntariho po rohovém kopu mířily o pár centimetrů přesněji. Zajímavý pokus se ale do brány nevešel, což znamenalo, že jsme se po prvním poločase na San Siru branky nedočkali.

Do druhého dějství vstoupili skotští horalové nebojácně a po pěti minutách se málem dočkali odměny - protiútok tří proti dvěma táhl Georgios Samaras, který se místo nahrávky rozhodl vypálit a jen těsně minul tyč vymezující prostor za zády brankáře Christiana Abbiatiho. Rossoneri kontrovali rohovým kopem, který si pod patronát vzal stoper Zapata. Jeho pokus ale mířil mimo Forsterovu bránu.

Po hodině hry se Abbiatiho směrem řítil Kris Commons, ale zkušený italský brankář velmi dobře přečetl útočníkovy úmysly a včasným vyběhnutím zabránil změně skóre. Domácí se dostávali do šancí především díky hře po stranách, po centru od Kevina Constanta se před brankářem Forsterem ocitl Sulley Muntari. Ghanský reprezentant ale ve skvělé pozici netrefil ideálně a skotští fanoušci mohli zůstat klidní.

Ani jeden z týmů se nedokázal dostat do souvislejšího tlaku, šance se střídaly s téměř jistou pravidelností. Po faulu na Muntariho těsně za hranicí pokutového území dostal Mario Balotelli šanci k přímému ohrožení Forsterovy brány, mířil ale pouze do zdi. Na druhé straně se Brown dostal do pokutového území a vystřelil, brankář Abbiati ale nahradil chybějící obranu a včas zasáhl.

Zraněními decimované AC mělo zásadní problémy se špatnou sehraností jedenácti borců na trávníku, takže nepřesnosti se množily stejně jako čas na ukazateli skóre. Deset minut před koncem za to italský velikán mohl být potrestán, protože se Stokes postavil k zahrávání standardní situace a jeho pokus zastavilo až břevno! Celtic svou šanci nevyužil, AC již ano. Všem přítomným tifosi udělal radost Kolumbijec Cristian Zapata, který využil přihrávky od Maria Balotelliho a přesně zamířil!

Že se nejednalo o žádnou náhodnou akci, nýbrž souvislý tlak, ukázal Muntari. Mario Balotelli byl opět velmi aktivní, ačkoli jeho ránu ještě Forster vyrazil. Milánu to ale vadit nemuselo, neboť právě v těch místech se nacházel Sulley Muntari a míč pohodlně dorazil do prázdné brány - 2:0. Celtic již nic víc nevymyslel a Rossoneri v poklidu dohráli svůj premiérový zápas v novém ročníku Ligy mistrů.

Autor: Ondřej Pražák / soccernet.com, onlajny.cz