předkola - 4. předkolo - mistrovská část - odvety
2 : 2
2:3 pen.
(0:1, 2:2)

RSC Anderlecht - FK Partizan 2:3p

Zatímco po prvním zápase si o postupujícím troufl polemizovat málokdo, po hodině hry bylo vše jinak. Anderlecht sice zázračně dovedl zápas až do pokutových kopů, ty už ale lépe zvládli hosté.

Po poslední neproměněné penaltě musel pořádná muka prožívat také český obránce Jan Lecjaks. Jeho výstavní vlastenec totiž v konečném účtování posouvá dál celek ze srbské metropole. Belgičané se tak do Ligy mistrů nedostali už počtvrté v řadě. Srbský mistr ale nepřijel do Bruselu pouze bránit. To ostatně potvrdil už ve 14. minutě. Po rohovém kopu Ilieva se k hlavičce na přední tyč dostal přes bránícího Mazucha brazilský snajpr Cléo a poprvé rozradostnil početnou skupinu bělehradských příznivců.

Domácí dlouho nenacházeli na pevnou obranu hostů recept a osm minut po přestávce dokonce podruhé inkasovali. Fatální chybu vyrobil obránce Paarswit, který promáchl centr letící na Clea, hrdina večera si míč v klidu zpracoval a koníčkem o zem překonal brankáře Prota. Až poté se probudili také domácí. Polák z levé strany odcentroval a míč těsně před brankářem Iličem posunul k bližší tyči Romelu Lukaku. Anderlecht vycítil šanci, nicméně vyrovnání se dočkal po utěšené střele Gilleta, který se napřáhl zpoza šestnáctky a nádhernou ranou vymetl všechny pavouky ve vzdálenější šibenici hostující branky.

Srbové se po druhé inkasované brance ocitli doslova v ohni střel a centrů. Suarez vysunul Lukaka, který sice prostřelil brankáře Iliče, v době přihrávky ale stál v postavení mimo hru. Opakované záběry ale jednoznačně usvědčily z chyby pomezního rozhodčího. V prodloužení pak dvakrát nebezpečně hlavičkoval český legionář Jan Polák, ani jemu se ale kýžený třetí gól vsítit nepovedlo.

Partizan de facto čekal celé prodloužení na pokutové kopy a dočkal se jich. Velkou roli v nich ale sehrál drn, který při prvním pokusu vykopl Matias Suaréz. Domácím se sice ve čtvrté sérii povedlo vyrovnat, jenže Stojanovič proměněnou penaltou přesunul obrovskou tíhu zodpovědnosti na Boussufu, který ji neunesl a podobně jako dva jeho předchozí kolegové branku vysoko překopl. Partizan tak mohl mohutně slavit překvapivý postup do Ligy mistrů.

Autor: Radek Barkman / goal.com