Portugalsko: Rui Patrício, Cédric Soares, Bruno Alves, José Fonte, Raphaël Guerreiro, João Mário, Danilo Pereira, Adrien Silva (79. João Moutinho), Renato Sanches (74. André Gomes), Nani (86. Ricardo Quaresma), Cristiano Ronaldo
Wales: Wayne Hennessey, Chris Gunter, James Chester, James Collins (66. Jonathan Williams), Ashley Williams, Neil Taylor, Joe Allen, Joe Ledley (58. Sam Vokes), Andy King, Gareth Bale, Hal Robson-Kanu (63. Simon Church)
Rozhodčí: Jonas Eriksson (SWE) - Mathias Klasenius (SWE), Daniel Wärnmark (SWE)
Diváci: 55.679

Portugalsko si poradilo s Walesem a zahraje si finále Eura

Po islandské pohádce končí také pohádka Walesu. Draci z Britských ostrovů podlehli Portugalsku 2:0 a finále si tak zahraje parta okolo Cristiana Ronalda. Několikanásobný držitel Zlatého míče dnes k vytouženému postupu svého mužstva přispěl výraznou měrou, první gól dal a druhý připravil.

V Lyonu byl dnes k vidění vyrovnaný zápas, Wales možná trochu překvapivě mírně ovládl statistiku držení míče, jednoznačných šancí si ale více vypracovalo Portugalsko. Po čtvrthodině se o první střelecký pokus postaral Joao Mario, Hennesseyho branku ale minul. Stejně neuspěl i na druhé straně Gareth Bale, který si v rámci nacvičeného signálu naběhl na přihrávku Joela Ledleyho od rohového praporku.

Největší hvězda Walesu o sobě dala vědět i ve 23. minutě, kdy po padesátimetrovém sprintu s balónem u kopaček vypálila z nějakých pětadvaceti metrů bohužel pro něj pouze do míst, kde stál připravený Rui Patrício. Z úvodního dějství pak stojí za zmínku ještě Ronaldova hlavička ze samého závěru poločasu těsně vedle.

Momenty slávy si kapitán Portugalska nechal až na druhou půli. V 50. minutě rozehrál Mario roh na krátko s Guerreirem, na jehož centr si naskočil právě Ronaldo a nechytatelnou hlavičkou otevřel skóre. V těchto chvílích se prakticky rozhodovalo o celém zápasu, neboť tři minuty nato Ronaldův pokus zpoza vápna tečoval Nani do protipohybu Wayna Hennesseyho a na světelné tabuli už svítil výsledek 2:0.

Křídelník Realu Madrid byl přichuti a po hodině hry mohl přidat třetí gól z přímého kopu, povedená rána však prosvištěla kousek nad břevnem. O tři minuty později to z dálky zkusil pro změnu Nani, Hennessey míč nešťastně vyrazil jen před sebe a hluboce si oddechl, když dorážku ze stoprocentní pozice zazdil Joao Mario.

Hennessey dnes nepůsobil příliš jistě, v 78. minutě ho z úhlu málem překonal střídající Danilo Pereira, jednička Crystalu Palace ale dokázal kulatý nesmysl nadvakrát zpacifikovat. Definitivní pojistku měl na kopačce znovu Ronaldo, ten v další šanci udělal kličku brankáři, čímž se ovšem dostal ze střeleckého úhlu a trefil pouze boční síť.

Mrzet ho to ale příliš nemuselo. Jeho Portugalsko si připsalo premiérové vítězství v základní hrací době na turnaji a postupuje do finále. Soupeř vzejde ze zítřejšího duelu mezi domácí Francií a Německem.
Autor: Michal Kovalčík