Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Lille - Stade Pierre-Mauroy

Stade Pierre-Mauroy, Lille
Celková kapacita: 50,186
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
12.06. 21:00 skupina C Německo - Ukrajina
15.06. 15:00 skupina B Rusko - Slovensko
19.06. 21:00 skupina A Švýcarsko - Francie
22.06. 21:00 skupina E Itálie - Irsko
26.06. 18:00 osmifinále Německo - Slovensko
01.07. 21:00 čtvrtfinále Wales - Belgie
Na jihovýchodním předměstí Lille, Villeneuve d'Ascq, se o více jak půl roku dříve oproti plánům otevřel v létě 2012 Grand Stade Lille Métropole. Stadion ambiciózního prvoligového celku pro 50 tisíc diváků však brzy své jméno změnil. Následujícího roku totiž zemřel Pierre Mauroy, starosta města v letech 1973-2001, a stačily pouhé čtyři dny, aby jeho památku uctil největší místní klub.
Důvodem urychlení stavebních prací byla oficiální kandidatura Francie na pořádání evropského šampionátu, pro kterou se právě tento stánek stal symbolem a získal tím i širokou podporu veřejnosti. Samotný fotbalový chrám přitom vyšel na 282 milionů eur a neméně financí spolkla i okolní infrastruktura, kterou mimo jiné obohatila i nová zastávka metra.
Šest kilometrů od centra Lille přitom žádný stadion stát ani nemusel. Prvotní plány na novou stavbu však zmařili památkáři kvůli blízkosti vybraného místa k nejznámější citadele od Vaubana, posléze zase ztroskotaly plány na renovaci bývalého domova Les Dogues Stade Grimonprez-Jooriss, který byl před šesti lety zdemolován.
Firma Eiffage, která stojí například za podmořským Eurotunelem, dala modernímu stadionu zatahovací střechu, jež může vytvořit uzavřenou arénu do třiceti minut, a také hydrauliku pod polovinu hřiště, díky které se tu tak mohlo loni odehrát finále evropského šampionátu v basketbalu či o rok dříve závěrečný boj v Davis Cupu, jenž počtem 27 432 diváků zlomil tenisový rekord.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Lille

Bude se zde fandit domácím, Francie hraje se Švýcarskem. Zajímavým utkáním bude bezesporu souboj Rusko - Slovensko, jako doma se budou cítit fotbalisté Německa v utkání s Ukrajinou. A fanoušci Azzurri na tribunách jistě poženou do útoku své borce v zápase s Irskem. Lille se má na co těšit.  
05.06.2016 | Profily, historie | 27 komentářů | ZAUJALO NÁS