Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Saint-Étienne - Stade Geoffroy-Guichard

Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Celková kapacita: 41,965
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
14.06. 21:00 skupina F Portugalsko - Island
17.06. 18:00 skupina D Česko - Chorvatsko
20.06. 21:00 skupina B Slovensko - Anglie
25.06. 15:00 osmifinále Švýcarsko - Polsko
Nad starými důlními chodbami, na pozemku darovaným zakladatelem AS Saint-Étienne, vyrostl začátkem třicátých let stadion pro 800 diváků. Geoffroy Guichard se následně dočkal pocty od svého syna, prezidenta klubu, v podobě pojmenování fotbalového stánku právě po něm. Původní problémy s výpary z blízkých oceláren jsou již dlouho zažehnány a pro blížící se Euro je připraveno 42 tisíc sedaček.
Premiéra v září 1931 moc radosti fanouškům AS Stéphanoise neudělala, hosté z Cannes si odvezli vítězství 9:1. Podstatně více slávy tak získala rekonstrukce o čtvrtstoletí později, kdy stadion získal v anglickém stylu obdélnikový tvar a zmizela z něj běžecká dráha. Dvanáct let poté se jeho vlastníkem stalo město, jež výstavbou zbrusu nové tribuny navýšilo kapacitu na 40 tisíc míst. Během mistrovství Evropy 1984 se sem vměstnalo ještě o osm tisíc návštěvníků více, počet sedaček však začal klesat ještě před světovým šampionátem na konci milénia, během kterého navíc zmizely čtyři 60metrové věže.
Od léta 2007 si pak střechu pronajala společnost se solárními panely, na rozloze 2600 metrů čtverečných se tak může produkovat energie až pro šedesát domů. Za dva roky měl přitom Stade Geoffroy-Guichard blízko ke svému konci, když až přes silnou kritiku veřejnosti upustili předsedové klubu od plánů vybudovat pro AS Saint-Étienne nový domov. Před letošním turnajem tak stadion, na kterém si Česká republika zahraje proti Chorvatsku, doznal dalšího vylepšení všech tribun, které proti předešlým rokům pojmou až o šest tisíc diváků více.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Saint-Étienne

Také toto město bude, minimálně jeden den, naše, české. V pátek 17. června se zde představí reprezentace České republiky a soupeřem bude Chorvatsko. Po Španělsku budeme chytřejší, ale těžko říct zda v dobré náladě. Jedno je ovšem skoro jisté: pro postup do osmifinále bude nutné Chorvaty porazit. A nejen je...  
27.05.2016 | Profily, historie | 47 komentářů | ZAUJALO NÁS