Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Paříž - Parc des Princes

Parc des Princes, Paříž
Celková kapacita: 48,712
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
12.06. 15:00 skupina D Turecko - Chorvatsko
15.06. 18:00 skupina A Rumunsko - Švýcarsko
18.06. 21:00 skupina F Portugalsko - Rakousko
21.06. 18:00 skupina C Severní Irsko - Německo
25.06. 18:00 osmifinále Wales - Severní Irsko
Když se v 18. století blízko Paříže proháněla královská rodina ve svém loveckém revíru, zdaleka neměla tušení, že tím zavdá ideu o názvu stadionu, který tu bude v různých obměnách stát více jak sto let. Historicky nejvýznamnější sportovní stavba Francie utrpěla na svém postavení až koncem tisíciletí kvůli projektu Stade de France, přesto zůstává domovem pro ligového mistra Paris Saint-Germain a již potřetí bude hostit evropský šampionát.
Kvapné a nekvalitní práce na velodromu přitom na slavnostní otevření v roce 1897 nepustily ani diváky kvůli obavám z přetížení tribun. Přes tři tisícovky návštěvníků, pro které byl stánek původně určen, tu však už za tři roky chodily na události druhých olympijských her. Nesmazatelnou součástí kroniky Parc des Princes je i cyklistická Tour de France, která tu hned 54krát měla svůj cíl. Poslední zdejší vítěz, Roger Pingeon, tu pak v roce 1967 přebíral žlutý trikot už při demolicích nařízených generálem Charlesem de Gaullem.
Stadion s dnešní podobou se otevřel pět let poté a brzy zde našel své útočiště nově založený Paris Saint-Germain. Avantgardní projekt, jenž si kladl za cíl především komfort a dobrou viditelnost pro diváky, získal hned několik architektonických ocenění a vyniká především padesáti betonovými sloupy držícími prstencovou střechu, která fanouškům PSG dovoluje vytvářet nejmrazivější atmosféru v lize. Ti se díky rekonstrukci pro letošní Euro přiblížili o dvě řady hrací ploše, užívají si lepších služeb a mohou přijít v počtu přesahujícím pětačtyřicet tisíc.
Výčet všech důležitých setkání za 119 let historie tohoto místa by vydal na tlustou knihu. Mezi ty nejvýznamnější však jistě patří finále mistrovství Evropy 1960 i 1984, semifinále světového šampionátu 1938 i boj o třetí místo šedesát let poté, premiérové finále Ligy mistrů, která tu svého vítěze našla ještě dvakrát, stejně jako Pohár vítězů pohárů. Trofej tu zvedalo i Lazio po triumfu v Poháru UEFA, těsně před korunovací nového národního stadionu, který tak nahradil chrám, kde se reprezentace Francie představila 128krát. Na kouzelné místo blízko dějiště tenisového Roland Garros se během letošního turnaje podívají naposledy už osmifinalisté.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Paříž

Saint-Denis je předměstím Paříže a Paříž je hlavním městem Francie. A právě zde, na Stade de France, to všechno začne a skončí. Celkem 12 zápasů se bude hrát v Paříži. Tedy včetně onoho předměstí.  
10.06.2016 | Profily, historie | 25 komentářů