Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Lens - Stade Bollaert-Delelis

Stade Bollaert-Delelis, Lens
Celková kapacita: 38,223
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
11.06. 15:00 skupina A Albánie - Švýcarsko
16.06. 15:00 skupina B Anglie - Wales
21.06. 21:00 skupina D Česko - Turecko
25.06. 21:00 osmifinále Chorvatsko - Portugalsko
Před více jak osmdesáti lety postavili v malém průmyslovém městě nezaměstnaní horníci Stade Félix-Bollaert pro dvanáct tisíc diváků. Při oficiálním zahájení se pak kromě francouzské hrála i hymna Polska, které již před druhou světovou válkou mělo v Pikardii početnou diasporu a není tak divu, že Poláci tvořili značnou část dobrovolníků při stavbě.

Ta zůstala téměř beze změn až do sedmdesátých let, kdy se při pracích na nové hlavní tribuně změnil i oválný tvar stavby na anglický, obdélníkový. Před mistrovstvím Evropy 1984 se navíc podstatně zvýšil a dosáhl tak své největší kapacity, jež přesahovala 50 tisíc míst. Tím se na chvíli stal největším stadionem ve Francii.

I přes následné snižování, které započalo v novém století, mohl na fotbal v Lens dorazit každý obyvatel města a stále nebylo vyprodáno. Stánek, který své současné jméno získal k uctění památky Andrého Delelise, jenž vykonával funkci starosty přes třicet let, měl namále kvůli nedostatku financí na přestavbu i po úspěšné francouzské kandidatuře. Rekonstrukce za 70 milionů eur tak nakonec probíhala až v předešlé sezóně, kdy se místní tým musel přemístit do Amiens. Mimo jiné se však díky renovacím dočkali střechy všichni diváci a pověstná atmosféra získala stadionu další body k dobru.

Letos na místo, kde domácí slavili postup do čtvrtfinále MS 1998, zavítají i čeští reprezentanti - ve svém posledním utkání ve skupině D zde vyzvou Turecko.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Lens

Fotbalový klub se jmenuje Racing Club Lens a hraje Ligue 2. Zajímavostí je zcela jistě výrazná česká stopa. Od padesátých let minulého století až do roku 2002 zde působili dva trenéři a tři fotbalisté, kteří pocházeli z našich krajin. A Česká republika se zde bude loučit se svou skupinou. Nebo s celým turnajem?  
07.06.2016 | Profily, historie | 24 komentářů | ZAUJALO NÁS