Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Marseille - Stade Vélodrome

Stade Vélodrome, Marseille
Celková kapacita: 67,394
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
11.06. 21:00 skupina B Anglie - Rusko
15.06. 21:00 skupina A Francie - Albánie
18.06. 18:00 skupina F Island - Maďarsko
21.06. 18:00 skupina C Ukrajina - Polsko
30.06. 21:00 čtvrtfinále Polsko - Portugalsko
07.07. 21:00 semifinále Německo - Francie
Druhý největší hostitel mistrovství Evropy 2016 se nachází pár minut chůze od centra hlavního města Provence. Na jihu Marseille už téměř osmdesát let stojí slavný Stade Vélodrome, který čeká už pátý velký fotbalový svátek. Domácí tu při takových příležitostech hráli jen třikrát, jedinou porážku jim tu pak v boji o třetí místo připravili svými zásahy Bubník s Pavlovičem v červenci 1960.
Již od června 1937 sem přichází fanoušci Olympique Marseille, kteří si v současnosti mohou užívat největší fotbalový stánek v zemi. Ten po několika úpravách ztratil svou příznačnou běžeckou a cyklistickou klopenou dráhu, nadále však pravidelně vítá národní rugbyový tým. Nejtemnější kapitolu ovšem napsal mimo sportovní klání, když se pár dní před koncertem Madony v létě 2009 zřítila opravovaná střecha. Nehodu tehdy nepřežili dva dělníci, dalších osm vyvázlo se zraněním.
Právě zastřešení bylo od samotného vzniku pod palbou kritiky místních, kterou nevyřešily ani rekonstrukce před šampionáty v letech 1984 a 1998. Zásadní moment tak přišel až při udělení blížícího se turnaje, jež donutilo město výrazněji jednat. Kompletní práce na obou hlavních tribunách a navýšení kapacity o sedm tisíc míst hravě přebila stavba futuristické střechy, která konečně pokrývá celé hlediště. Projekt, jenž byl ukončen téměř před dvěma lety, sice vyšel na 267 milionů eur, téměř polovina se nicméně netýkala přímo stadionu. Mimojiné tu tak v bezprostřední blízkosti vyrostly dva hotely či obchodní centrum. Ve hře byla díky velkým investicím státu i změna názvu, tu ale starosta odmítl a k prodeji práv na jméno stadionu přeci jen nedošlo.
Pouhé čtyři kilometry od Starého přístavu, největší obchodní brány z vod Středozemního moře, se již tradičně schází semifinálová dvojice. A dlouho také platilo, že vítěz z Marseille později zvedl trofej nad hlavu. Kouzlo vítězů zde vyčarovala Itálie v roce 1938, působilo i na Sovětský svaz (1960) a domácí Francii (1984). Zmizelo až při mistrovství světa 1998, kdy se s konečným stříbrem musela spokojit Brazílie. Tentokrát číhají na Stade Vélodrome těsně před vrcholem šampionátu především samotní hostitelé, favorizovaní Němci nebo černí koně z Belgie.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Marseille

Krásné vzpomínky má naše generace na toto přístavní město. V rozhodujícím utkání o postup na MS 1970 zde reprezentace Československa porazila Maďarsko 4:1. Řádil zejména František Veselý, který jeden gól dal sám a druhý zařídil. Po faulu na něj proměnil Andrej Kvašňák penaltu. Velký Slávista a velký Sparťan. Ani jeden již není mezi námi...  
03.06.2016 | Profily, historie | 71 komentářů | ZAUJALO NÁS