Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Lyon - Parc Olympique Lyonnais

Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Celková kapacita: 59,186
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
13.06. 21:00 skupina E Belgie - Itálie
16.06. 18:00 skupina C Ukrajina - Severní Irsko
19.06. 21:00 skupina A Rumunsko - Albánie
22.06. 18:00 skupina F Maďarsko - Portugalsko
26.06. 15:00 osmifinále Francie - Irsko
06.07. 21:00 semifinále Portugalsko - Wales
Původně OL Land, nyní často zvaný Grand Stade či Stade de Lumiéres, oficiálně však Parc Olympique Lyonnais je nejmladším hostitelem letošního mistrovství. Lyonské předměstí Décines, rodiště Youriho Djorkaeffa, získalo k zemědělským půdám i chrám, jenž pojme téměř 60 tisíc návštěvníků. Nový stadion, stojící deset kilometrů na východ od centra města, nicméně nevyrostl za čistě kladných reakcí.
Prvotní plány na stěhování prvoligového celku se objevily už před deseti lety, premiéru si však odbyl až více jak šest let od přidělení role hostitelského města pro Euro 2016. Pomalé administrativní postupy, neskrývané politické zájmy nebo různé opoziční strany, které poukazovaly na špatné finanční, ekologické i sociální dopady pro místní, posunuly datum otevření o více jak rok a půl. OL tak oslavil kolaudaci až letos 9. ledna vysokým ligovým vítězstvím nad Troyes.
"Sen všech občanů Lyonu se stal skutečností," prohlásil s politickým cynismem starosta Gérard Collomb při pokládání základního kamene, u kterého nechyběl ani prezident klubu, jenž do projektu s cenovkou výrazně překračující 400 milionů eur přispěl společně s investory sumou, která pokryla veškeré náklady pro výstavbu stadionu. Ten se kromě letošní největší slávy v podobě semifinále evropského šampionátu stane den před koncem roku hostitelem venkovního zápasu francouzské hokejové ligy, v létě 2019 pak přivítá fotbalové mistrovství světa žen.
Články o městu a stadiónu
 

Představení měst Euro 2016 - Lyon

Ze Saint-Étienne se přesuneme k sousedům, do Lyonu. Obě města dělí pouze 65 kilometrů, ale jinak jsou rozdíly mnohem větší. Jak ve velikosti, počtu obyvatel, zcela novém, moderním stadionu. A hrát se zde budou hned čtyři zápasy ve skupinách, jedno osmifinále a semifinále k tomu.  
30.05.2016 | Profily, historie | 39 komentářů | ZAUJALO NÁS