10.03.2013 20:00 CET
2 : 2
(0:1)

Sparta Praha - Baumit Jablonec 2:2

Nedělní šlágr Gambrinus ligy mezi Spartou a Jabloncem skončil remízou 2:2. Pro Pražany je dělba bodu ztrátou, neboť Plzeň odskočila už na tři body. Baumit byl blízko třem bodům, neboť vedl o dvě branky, prováhal tak možnost vystřídat Spartu na druhé pozici.

Za favorita utkání byla samozřejmě považována Sparta, byť také Jablonec bojuje o nejvyšší mety. Letenští začali dobře a byli to oni, kdo si vypracoval první slibnou příležitost utkání. Leonard Kweuke dobře vypálil, ovšem scházela mu větší přesnost. O několik minut později byl u míče opět Kweuke, jeho akrobatické nůžky ale také nenašly prostor mezi třemi tyčemi. Ve 24. minutě se musela mít na pozoru i sparťanská defenzíva, přesněji řečeno Vaclík. Brankář domácích musel likvidovat nepříjemnou Pitákovu ránu.

První poločas se pomalu ale jistě chýlil ke svému konci, když se k odraženému balónu dostal Čížek a parádní ranou z první, a z poměrně velké dálky, uklidil míč k levé tyči Vaclíkovy branky - 1:0 pro Jablonec.

Před trenérem Lavičkou vyvstala otázka, co s druhým poločasem. Obě jedenáctky nastoupily ve stejném složení a v 53. minutě Sparta překvapivě podruhé inkasovala. Výborný centr od Třešňáka uklidil hlavou do sítě Tomáš Čížek a Baumit byl velmi blízko vítězství - 0:2. Sparta nesložila zbraně, ale dlouhou dobu se jí nedařilo překonal obranný val Jablonce.

V 67. minutě střílel těsně vedle Lafata a tlak Sparty pomalu rostl. Trenér Lavička postupně poslal na hřiště Romana Bednáře a Tomáše Přikryla, a právě druhý jmenovaný snížil čtvrthodiny před koncem na 2:1. Přikryl dorazil do branky Matějovského střelu a utkání dostalo nový náboj. Tlak Sparty byl v závěru enormní a Jablonec mu nakonec podlehl. Lafatovu hlavičku Valeš vyrazil, ale následný důraz Tomáše Zápotočného se vyplatil. Obránce Sparty dotlačil míč do branky a bylo srovnáno 2:2. Sparta se ještě pokusila zvrátit vítězství na svojí stranu, ale Jablonec v dalším tlaku obstál. S konečnou remízou nakonec nemůže být spokojena ani jedna strana. Sparta ztratila v boji s Plzní a Jablonec prováhal luxusní dvoubrankový náskok.

Autor: Ondřej Linhart