Španělsko: Iker Casillas, Sergio Ramos (77. Álvaro Arbeloa), Gerard Piqué, Carles Puyol, Joan Capdevila, Jesús Navas, Sergio Busquets, Xabi Alonso, Xavi (66. Cesc Fàbregas), David Villa, Fernando Torres (70. Juan Manuel Mata)
Honduras: Noel Valladares, Sergio Mendoza, Osmán Chávez, Maynor Figueroa, Emilio Izaguirre, Danilo Turcios (63. Ramón Núñez), Wilson Palacios, Amado Guevara, Walter Martínez, Roger Espinoza (46. Georgie Welcome), David Suazo (83. Jerry Palacios)
Rozhodčí: Yuichi Nishimura (JPN) - Toru Sagara (JPN), Jeong Hae-Sang (KOR)
Diváci: 54.386

Španělé porazili Honduras a udrželi si šanci na postup

Ve druhém kole skupiny H dokázali mistři Evropy ze Španělska po propadáku z úvodu šampionátu zvládnout zápas proti Hondurasu a zvítězili po jasném průběhu 2:0. O oba góly se postaral útočník David Villa, který se mohl blýsknout hattrickem, ale ve druhém poločase neproměnil pokutový kop.

Od samého začátku zápasu začali Španělé potvrzovat svou roli favorita a svou klasickou hrou, při které se snaží co nejdéle držet míč na svých kopačkách, dělali problémy hráčům soupeře. První větší přišel pro obranu Hondurasu v 7. minutě, kdy přijal balón ve středu hřiště David Villa a dalekonosnou ranou trefil břevno Valladaresovy branky.

V další situaci se ocitl v zajímavé pozici Sergio Ramos, který si naběhl na centr Xaviho a tváří v tvář gólmanovi Hondurasu nedokázal balón přesně usměrnit mezi tři tyče. Gólman Valladares se při této situaci lehce zranil, ale v utkání pokračoval bez problémů dál. V další příležitosti se znovu ukázal David Villa, který se uvolnil svou typickou kličkou přes Mendozu a nebezpečně vypálil na zadní tyč. Jeho střela bohužel pro Španělsko minula branku o několik metrů.

Honduras se osmělil v 17. minutě. Při přímočaré akci nedokázala obrana Španělska zachytit lob Palaciose a Suazo jen těsně nedoběhl tento balón před vyběhnuvším Casillasem. V další brejkové situaci však Honduras zaváhal a poprvé inkasoval. David Villa dostal míč na lajně, uvolnil se do pokutového území přes dva hráče soupeře a tam se mu podařilo střelou v pádu přes obránce Cháveze trefit horní růžek Valladeresovy branky - 1:0.

Ve třetí čtvrthodince prvního poločasu přišly momenty také pro Fernanda Torrese. Nejprve hlavičkoval osamocen po centru Navase ve vyložené příležitosti, ale svým pokusem netrefil branku. O minutu později inkasoval vynikající přihrávku od Xaviho, uvolnil se přes posledního obránce a ve vyložené brankové příležitosti vysoko přestřelil.

Další náznak ohrožení branky měli Španělé znovu po stříleném centru agilního Jesuse Navase, který tentokrát zkoušel přízemní přihrávku a skoro našel Davida Villu, který jen těsně minul tuto prudkou přihrávku. Do kabin se tak šlo po gólu Davida Villy za zaslouženého a příznivého stavu pro Španělsko 1:0.

Zpočátku druhého poločasu začali Španělé znovu aktivně a gól na 2:0 přišel už po pěti minutách hry. Mistři Evropy zvládli přečíslení čtyři na tři a po diagonále Xavi - Navas - Villa třetí jmenovaný podruhé rozvlnil síť branky Hondurasu a zvýšil na 2:0. Poté se obrana Hondurasu trochu rozhodila a hned v další akci mohl na 3:0 zvýšit Sergio Ramos. Svou střelou z vápna však těsně minul levou tyč branky.

V 61. minutě unikl jak jinak než po pravé straně Jesus Navas, který se probil až do pokutového území a při kličce do protipohybu obránce byl zkosen na zem Izaguirrem a rozhodčí nařídil pokutový kop. Míč si postavil kdo jiný než David Villa, ale svým typickým zakončením z penalty jen lízl tyčku Valladeresovy branky a pohrdl tak hattrickem.

Poté odešel ze hřiště tvůrce hry Xavi a poprvé na šampionátu naskočil do utkání také Cesc Fabregas. Do utkání se uvedl hned, když přijal dlouhou přihrávku od Ramose a z úhlu se řítil sám na branku Hondurasu. Udělal kvalitní kličku gólmanovi a zakončoval do prázdné brány, ale na poslední chvíli skvěle zasáhl obránce Figueroa.

I přes neproměněnou penaltu mohl David Villa nakonec zkompletovat svůj hattrick. Tentokrát přijal přesný pas od Jesuse Navase, ocitl se sám před Valladeresem a zkoušel střílet do protipohybu gólmana. Na poslední chvíli však přispěchal s obranným skluzem Mendoza a zachránil Honduras od třetího inkasovaného gólu. V závěru se ještě probíjel do šance střídající Mata, ale neuspěl a kolonka vstřelených gólů na straně Španělska se tak definitivně zastavila na číslovce dva.
Autor: Adam Tkadlec