předkola - 4. předkolo - mistrovská část - 1. zápasy
20.08.2014 20:45 CET
1 : 1
(0:1)

Hrdinovia z lavičky zariadili pre Slovan remízu 1:1

Slovan to doma nezvládal a dlho nemohol nájsť recept na hru bieloruského BATE Borisov. Po polčase prehrával vlastným gólom Jablonského 0:1. Do odvety, ktorá sa bude hrať budúci utorok, však napokon pôjde s remízou 1:1. Tú desať minút pred koncom zariadila dvojica striedajúcich a najskúsenejších hráčov, ktorí nepochopiteľne ostali od začiatku len na lavičke náhradníkov; Halenár-Vittek.

Zápas začal napokon aj s Milinkovičom v základnej zostave, ale bez Lásika i spomínaných Halenára s Vittekom, prednosť dostal Fořt. Hralo sa prv opatrne, ale postupne oba tímy uverili, že to vpredu môže byť hrateľné. Hostia vyčkávali na domáce kroky, hľadali si priestor na ojedinelé výpady a brejky. Inak držal loptu viac vo svojej moci Slovan a mal optickú prevahu, ktorú mohol gólom umocniť v dobrej pozícii Fořt. Po desiatich minútach hry sa však skóre nemenilo, pretože český útočník mieril z mierneho uhla len do brankára Černika. O tri minúty mal šancu opäť Fořt, ale pri hosťoch zase stálo šťastie, lopta spred brány bola včas Bielorusmi odprataná. Pekný pokus kapitán belasých skúsil o pár ďalších chvíľ, ale z diaľky brankára tvrdou ranou neprekvapil. Krv v žilách tuhla tesne pred polhodinou hry, keď Hudák fauloval súpera tesne pred pokutovým územím. Inkasoval, našťastie pre Slovan, len žltú kartu. Nasledovala však štandardka a Krivec namieril technickým pokusom do brvna. Slovanisti si vydýchli.

Bielorusi však po polhodine hry mali iniciatívu vo vlastnej réžii a hra belasých sa kamsi stratila. Rodionov navyše v 37. minúte z neľahkej pozície mohol otvoriť skóre, ale mieril spoza obrany len do bočnej siete. Keď sa už zdalo, že polčas skončí bez gólov, prišiel rozhodujúci moment. Nevinná akcia BATE po ľavej strany skončila centrom na nohe Jablonského, ktorý holennou kosťou nešťastne mieril do vlastnej siete presne k žrdi, na čo nemal Perniš nárok - 0:1. Onedlho rozhodca pískal koniec dejstva.

Po zmene strán vyšiel Slovan na trávnik s cieľom zmazať manko, do zostavy sa dostal namiesto Štefánika Lásik. Nehral však to, čo na začiatku duelu a naďalej tápal bez lopty a iskry v hre. To hosťom stačilo na udržiavanie stavu a nemali sa kam ponáhľať. Naopak, mohli pridať druhý zásah, ale v 56. minúte Rodionov v dobrej pozícii mieril len do brankára Perniša a skóre sa nemenilo. Pred svätyňou Černika sa belasí objavovali len zriedka, hráčov ťažil inkasovaný gól doma a frustrácia z nemožnosti dostať sa do šancí. Bez Žofčáka, ale zato po striedaní aj s Halenárom a Vittekom dvadsať minút pred koncom predsa len hostitelia zapli na vyššie obrátky, hoci výsledkom toho boli prv len náznaky zábleskov možností na prípadné vyrovnanie. Najmä aktívny Soumah rozvíril stojaté ofenzívne hladiny svojho tímu, ale všetko podstatné sa udialo až desať minút pred koncom. Dvojica skúsených Halenár s Vittekom zariadila vyrovnanie po pase prvého menovaného a geniálnom zakončení do rohu brány dvomi dotykmi toho druhého. Obrana i brankár ostali štatistmi a bolo 1:1.

A vôbec, od momentu príchodu na trávnik nepochopiteľne od začiatku len na lavičke pripravených hráčov sa hra v ofenzíve Slovana zlepšila a Slovan dosiahol aj druhý gól. Opäť po pase do vápna, kde číha Gorosito aj Vittek. Argentínčan však predĺžil na najlepšieho kanoniera slovenskej reprezentácie do ofsajdu a preto zásah platiť nemohol. Škoda však, že Vittek hlavičkoval ešte po Gorositovi, prvotný smer od obrancu šiel do brány. Diváci v závere hnali svojich dopredu, ale boj o každú loptu sa už do šancí nepremenil a preto si tímy do odvety vezú remízu 1:1. Tá dáva viac šancí na postup Borisovu, Slovan bude musieť v Bielorusku bezpodmienečne skórovať, inak sa s Ligou majstrov rozlúči.

Autor: Ľubomír Hudačko