04.11.2009 20:45 CET
4 : 1
(2:0)

Arsenal FC - AZ Alkmaar 4:1

Arsenal si v naprostém klidu poradil s nizozemským soupeřem, který kladl pramalý odpor a po čtyřech kolech je na poslední příčce. Opačně je na tom londýnský celek, který po vysoké výhře má postup teoreticky jistý.

Už ve čtvrté minutě se po rychlé kombinační akci dostal ke střele z vápna Van Persie, který střelu ke vzdálenější tyči namířil jen o pár decimetrů nepřesně. Arsenal měl optickou převahu od úvodních minut, prosadit se gólově měl v jedenácté minutě opět Van Persie. Ten dostal příležitost po malé domů, kterou Romero chytil do rukavic. Z malého vápna však několikačlennou zeď nepropálil.

Alkmaar účinně bránil a do pětadvacáté minuty nepustil soupeře k ničemu vážnému. Poté však Mendes neuhlídal dostatečně Fabregase, který nezištně mezi jeho nohama vystřelil k bližší tyči a zaskočený Romero už nestihl nepříliš prudkou střelu zpoza vápna vyškrábnout mimo - 1:0.

Hosté se tak konečně začali tlačit i do útoku, nejviditelnější Martens však z dvaceti metrů pálil pouze doprostřed branky. Arsenalu bohatě stačilo vyčkávat na chyby hostů. V intermezzu se divákům představoval především neúnavný Gibbs, který na levé straně značně zatápěl nizozemskému týmu. Pojišťující gól ovšem přišel po akci ve středu hřiště, na jejímž závěru byl Nasri.

Moreno jakožto poslední obránce nešikovně upadl a francouzský hráč byl najednou sám před Romerem. Ten si na jeho střelu placírkou k tyči sice šáhl, opět však nedostatečně. Do šaten tak domácí favorité šli za klidného dvoubrankového vedení.

Druhý poločas začal pro hosty tak černě, jako skončil ten první. Arshavin přesnou přihrávkou našel Fabregase na hranici ofsajdu. Ve vápně tak absolutně osamocený lehce překonal příliš brzy padajícího Romera a zvýšil už na rozdíl tři branek.

Brzy se gólově mohli prosadit i hráči Alkmaaru, když se do největší šance v celém zápasu dostal Pelé. Jeho prudkou střelu z hranice penalty skvěle vytěsnil Almunia na břevno. Alkmaar se ale i přes vysoké manko nedokázal svému soupeři vyrovnat v počtu nebezpečných akcí a mohl být rád, že dvacet minut před koncem skončil pokus Gibbse z vápna těsně vedle Romerovy branky.

Čtvrtý gól ale přeci jen přišel chvíli poté. Eduardo parádní patičkou vysunul do brejku Arshavina, který si všiml na druhé straně nabíhajícího Diabyho. Ten měl ve vápně ještě čas si míč srovnat na pravou nohu a Romero byl opět bezmocný.

Dobře hrajícího Arshavina následně vystřídal uzdravený Rosický, který se hned v první minutě svého pobytu na hřišti blýsknul chytrou přihrávkou na Ramseyho, jehož pokus musel nadvakrát krotit hostující brankář.

Deset minut před koncem přišla zajímavá rychlá akce hostů. Celý útok Alkmaaru totiž odstartovala ruka Pelého ve vlastním vápně, kterou si trestuhodně nechal uniknout pomezní. Míč se pak svižně dostal až na půlící čáru, kde ho přebral Lens, vyvezl ho až k vápnu, na kterém překvapil Almuniu střelou na dlouhou nohu a kolem zkamenělého brankáře putoval míč až do sítě. Zbytek zápasu už se dohrával pouze z povinnosti, Arsenal tak potvrdil svou dobrou formu.

Autor: Josef Gvoždiak / uefa.com