Poslední slovo před vánočními svátky si na německé scéně již tradičně zabralo osmifinálové kolo DFB-Pokalu, kde si během úterý vybojovaly čtvrtfinálovou místenku Freiburg, Mainz, třetiligový Offenbach a také Bayern. Osmičku vyvolených ve středu doplnila mužstva Wolfsburgu, Bochumi, Stuttgartu a také obhájce prvenství Dortmundu.
Karlsruher SC - SC Freiburg 0:1
Nedávný bundesligista sice momentálně pobývá až ve třetí nejvyšší soutěži, avšak sérií dvanácti zápasů bez porážky si drží druhou postupovou příčku. Neméně vydařený závěr podzimu ale zažívá i SCF, které se po vítězství na Schalke zařadilo již na pátou příčku bundesligového pelotonu. Skvělou formu svěřenců Christiana Streicha záhy pocítil i zaplněný Wildparkstadion: Rosenthal vrátil kulatý nesmysl na Schmida, který tváří v tvář před Orlishausenem nezaváhal a pohodlně otevřel skóre - 0:1.
Inkasovaná branka však domácí mužstvo nerozhodila. Srovnat krok mohl vzápětí Calhanoglu, ale branku přestřelil, zatímco hlavičku Gordona likvidoval Baumann. Freiburg se poté chopil dirigentské taktovky, ovšem přesto měl na kopačce vyrovnání Hennings, mířil ale jen do boční sítě. Na druhé straně zahrozili Hedenstad a z dálky Makiadi, Orlishausen si však věděl rady.
Po obrátce to z pohledu hostující družiny vypadalo na pohodlné hlídání náskoku, tento fakt se ovšem brzo rozplynul, a možná překvapivě bylo servírováno dobývání Baumannovy branky. Calhanoglu takřka z každé standardní situace neomylně našel hlavy svých spoluhráčů, ale Klingmann s Peitzem úspěch neslavili. Důrazný nápor KSC potom přišel až čtvrthodiny před závěrečným hvizdem. Hennings však branku nenašel, stejné vyústění pak měla hlavička Bluma. Další rohový kop si ve vzduchu sebral Peitz, opět ale mířil nad břevno! Už v nastavení neuspěl znovu Hennings, načež si mohl z lavičky vykázaný kouč Streich oddechnout.
Branka: 2. Schmid
Sestava Freiburgu: Baumann - Hedenstad (80. Guédé), Krmaš (84. Günter), Flum (46. Diagne), Sorg - Schuster, Schmid, Rosenthal, Makiadi, D. Caligiuri - M. Kruse
FC Schalke 04 - 1. FSV Mainz 1:2
Schalke opět padlo, jeho prachmizerná forma se přenesla z ligových klání do poháru. Zde byl nad síly vestfálského celku FSV Mainz. Novopečenému trenérovi Königsblauen Kellerovi se tak premiéra nezdařila a to i navzdory předvedené hře Knappen, kteří oproti svému soupeři postrádali efektivitu v koncovce. Jedná se tak již o osmé ztroskotání S04 v řadě. Mainz naproti tomu ustál i závěrečný nápor bez újmy a může tak pro jarní část počítat s účastí ve dvou domácích soutěžích.
Úvodní minuty utkání jednoznačně patřily domácím, kteří se také dostali do prvních zajímavějších příležitostí. S postupujícím časem se hostům podařilo přenést hru do středu hřiště. Mainz obsazoval a zahušťoval prostor, najednou se nedařilo domácím fotbalistům nacházet skulinky v řadách Karnevalclubu. Právě Nullfünfer otevřeli gólový účet utkání, když se Müller prosadil proti Jonesovi a Szalai svým perfektním pasem oslovil volného Caligiuriho. Ten střelou z 18 metrů rozvlnil síť z té správné strany.
Po změně stran se Schalke pokusilo zjednodušit hru, jeho akce se nyní vyznačovaly větší cílevědomostí. Domácí jedenáctka začala na svého soka tlačit, Mainz se stáhl do defenzívy. Kellerovo mužstvo začalo hrát trochu na riziko, což se vyplatilo v 75. minutě, kdy po Maricově přihrávce vyrovnal z krátké distance Huntelaar. Veltins-Aréna se však z této branky neradovala dlouho. Nově příchozí Kirchhoff svým dlouhým balonem našel Müllera, jenž v souboji s Hildebrandem obstál na výbornou. Konec zápasu se nesl ve znamení zoufalého tlaku S04, z něhož spíše rezultovala tutovka pro Mainz. Zůstalo však u výsledku 1:2.
Branky: 75. Huntelaar - 30. Caligiuri, 83. N. Müller
Sestava Schalke: Hildebrand - Barnetta, Höwedes, Metzelder, Fuchs - Neustädter (67. Holtby), J. Jones - Farfán, Draxler (57. Obasi) - Huntelaar, Marica
Sestava Mainzu: Wetklo - Zabavnik (9. Júnior Díaz), Noveski, Svensson (80. Kirchhoff), Pospěch - Polanski, Baumgartlinger - N. Müller, M. Caligiuri - S. Parker (70. Soto), Szalai
Kickers Offenbach - Fortuna Düsseldorf 2:0
O tom, že papírové předpoklady vůbec nemusí hrát roli, dobře svědčí výsledek utkání mezi třetiligovým Kickers Offenbach a Fortunou Düsseldorf. Z obrazu hry nebylo vůbec nijak patrné, že by se měla úroveň obou celků výrazně lišit. K vidění bylo velmi průměrné utkání a snažící se favorit z Düsseldorfu doplácel na svůj hektický přístup a z něho pramenící nepřesnosti. Hessenský klub dokázal po vstřelení dvou branek držet svého soupeře na distanc od brány a nepřesvědčivá Fortuna se tak loučí s DFB-Pokalem.
Úvod utkání patřil týmu ze Severního Porýní, avšak na velkolepé ofenzivní manévry to nebylo. Fotbalisté OFC si velmi dobře počínali v osobních soubojích, statistika držení míče byla pochopitelně nakloněna prvoligovému mužstvu. Do zajímavých střeleckých pozic se dostávali jak domácí, tak i hostující výběr. Povětšinou se však jednalo o individuální střelecké pokusy z větší vzdálenosti, nápady a kreativitou oba celky nijak nehýřily. Brankář hostů Giefer příliš práce neměl, nejvíce tak ke konci prvého poločasu při vyboxování Voglerovy střely.
Gólman Fortuny se musel mít na pozoru i v druhé půli, kdy obstál zejména v souboji "jeden na jednoho" proti Hahnovi a zanedlouho i při likvidaci střeleckého pokusu Voglera. Už z toho je patrné, že to museli být borci třetiligového klubu, kdo měl utnout dlouhé čekání na gól: Balogun neuspěl při odvracení vzdušného balonu, čímž se ke střele dostal Hahn. Tento pokus ještě Giefer odvrátil, na Fetschovu dorážku však byl již krátký. Pět minut před završením základní hrací doby přidal druhou branku outsidera Vogler, jenž dokonale využil přihrávku do běhu. Osud Fortuny tak byl zpečetěn.
Branky: 76. Fetsch, 85. Vogler
Sestava Düsseldorfu: Giefer - Levels, Balogun, Juanan, J. van den Bergh - O. Fink, Lambertz - Reisinger, Ilsö (69. D.-R. Cha), Kruse - Schahin (63. Rafael)
FC Augsburg - Bayern Mnichov 0:2
Díky zranění Simona Jentzsche a Mohameda Amsifa si premiérový start za bavorsko-švábský celek zapsal velezkušený Alexander Manninger. Bývalý rakouský reprezentant se však oproti předpokladům zpočátku ani příliš nezapotil, tempo hry totiž jednoznačně určovali domácí, kteří favorita zaskočili agresivním přístupem a vytaženým napadáním. Sladká odměna mohla přijít po ráně Kooa, tomu však vystavil stopku skvělý Neuer! Bavoři se ale konečně začali probouzet, Schweinsteiger a Shaqiri ovšem ještě úspěch neslavili. Hodně aktivní byl na domácí straně Koo, Severokorejec přesto tentokráte branku nenašel.
Svoji trochou do mlýna chtěl přispět i Mölders, urostlý kanonýr však z řady nevystoupil. Nedáš, dostaneš, se tak znovu naplnilo! Ribéry ukázal povedenou individuální akci, při které si udělal "Dobrý den" s Philpa, následně centr oslovil na malém vápně Gómeze, který už měl z bezprostřední blízkosti snadnou práci - 0:1. Ve 38. minutě na Neuera opět nevyzrál Mölders, načež vzápětí na opačné straně napálil Tymoščuk skvělým dalekonosným pokusem břevno Manningerovy branky, mičuda se odrazil za čáru, ale sudí nechal hru volně plynout, načež ten samý hráč musel ještě zasahovat proti spoluhráči Klavanovi!
Druhých pětačtyřicet minut odstartovala herecká vložka dvojice Koo - Ribéry, kdy francouzský křídelník nedokázal udržet nervy na uzdě a po vzájemné potyčce (prvně jmenovaný si začal) se musel poroučet zpátky do kabin - kmenový hráč Vlků pak vyvázl jen se žlutým napomenutím, stejně jako Dante, který až příliš vehementně rozmlouval. Sudí Kinhöfer následně napomenul i Alabu s Tymoščukem, zatímco ve vápně přehlédl ruku Danteho!
Tyto momenty ale paradoxně pomohly FCB, které mohl uklidnit v 78. minutě Shaqiri, napálil ale jen brankovou konstrukci, zatímco střídající Mandžukić o chviličku později ztroskotal na Manningerovi! Ještě předtím spálil nadějnou možnost Oehrl, načež pět minut před koncem uzavřel po Müllerově fantastické nabídce Shaqiri na konečných 0:2.
Branky: 26. Gómez, 85. Shaqiri
Sestava Augsburgu: Manninger - Philp, Callsen-Bracker, Klavan (79. Bancé), Ostrzolek - Ottl (84. Musona), Baier - Koo, Oehrl, Werner - Mölders
Sestava Bayernu: Neuer - Lahm, van Buyten, Dante, Alaba - Tymoščuk (58. Javi Martínez), Schweinsteiger - Shaqiri, Kroos (73. T. Müller), Ribéry - Gómez (58. Mandžukić)
VfL Wolfsburg - Bayer Leverkusen 2:1
Zatímco na ligové scéně měli Vlci proti Bayeru doslova raketový nástup a rozhodli v podstatě během prvních dvaceti minut, tak nyní se začínalo hodně pozvolna. Domácí strana sice měla územní převahu, ovšem proti pozorné defenzivní vozbě se k ohrožení branky takřka nedostala, naopak se musela mít na pozoru před rychlými kontry. Po čtvrthodině to z dálky zkusil Naldo, ale Leno si se štěstím poradil. Postupem času se tempo hry přece jen zvýšilo, čemuž pomohl i Boenisch, jehož centr si srazil do vlastní branky Fágner - 0:1. VfL oproti tomu působilo během prvních čtyřiceti pěti minut zcela neškodně.
To se po krátké přestávce změnilo, svěřenci Lorenze-Günthera Köstnera ještě zvýšili svůj tlak, ani to však na skvěle takticky propracovanou obranu Bayeru nestačilo. Cesta k ohrožení branky tak vedla alespoň přes standardní situace, avšak Diego evidentně neměl svůj den. Opravdu velkou možnost na srovnání měl až v 69. minutě Schäfer, jeho ránu ale strážce farmaceutické branky bez problémů vyrazil!
Netrvalo však dlouho a kýžená se dostavila: Carvajal hodně mizerně odvracel balón, čehož využil Olić, který následně přesným pasem vybídl čerstvě příchozího Träsche, jenž nechytatelnou dělovkou nedal Lenovi šanci zasáhnout - 1:1. Ze stejné situace mohl odpovědět Rolfes, ale neuspěl, zatímco na opačné straně neuspěli Diego a Naldo. Těsně před koncem však hrubě chyboval Toprak, který hlavou doslova namazal Dostovi, nizozemský kanonýr tak snadno zajistil Vlkům postup - 2:1.
Branky: 78. Träsch, 90. Dost - 31. vlastní Fágner
Sestava Wolfsburgu: Benaglio - Fágner (66. Vieirinha), Naldo, Kjaer, Schäfer - Josué, Polák (75. Träsch) - Hasebe, Diego, Olić - Dost
Sestava Leverkusenu: Leno - Carvajal, Wollscheid, Toprak, Boenisch - Reinartz (66. Rolfes) - L. Bender, Hosogai - Castro (69. Hegeler), Schürrle - Kießling
VfL Bochum - TSV 1860 Mnichov 3:0
VfL Bochum si zaslouženou výhrou nad druholigovým rivalem TSV 1860 Mnichov zajistila vstupenku do čtvrtfinále německého ligového poháru. Zápas byl značně ovlivněn brzkým početním oslabením hostujícího výběru. Bavoři se i v početní nevýhodně snažili odvrátit hrozící porážku, avšak Maltritzův dvojitý gólový úder vyřkl nad Lvy definitivní ortel.
Od samotného začátku utkání zařadila obě mužstva vyšší rychlostní stupeň. Útočné pokusy Bochumi byly o něco chudší na chyby a tak se právě domácí jedenáctka prokousala do několika slibných šancí. Veterán v mnichovské bráně Király se musel ohánět a jeho spoluhráči o sobě dávali vědět jen ze standardních situací. Do osudu zápasu výrazně promluvila 27. minuta, kdy mnichovský Vallori vzal pronikajícího Iašviliho za rameno, čímž mu zabránil v postupu na bránu. Za to byl "odměněn" červenou kartou.
Bochum početní výhodou nepohrdla a zcela ji využila. Hned za tři minuty předběhl hostující obranu Dědič, načež zavěsil do pravého dolního rohu brány - 1:0. Mnichovanům se po inkasované brance vůbec nepodlomila kolena a do konce poločasu velmi nebezpečně ostřelovali Esserovu svatyni. Po změně stran byly zajímavé akce ze začátku nedostatkovým zbožím, pak ovšem opět začali úřadovat domácí. Čtvrthodinu před koncem hrací doby skosil Lvy dvěma slepenými góly hlavou Maltritz. Tím byl veškerý odpor Mnichovanů definitivně zlomen, Goretzka měl dokonce šanci zvýšit na čtyřbrankový rozdíl.
Branky: 30. Dědić, 75. a 78. Maltritz
Sestava Bochumi: Sestava Bochumi: Esser - Rothenbach, Maltritz, Sinkiewicz, Chaftar - Dabrowski, Goretzka - Rzatkowski, Aydin (74. Ortega) - Dědić (71. Scheidhauer), Iašvili (81. Acquistapace)
Sestava TSV 1860: Király - Volz (55. Wojtkowiak), Bülow, Vallori, Feick - Bierofka, Wannenwetsch (29. Schindler) - Stoppelkamp, D. Halfar - Wood (69. Tomasov), Lauth
Borussia Dortmund - Hannover 96 5:1
Schwarzgelb naposledy před vlastními fanoušky podlehli Wolfsburgu, poté sice zaváhání napravili výhrou v Sinsheimu, ovšem definitivní odčinění mělo být na programu proti 96kám. To se ostatně začalo plnit již od třetí minuty: Großkreutz po zastavené kombinační akci vrátil kulatý nesmysl na zadní tyč, kde si na balón naběhl nehlídaný Götze, pro kterého už potom nebyl problém zakončit - 1:0.
Naprostá dominance BVB pokračovala. Svěřenci Mirka Slomky chvílemi doslova nevěděli, kam dřív skočit, což mohl hned dvakrát během dvou minut potrestat Lewandowski, ovšem tomu se ještě navýšit skóre nepodařilo. Úspěch slavil až Blaszczykowski, který se po Reusově nabídce ocitl sám před Zielerem, napoprvé ale neuspěl, možnost reparátu ovšem využil bezezbytku - 2:0. Definitivně jasno mohlo být po spolupráci polské letky Piszczek - Kuba - Lewandowski, posledně jmenovaný ale nečekaně selhal! Pět minut před koncem první půle však rozehrál volný přímý kop Götze a i díky chatrné zdi zvýšil na 3:0.
Tempo hry se při opětovném začátku ještě zrychlilo, načež mohl trestat z ničeho nic Diouf, tomu se ovšem odvážně vrhnul pod nohy Weidenfeller, jenž tak nadále držel čisté konto. Odpověď si z velké dálky nachystal Lewandowski, nechal ale jen vyniknout skvěle reagujícího Zielera! Defenziva H96 byla až nečekaně otevřená, čehož mohl využít hlavičkující Subotić a po něm i Reus, ani jeden z nich se však radovat nemohl. Koncentrace Borussen ovšem poklesla, což asi nejlépe dokumentovala chyba Hummelse, po které Pinto rozdal do strany na Husztiho, jehož centr dopravil na místo určení Diouf - 3:1.
Hostující ekipa tímto rázem ucítila svoji šanci, než ji však stačila uchopit za pačesy, tak Lewandwoski skvělým nadýchaným centrem našel ve vápně Götzeho, ten už pak z blízkosti propálil všechno, co mu stálo v cestě a zapsal si tak premiérový hattrick za první tým Borussie - 4:1. Kýženého bůra pak v poslední minutě, po Bittencourtově přihrávce, zapsal Lewandowski, načež BVB zajistil premiérové přezimování ve všech třech soutěžích!
Branky: 3., 40. a 84. M. Götze, 18. Blaszczykowski, 90. Lewandowski - 79. M. Diouf
Sestava Dortmundu: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Großkreutz - Gündogan, Kehl - Blaszczykowski (85. Perišić), M. Götze (87. Bittencourt), Reus (77. Schieber) - Lewandowski
Sestava Hannoveru: Zieler - Cherundolo (67. H. Sakai), Haggui, Eggimann, Pander (30. Schlaudraff) - da Silva Pinto, C. Schulz - Schmiedebach, Huszti - Ya Konan (67. Sobiech), M. Diouf
VfB Stuttgart - 1. FC Köln 2:1
Švábové si na domácí půdě zajistili postup do další fáze DFB-Pokalu, když potrestali Kozly za jejich nemohoucnost v ofenzívě. Hostům nepomohlo ani výrazné zlepšení v druhém poločasu, kdy se marně snažili odvrátit vyřazení. Dohnat dvougólové manko se druholigovému mužstvu již nepodařilo, v závěru navíc Kozli neměli tolik potřebné štěstí.
Labbadiova družina ukazovala hned od začátku, kdo je v Mercedes-Benz-Aréně pánem. Fotbalisté VfB nasadili vysoké tempo, na spolehlivě bránící Kozly si však hned tak nepřišli. Kolínští se nebáli svou obranu vysunout, přičemž nenechali svému soupeři žádné volné prostory. Směrem dopředu toho hosté příliš nepředvedli. Gólman 1. FC Kessler se ve 22. minutě vyznamenal proti Ibiševičovi. O pár minut později však byl krátký proti Gentnerově přímé ráně po rohovém kopu. Inkasovanou brankou ztratili Kolínští svůj dosavadní klid.
Zanedlouho se Hector dopustil hraní rukou ve vlastním vápně a penaltový exekutor Ibiševič se tentokrát mohl zaradovat z branky. Vedení to bylo zasloužené, mj. i proto, že VfB disponoval více jak 70 % držením balonu. Hosty držel nad vodou brankář Kessler, jenž do konce poločasu zlikvidoval ránu Okazakiho. Po změně stran působili Kozlové jako vyměnění - Hledali nejkratší cestu k soupeřově bráně a pozvolna dostávali Šváby pod mírný tlak. Jajalo nepotrestal Mazovu hrubku a chvíli nato lapil jeho nadějný střelecký pokus Ulreich. K vidění pak byla partie s mnoha šancemi na obou stranách.
Povedenými přímými kopy se blýskli Ibiševič s Kuzmanovičem, na druhé straně o sobě dávali vědět Ujah i smolař Jajalo, jehož přímý kop orazítkoval brankovou konstrukci. O zdramatizování utkání nebyla nouze: Sakai si počínal nedobře při odvracení dlouhého balonu, Royer se zjevil na levé straně a přihrávkou oslovil Clemense. Ten si poradil s Mazou a střelou ze dvanácti metrů vymetl pavučiny pravého rohu stuttgartské brány. Prvoligový celek se v závěru dostal pod tlak a mohl děkovat štěstěně, že Royer s Marohem svoje dobré šance nevyužili. Proto mohl slavit badenský klub.
Branky: 31. Gentner, 35. Ibišević - 80. Clemens
Sestava Stuttgartu: Ulreich - G. Sakai, Maza, Niedermeier, Molinaro - Kuzmanović, Gentner - Harnik, Okazaki (76. Didavi), Traoré (83. Boka) - Ibišević
Sestava Kölnu: Kessler - Brečko, Maroh, McKenna, Hector - Strobl (65. Przybylko), Matuschyk (88. Bigalke)- Royer, Jajalo, Clemens - Ujah
Karlsruher SC - SC Freiburg 0:1
Nedávný bundesligista sice momentálně pobývá až ve třetí nejvyšší soutěži, avšak sérií dvanácti zápasů bez porážky si drží druhou postupovou příčku. Neméně vydařený závěr podzimu ale zažívá i SCF, které se po vítězství na Schalke zařadilo již na pátou příčku bundesligového pelotonu. Skvělou formu svěřenců Christiana Streicha záhy pocítil i zaplněný Wildparkstadion: Rosenthal vrátil kulatý nesmysl na Schmida, který tváří v tvář před Orlishausenem nezaváhal a pohodlně otevřel skóre - 0:1.
Inkasovaná branka však domácí mužstvo nerozhodila. Srovnat krok mohl vzápětí Calhanoglu, ale branku přestřelil, zatímco hlavičku Gordona likvidoval Baumann. Freiburg se poté chopil dirigentské taktovky, ovšem přesto měl na kopačce vyrovnání Hennings, mířil ale jen do boční sítě. Na druhé straně zahrozili Hedenstad a z dálky Makiadi, Orlishausen si však věděl rady.
Po obrátce to z pohledu hostující družiny vypadalo na pohodlné hlídání náskoku, tento fakt se ovšem brzo rozplynul, a možná překvapivě bylo servírováno dobývání Baumannovy branky. Calhanoglu takřka z každé standardní situace neomylně našel hlavy svých spoluhráčů, ale Klingmann s Peitzem úspěch neslavili. Důrazný nápor KSC potom přišel až čtvrthodiny před závěrečným hvizdem. Hennings však branku nenašel, stejné vyústění pak měla hlavička Bluma. Další rohový kop si ve vzduchu sebral Peitz, opět ale mířil nad břevno! Už v nastavení neuspěl znovu Hennings, načež si mohl z lavičky vykázaný kouč Streich oddechnout.
Branka: 2. Schmid
Sestava Freiburgu: Baumann - Hedenstad (80. Guédé), Krmaš (84. Günter), Flum (46. Diagne), Sorg - Schuster, Schmid, Rosenthal, Makiadi, D. Caligiuri - M. Kruse
FC Schalke 04 - 1. FSV Mainz 1:2
Schalke opět padlo, jeho prachmizerná forma se přenesla z ligových klání do poháru. Zde byl nad síly vestfálského celku FSV Mainz. Novopečenému trenérovi Königsblauen Kellerovi se tak premiéra nezdařila a to i navzdory předvedené hře Knappen, kteří oproti svému soupeři postrádali efektivitu v koncovce. Jedná se tak již o osmé ztroskotání S04 v řadě. Mainz naproti tomu ustál i závěrečný nápor bez újmy a může tak pro jarní část počítat s účastí ve dvou domácích soutěžích.
Úvodní minuty utkání jednoznačně patřily domácím, kteří se také dostali do prvních zajímavějších příležitostí. S postupujícím časem se hostům podařilo přenést hru do středu hřiště. Mainz obsazoval a zahušťoval prostor, najednou se nedařilo domácím fotbalistům nacházet skulinky v řadách Karnevalclubu. Právě Nullfünfer otevřeli gólový účet utkání, když se Müller prosadil proti Jonesovi a Szalai svým perfektním pasem oslovil volného Caligiuriho. Ten střelou z 18 metrů rozvlnil síť z té správné strany.
Po změně stran se Schalke pokusilo zjednodušit hru, jeho akce se nyní vyznačovaly větší cílevědomostí. Domácí jedenáctka začala na svého soka tlačit, Mainz se stáhl do defenzívy. Kellerovo mužstvo začalo hrát trochu na riziko, což se vyplatilo v 75. minutě, kdy po Maricově přihrávce vyrovnal z krátké distance Huntelaar. Veltins-Aréna se však z této branky neradovala dlouho. Nově příchozí Kirchhoff svým dlouhým balonem našel Müllera, jenž v souboji s Hildebrandem obstál na výbornou. Konec zápasu se nesl ve znamení zoufalého tlaku S04, z něhož spíše rezultovala tutovka pro Mainz. Zůstalo však u výsledku 1:2.
Branky: 75. Huntelaar - 30. Caligiuri, 83. N. Müller
Sestava Schalke: Hildebrand - Barnetta, Höwedes, Metzelder, Fuchs - Neustädter (67. Holtby), J. Jones - Farfán, Draxler (57. Obasi) - Huntelaar, Marica
Sestava Mainzu: Wetklo - Zabavnik (9. Júnior Díaz), Noveski, Svensson (80. Kirchhoff), Pospěch - Polanski, Baumgartlinger - N. Müller, M. Caligiuri - S. Parker (70. Soto), Szalai
Kickers Offenbach - Fortuna Düsseldorf 2:0
O tom, že papírové předpoklady vůbec nemusí hrát roli, dobře svědčí výsledek utkání mezi třetiligovým Kickers Offenbach a Fortunou Düsseldorf. Z obrazu hry nebylo vůbec nijak patrné, že by se měla úroveň obou celků výrazně lišit. K vidění bylo velmi průměrné utkání a snažící se favorit z Düsseldorfu doplácel na svůj hektický přístup a z něho pramenící nepřesnosti. Hessenský klub dokázal po vstřelení dvou branek držet svého soupeře na distanc od brány a nepřesvědčivá Fortuna se tak loučí s DFB-Pokalem.
Úvod utkání patřil týmu ze Severního Porýní, avšak na velkolepé ofenzivní manévry to nebylo. Fotbalisté OFC si velmi dobře počínali v osobních soubojích, statistika držení míče byla pochopitelně nakloněna prvoligovému mužstvu. Do zajímavých střeleckých pozic se dostávali jak domácí, tak i hostující výběr. Povětšinou se však jednalo o individuální střelecké pokusy z větší vzdálenosti, nápady a kreativitou oba celky nijak nehýřily. Brankář hostů Giefer příliš práce neměl, nejvíce tak ke konci prvého poločasu při vyboxování Voglerovy střely.
Gólman Fortuny se musel mít na pozoru i v druhé půli, kdy obstál zejména v souboji "jeden na jednoho" proti Hahnovi a zanedlouho i při likvidaci střeleckého pokusu Voglera. Už z toho je patrné, že to museli být borci třetiligového klubu, kdo měl utnout dlouhé čekání na gól: Balogun neuspěl při odvracení vzdušného balonu, čímž se ke střele dostal Hahn. Tento pokus ještě Giefer odvrátil, na Fetschovu dorážku však byl již krátký. Pět minut před završením základní hrací doby přidal druhou branku outsidera Vogler, jenž dokonale využil přihrávku do běhu. Osud Fortuny tak byl zpečetěn.
Branky: 76. Fetsch, 85. Vogler
Sestava Düsseldorfu: Giefer - Levels, Balogun, Juanan, J. van den Bergh - O. Fink, Lambertz - Reisinger, Ilsö (69. D.-R. Cha), Kruse - Schahin (63. Rafael)
FC Augsburg - Bayern Mnichov 0:2
Díky zranění Simona Jentzsche a Mohameda Amsifa si premiérový start za bavorsko-švábský celek zapsal velezkušený Alexander Manninger. Bývalý rakouský reprezentant se však oproti předpokladům zpočátku ani příliš nezapotil, tempo hry totiž jednoznačně určovali domácí, kteří favorita zaskočili agresivním přístupem a vytaženým napadáním. Sladká odměna mohla přijít po ráně Kooa, tomu však vystavil stopku skvělý Neuer! Bavoři se ale konečně začali probouzet, Schweinsteiger a Shaqiri ovšem ještě úspěch neslavili. Hodně aktivní byl na domácí straně Koo, Severokorejec přesto tentokráte branku nenašel.
Svoji trochou do mlýna chtěl přispět i Mölders, urostlý kanonýr však z řady nevystoupil. Nedáš, dostaneš, se tak znovu naplnilo! Ribéry ukázal povedenou individuální akci, při které si udělal "Dobrý den" s Philpa, následně centr oslovil na malém vápně Gómeze, který už měl z bezprostřední blízkosti snadnou práci - 0:1. Ve 38. minutě na Neuera opět nevyzrál Mölders, načež vzápětí na opačné straně napálil Tymoščuk skvělým dalekonosným pokusem břevno Manningerovy branky, mičuda se odrazil za čáru, ale sudí nechal hru volně plynout, načež ten samý hráč musel ještě zasahovat proti spoluhráči Klavanovi!
Druhých pětačtyřicet minut odstartovala herecká vložka dvojice Koo - Ribéry, kdy francouzský křídelník nedokázal udržet nervy na uzdě a po vzájemné potyčce (prvně jmenovaný si začal) se musel poroučet zpátky do kabin - kmenový hráč Vlků pak vyvázl jen se žlutým napomenutím, stejně jako Dante, který až příliš vehementně rozmlouval. Sudí Kinhöfer následně napomenul i Alabu s Tymoščukem, zatímco ve vápně přehlédl ruku Danteho!
Tyto momenty ale paradoxně pomohly FCB, které mohl uklidnit v 78. minutě Shaqiri, napálil ale jen brankovou konstrukci, zatímco střídající Mandžukić o chviličku později ztroskotal na Manningerovi! Ještě předtím spálil nadějnou možnost Oehrl, načež pět minut před koncem uzavřel po Müllerově fantastické nabídce Shaqiri na konečných 0:2.
Branky: 26. Gómez, 85. Shaqiri
Sestava Augsburgu: Manninger - Philp, Callsen-Bracker, Klavan (79. Bancé), Ostrzolek - Ottl (84. Musona), Baier - Koo, Oehrl, Werner - Mölders
Sestava Bayernu: Neuer - Lahm, van Buyten, Dante, Alaba - Tymoščuk (58. Javi Martínez), Schweinsteiger - Shaqiri, Kroos (73. T. Müller), Ribéry - Gómez (58. Mandžukić)
VfL Wolfsburg - Bayer Leverkusen 2:1
Zatímco na ligové scéně měli Vlci proti Bayeru doslova raketový nástup a rozhodli v podstatě během prvních dvaceti minut, tak nyní se začínalo hodně pozvolna. Domácí strana sice měla územní převahu, ovšem proti pozorné defenzivní vozbě se k ohrožení branky takřka nedostala, naopak se musela mít na pozoru před rychlými kontry. Po čtvrthodině to z dálky zkusil Naldo, ale Leno si se štěstím poradil. Postupem času se tempo hry přece jen zvýšilo, čemuž pomohl i Boenisch, jehož centr si srazil do vlastní branky Fágner - 0:1. VfL oproti tomu působilo během prvních čtyřiceti pěti minut zcela neškodně.
To se po krátké přestávce změnilo, svěřenci Lorenze-Günthera Köstnera ještě zvýšili svůj tlak, ani to však na skvěle takticky propracovanou obranu Bayeru nestačilo. Cesta k ohrožení branky tak vedla alespoň přes standardní situace, avšak Diego evidentně neměl svůj den. Opravdu velkou možnost na srovnání měl až v 69. minutě Schäfer, jeho ránu ale strážce farmaceutické branky bez problémů vyrazil!
Netrvalo však dlouho a kýžená se dostavila: Carvajal hodně mizerně odvracel balón, čehož využil Olić, který následně přesným pasem vybídl čerstvě příchozího Träsche, jenž nechytatelnou dělovkou nedal Lenovi šanci zasáhnout - 1:1. Ze stejné situace mohl odpovědět Rolfes, ale neuspěl, zatímco na opačné straně neuspěli Diego a Naldo. Těsně před koncem však hrubě chyboval Toprak, který hlavou doslova namazal Dostovi, nizozemský kanonýr tak snadno zajistil Vlkům postup - 2:1.
Branky: 78. Träsch, 90. Dost - 31. vlastní Fágner
Sestava Wolfsburgu: Benaglio - Fágner (66. Vieirinha), Naldo, Kjaer, Schäfer - Josué, Polák (75. Träsch) - Hasebe, Diego, Olić - Dost
Sestava Leverkusenu: Leno - Carvajal, Wollscheid, Toprak, Boenisch - Reinartz (66. Rolfes) - L. Bender, Hosogai - Castro (69. Hegeler), Schürrle - Kießling
VfL Bochum - TSV 1860 Mnichov 3:0
VfL Bochum si zaslouženou výhrou nad druholigovým rivalem TSV 1860 Mnichov zajistila vstupenku do čtvrtfinále německého ligového poháru. Zápas byl značně ovlivněn brzkým početním oslabením hostujícího výběru. Bavoři se i v početní nevýhodně snažili odvrátit hrozící porážku, avšak Maltritzův dvojitý gólový úder vyřkl nad Lvy definitivní ortel.
Od samotného začátku utkání zařadila obě mužstva vyšší rychlostní stupeň. Útočné pokusy Bochumi byly o něco chudší na chyby a tak se právě domácí jedenáctka prokousala do několika slibných šancí. Veterán v mnichovské bráně Király se musel ohánět a jeho spoluhráči o sobě dávali vědět jen ze standardních situací. Do osudu zápasu výrazně promluvila 27. minuta, kdy mnichovský Vallori vzal pronikajícího Iašviliho za rameno, čímž mu zabránil v postupu na bránu. Za to byl "odměněn" červenou kartou.
Bochum početní výhodou nepohrdla a zcela ji využila. Hned za tři minuty předběhl hostující obranu Dědič, načež zavěsil do pravého dolního rohu brány - 1:0. Mnichovanům se po inkasované brance vůbec nepodlomila kolena a do konce poločasu velmi nebezpečně ostřelovali Esserovu svatyni. Po změně stran byly zajímavé akce ze začátku nedostatkovým zbožím, pak ovšem opět začali úřadovat domácí. Čtvrthodinu před koncem hrací doby skosil Lvy dvěma slepenými góly hlavou Maltritz. Tím byl veškerý odpor Mnichovanů definitivně zlomen, Goretzka měl dokonce šanci zvýšit na čtyřbrankový rozdíl.
Branky: 30. Dědić, 75. a 78. Maltritz
Sestava Bochumi: Sestava Bochumi: Esser - Rothenbach, Maltritz, Sinkiewicz, Chaftar - Dabrowski, Goretzka - Rzatkowski, Aydin (74. Ortega) - Dědić (71. Scheidhauer), Iašvili (81. Acquistapace)
Sestava TSV 1860: Király - Volz (55. Wojtkowiak), Bülow, Vallori, Feick - Bierofka, Wannenwetsch (29. Schindler) - Stoppelkamp, D. Halfar - Wood (69. Tomasov), Lauth
Borussia Dortmund - Hannover 96 5:1
Schwarzgelb naposledy před vlastními fanoušky podlehli Wolfsburgu, poté sice zaváhání napravili výhrou v Sinsheimu, ovšem definitivní odčinění mělo být na programu proti 96kám. To se ostatně začalo plnit již od třetí minuty: Großkreutz po zastavené kombinační akci vrátil kulatý nesmysl na zadní tyč, kde si na balón naběhl nehlídaný Götze, pro kterého už potom nebyl problém zakončit - 1:0.
Naprostá dominance BVB pokračovala. Svěřenci Mirka Slomky chvílemi doslova nevěděli, kam dřív skočit, což mohl hned dvakrát během dvou minut potrestat Lewandowski, ovšem tomu se ještě navýšit skóre nepodařilo. Úspěch slavil až Blaszczykowski, který se po Reusově nabídce ocitl sám před Zielerem, napoprvé ale neuspěl, možnost reparátu ovšem využil bezezbytku - 2:0. Definitivně jasno mohlo být po spolupráci polské letky Piszczek - Kuba - Lewandowski, posledně jmenovaný ale nečekaně selhal! Pět minut před koncem první půle však rozehrál volný přímý kop Götze a i díky chatrné zdi zvýšil na 3:0.
Tempo hry se při opětovném začátku ještě zrychlilo, načež mohl trestat z ničeho nic Diouf, tomu se ovšem odvážně vrhnul pod nohy Weidenfeller, jenž tak nadále držel čisté konto. Odpověď si z velké dálky nachystal Lewandowski, nechal ale jen vyniknout skvěle reagujícího Zielera! Defenziva H96 byla až nečekaně otevřená, čehož mohl využít hlavičkující Subotić a po něm i Reus, ani jeden z nich se však radovat nemohl. Koncentrace Borussen ovšem poklesla, což asi nejlépe dokumentovala chyba Hummelse, po které Pinto rozdal do strany na Husztiho, jehož centr dopravil na místo určení Diouf - 3:1.
Hostující ekipa tímto rázem ucítila svoji šanci, než ji však stačila uchopit za pačesy, tak Lewandwoski skvělým nadýchaným centrem našel ve vápně Götzeho, ten už pak z blízkosti propálil všechno, co mu stálo v cestě a zapsal si tak premiérový hattrick za první tým Borussie - 4:1. Kýženého bůra pak v poslední minutě, po Bittencourtově přihrávce, zapsal Lewandowski, načež BVB zajistil premiérové přezimování ve všech třech soutěžích!
Branky: 3., 40. a 84. M. Götze, 18. Blaszczykowski, 90. Lewandowski - 79. M. Diouf
Sestava Dortmundu: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Großkreutz - Gündogan, Kehl - Blaszczykowski (85. Perišić), M. Götze (87. Bittencourt), Reus (77. Schieber) - Lewandowski
Sestava Hannoveru: Zieler - Cherundolo (67. H. Sakai), Haggui, Eggimann, Pander (30. Schlaudraff) - da Silva Pinto, C. Schulz - Schmiedebach, Huszti - Ya Konan (67. Sobiech), M. Diouf
VfB Stuttgart - 1. FC Köln 2:1
Švábové si na domácí půdě zajistili postup do další fáze DFB-Pokalu, když potrestali Kozly za jejich nemohoucnost v ofenzívě. Hostům nepomohlo ani výrazné zlepšení v druhém poločasu, kdy se marně snažili odvrátit vyřazení. Dohnat dvougólové manko se druholigovému mužstvu již nepodařilo, v závěru navíc Kozli neměli tolik potřebné štěstí.
Labbadiova družina ukazovala hned od začátku, kdo je v Mercedes-Benz-Aréně pánem. Fotbalisté VfB nasadili vysoké tempo, na spolehlivě bránící Kozly si však hned tak nepřišli. Kolínští se nebáli svou obranu vysunout, přičemž nenechali svému soupeři žádné volné prostory. Směrem dopředu toho hosté příliš nepředvedli. Gólman 1. FC Kessler se ve 22. minutě vyznamenal proti Ibiševičovi. O pár minut později však byl krátký proti Gentnerově přímé ráně po rohovém kopu. Inkasovanou brankou ztratili Kolínští svůj dosavadní klid.
Zanedlouho se Hector dopustil hraní rukou ve vlastním vápně a penaltový exekutor Ibiševič se tentokrát mohl zaradovat z branky. Vedení to bylo zasloužené, mj. i proto, že VfB disponoval více jak 70 % držením balonu. Hosty držel nad vodou brankář Kessler, jenž do konce poločasu zlikvidoval ránu Okazakiho. Po změně stran působili Kozlové jako vyměnění - Hledali nejkratší cestu k soupeřově bráně a pozvolna dostávali Šváby pod mírný tlak. Jajalo nepotrestal Mazovu hrubku a chvíli nato lapil jeho nadějný střelecký pokus Ulreich. K vidění pak byla partie s mnoha šancemi na obou stranách.
Povedenými přímými kopy se blýskli Ibiševič s Kuzmanovičem, na druhé straně o sobě dávali vědět Ujah i smolař Jajalo, jehož přímý kop orazítkoval brankovou konstrukci. O zdramatizování utkání nebyla nouze: Sakai si počínal nedobře při odvracení dlouhého balonu, Royer se zjevil na levé straně a přihrávkou oslovil Clemense. Ten si poradil s Mazou a střelou ze dvanácti metrů vymetl pavučiny pravého rohu stuttgartské brány. Prvoligový celek se v závěru dostal pod tlak a mohl děkovat štěstěně, že Royer s Marohem svoje dobré šance nevyužili. Proto mohl slavit badenský klub.
Branky: 31. Gentner, 35. Ibišević - 80. Clemens
Sestava Stuttgartu: Ulreich - G. Sakai, Maza, Niedermeier, Molinaro - Kuzmanović, Gentner - Harnik, Okazaki (76. Didavi), Traoré (83. Boka) - Ibišević
Sestava Kölnu: Kessler - Brečko, Maroh, McKenna, Hector - Strobl (65. Przybylko), Matuschyk (88. Bigalke)- Royer, Jajalo, Clemens - Ujah