3 : 2
(2:0)
Anfield, Liverpool

Liverpool přestřílel Man City a v boji o titul je na pole position!

Liverpool to dokázal. V jednom z nejdůležitějších zápasů letošní sezóny udolal největšího soupeře v boji o titul Manchester City 3:2 a před utkáním Chelsea na půdě Swansea utekl pronásledovatelům už na pět bodů. Utkání gólově obstarali Raheem Sterling, Martin Škrtel a rozhodující branku Reds trefil Phillipe Coutinho.

Brendan Rodgers tak vyrovnal nejdelší sérii vítězství Liverpoolu v novodobé historii Premier League, která čítá deset utkání v řadě. Díky tomu nyní stačí klubu z Merseyside vyhrát zbylá čtyři klání a po 24 letech konečně zvedne titul nad hlavu.

Liverpoolu vyšel bezchybně už vstup do zápasu. Po pouhých pěti minutách zaúřadoval především Luis Suárez, který tělem odstavil Demichelise i Clichyho a vyslal do vápna Raheema Sterlinga. Ten si povodil Kompanyho s Hartem a do poloodkryté branky otevřel skóre. Mladičký křídelník měl málem prsty v další brance za dalších deset minut, ale jeho krásný centr z pravé strany v obrovské šanci Sturridge nezužitkoval.

Další velkou ránu inkasoval Manchester City záhy, když pro zranění třísla musel vystřídat nejlepší hráč v dosavadní sezóna Yaya Touré, a ani na třetí štulec nemuseli nešťastní fanoušci hostí čekat dlouho. Hlavičku Gerrarda v jasné pozici ještě po prvním rohu Hart skvěle vyrazil, ale další standardku už Liverpool proměnil. Gerrard nacentroval na hlavu Martina Škrtela, kterému stačilo míč jemně tečovat, aby jej poslal do sítě.

Man City na největšího soupeře v boji o ligový titul v prvním poločase vůbec nestačil, na rychlé štírky v ofenzivě byla defenziva hostů krátká a vpředu se probudili až v závěru dějství. Po rohovém kopu vznikl závar před brankou Mignoleta, který museli hasit obránci Liverpoolu na brankové čáře, a v nastaveném čase střílel v pádu Fernandinho a belgický gólman musel vytáhnout bleskový reflexivní zákrok.

Po přestávce nicméně obraz hry pokračoval v trendu posledních minut první půle. Liverpool úplně odpadl a Citizens byli lepším týmem. Brzy se také dočkali zasloužené odměny. Střídající James Milner po narážečce s Fernandinhem pronikl do vápna, kde našel Davida Silvu, jenž v pádu snížil na 1:2. Španělský technik se jen šest minut nato postaral dokonce o vyrovnání, když si jeho pas před branku srazil do sítě Glen Johnson.

Až druhý gól Manchesteru City domácí probral a ti se vymanili z drtivého tlaku. Nezcela stoprocentní obrana hostí dovolila Liverpoolu dvě gólové šance, obě však byly přerušeny postavením mimo hru. Rozhodující gól však Citizens soupeři doslova darovali. Autové vzahování u Hartovy branky se dostalo až ke Kompanymu, který nepovedeným odkopem nabil Coutinhovi, jenž pohotovou ranou k tyči rozvlnil síť.

Závěr utkání se se strhujícím tempem především úvodního dějství nedal absolutně srovnat. Snad díky poctivému bránění Liverpoolu, snad díky vlastní nemohoucnosti už Manchester City nevyvinul v útočné třetině žádnou efektivní převahu, a když, brzy jej udusili nepřesným centrem či přihrávkou.

Snaha Citizens byla spíše platonická a největší nebezpečí přicházelo ze standardních situací či centrů z boku. A tam dlouhýma rukama úřadoval Mignolet, popřípadě hlavičkující (a rukou hrající) Škrtel. V nastaveném čase byl za ošklivý skluz do Nasriho holeně přímo vyloučen Jordan Henderson, ale do konce v tu chvíli zbývaly necelé tři minuty. V nich už Liverpool nesmírně cenné vítězství 3:2 udržel a převzal od City roli největšího favorita na zisk titulu.

Autor: Marek Ustohal