26.12.2013 18:30 CET
2 : 1
(2:1)

Man City uhasilo Suárezův plamen a Liverpool na Etihad padl

Nezastavitelný génius, až takové přízvisko si vysloužil útočník Liverpoolu Luis Suárez. V dnešním zápase na půdě Manchesteru City však vyšel naprázdno. I proto jeho Liverpool na favorita nestačil a po gólech Kompanyho a Negreda mu podlehl 1:2. V nesmírně vyrovnané špičce Premier League tak z první pozice spadl až na čtvrtou, Citizens jsou naopak druzí.

Šlágr svátečního Boxing Day začal zostra a už po pěti minutách měl na hlavě gól Jesus Navas, který nasměroval Nasriho centr na spojnici břevna a tyče. Týmy hrozily v úvodu zápasu hlavně ze vzduchu, rovněž hlavou zamířil po rohu vedle Vincent Komapny i Luis Suárez. Branku netrefil ani Negredo, tentokrát nohou.

Liverpool měl vést už po osmnácti minutách. Suárez v souladu s pravidly vyslal do nájezdu Sterlinga, který blafákem ošálil Harta a zakončil do prázdné branky. Čárový rozhodčí ovšem chybně odmával ofsajd. Reds si tak museli na zasloužené vedení počkat dalších pět minut a opět u toho bylo nové duo S+S.

Luis Suárez přihrál do šestnáctky Sterlingovi, jenž opět kličkou překonal Harta a relativně volně dostupný míč uklidil z úhlu do odkryté svatyně Coutinho. Vedení nicméně Liverpoolu dlouho nevydrželo. Kompany po rohovém kopu přetlačil Škrtela a na brankové čáře blokující Allen už míči v cestě do sítě nezabránil.

Domácí vyrovnání nakoplo a záhy měli další šance k strhnutí výsledku na svoji stranu. Navas však po rychlém brejku vypálil nad, Nasri pak z dálky poslal na Mignoleta míč s nedostatečnou razancí. Ani před Hartem ale nebyla nuda. Coutinho měl stoprocentní šanci po krásné spolupráci Sterlinga se Suárezem, anglický gólman nicméně zasáhl perfektně.

Závěr úvodního dějství přesto patřil Manchesteru City, konkrétně útočníkovi Álvaro Negredovi. Jeho první stoprocentní šanci ještě brilantním skluzem zhatil Martin Škrtel, situaci v nastaveném čase naopak ovívá závoj chyby. Brejk domácích vyšperkoval Navas skvělým pasem na Negreda, který levou šajtlí vypálil na bránu a Simon Mignolet vytáhl proti jeho střele podivný zákrok. Jednou rukou máchl po míči, jenže ten vzápětí přesto doskákal do branky.

Po poločase jako první přispěchal s gólovkou démon posledních týdnů Luis Suárez. Po nepřehledné situaci ve vápně City obral o míč váhavého Kolarova a jen v ofsajdu stojící Henderson dost možná zabránil Uruguayci k jubilejnímu dvacátému gólu v letošní Premier League.

Druhý poločas se logicky více snažili hosté, kteří stahovali jednogólové manko. Vždy jim však k vyrovnání něco scházelo. Johnson potřeboval lepší zpracování, díky němuž mohl odražený míč uklízet do sítě, Hendersonovu patičku zpacifikoval Hart a tisíciprocentní šanci po brilantním pasu Suáreze spálil mladičký Sterling. V závěru zápasu už tempo pomalu uhasínalo a Reds si již žádnou šanci nevypracovali. První pozici tak přepustili Arsenalu. Za ním je jen o bod právě Manchester City.

Autor: Marek Ustohal