1 : 0
(1:0)

Youssef En Nesyri (© AFP)

Maroko poslalo domů i Portugalsko a slaví historický postup do semifinále

Kouzlo Al Thumama Stadium, kde svěřenci Walida Regraguie porazili jak Belgii, tak Kanadu, zafungovalo i do třetice. Co se nepovedlo Senegalu v roce 2002 a Ghaně osm let poté, zvládnul tým kolem kapitána Romaina Saïsse letos, když se o jedinou branku utkání postaral krátce před poločasovým odchodem do šaten Youssef En-Nesyri.

První velká šance zápasu byla k vidění ve 4. minutě. Po rozehrávce standardní situace marocká obrana nezareagovala optimálně, díky čemuž hlavičkoval João Félix a Bono musel vyhrážet na roh. Na opačném pólu centroval od praporku Hakim Ziyech a Youssef En-Nesyri cílil nad břevno.

V 18. minutě si dělal prostor Hakim Ziyech, nicméně jeho střela mířila o více než metr vedle pravé tyče. Hráč londýnské Chelsea se pak chopil rozehrávky přímého kopu, který posadil na hlavu En-Nesyriho, jenž zařízení opět netrefil. Po půl hodině hry defenziva Maroka neodvrátila podle představ, tudíž se k dobré ráně zpoza šestnáctky dostal João Félix. Po teči Jawada El-Yamiqa skončil balon těsně vedle levé šibenice.

Následně to chtěl vzít na sebe hráč francouzského Angers SCO Sofiane Boufal a Diogo Costa lapil do košíku. João Félix, jenž přesně před měsícem oslavil třiadvacetiny, zůstával nadále aktivní, za což mohl být odměněn ve 40. minutě, ačkoli jeho volej z hranice velkého čtverce byl po prudké přihrávce v podstatě předem odsouzený k neúspěchu.

Ve 42. minutě přiletěl do portugalského pokutového území z levé strany centr od Yahii Attiat-Allaha. Muž v rukavicích vyběhnul pro míč, což se ukázalo býti fatální chybou, jelikož třetí hlavička Youssefa En-Nesyriho se od země už odrazila na místo určení - 1:0. V poslední minutě řádné hrací doby to vypadalo, že jenom nazdařbůh pálí z pravé strany Bruno Fernandes a za Bonem zvonilo břevno.

Výživný závěr prvního poločasu přinesl ještě rychlý protiútok afrického výběru, při kterém Attiat-Allah nedokázal lépe seřídit svoje mířidla. Před odchodem do šaten se prohrávající družina sesypala na sudího Facunda Tella, jelikož se jí nelíbilo, že neodpískal faul na Bruna Fernandese, po kterém by kopala penaltu. Opakované záběry však ukázaly, že k porušení pravidel rozhodně nedošlo.

Necelých 240 sekund po startu druhého dějství měli fotbalisté z Pyrenejského poloostrova veliké štěstí, že Ziyechův přímý kop před gólmanem nikdo netečoval. V 57. minutě opustil hřiště na nosítkách Romain Saïss. Krátce poté centroval Otávio a první (a zároveň jediný) pokus si na konto připsal autor osmifinálového hattricku, tedy Gonçalo Ramos.

V 64. minutě byl pobídnut na hranici vápna stojící Bruno Fernandes, ale svou příležitost spálil. V první půli dělala technická zdatnost Lvů z Atlasu jejich soupeři problémy, avšak po změně stran se jim nedařilo udržet delší dobu kulatý předmět na svých kopačkách, čímž se naskýtal minimální prostor pro smrtící brejky. Defenziva, pochopitelně včetně Bona, zůstávala pozorná i po nuceném odchodu svého dvaatřicetiletého lídra.

Až v 51. minutě se na hrací plochu podíval Cristiano Ronaldo. O půl hodiny později přiťuknul Joãovi Félixovi, kterého výborně vychytala spolehlivá marocká jednička. Pětinásobný vítěz Zlatého míče si už v nastaveném čase naběhnul za obranu a jeho dobrou přízemní střelu kryl brankář, který v Seville po svém příchodu v roce 2020 odsunul do pozice dvojky Tomáše Vaclíka.

Vzápětí dostal druhou žlutou kartu za zákrok na Joãa Félixe Walid Cheddira, jenž přišel na trávník až v 65. minutě. V šesté nastavené minutě šel po odkopu z poloviny hřiště sám na gólmana Zakaria Aboukhlal, nicméně Diogo Costa jeho úmysl přečetl, takže útočník Toulouse FC svůj druhý zásah na turnaji nezaznamenal a Portugalsko ještě žilo. Jenže za několik okamžiků Pepe hlavou minul, a tak mohla naplno propuknout nejen marocká, nýbrž i africká radost.

Autor: Tomáš Kordík