Oslabenou Itálii vyřadila z MS v prodloužení Korea

Fotbalisté Korejské republiky překvapili v domácím prostředí v Tedžonu v osmifinále mistrovství světa Itálii. Před zápasem nikdo nepochyboval o tom, že by snad Itálie měla větší problémy s outsiderem mistrovství světa. Ale opak byl pravdou. Italský trenér Giovanni Trapattoni nemohl počítat se dvěma hráči: Cannavarem, který byl potrestán za žluté karty, a zraněným Nestou. Na Cannavarovo místo se postavil Coco a Nestu nahradil Iuliano, v útoku dal přednost Trapattoni Del Pierovi před Filippem Inzaghim. Hiddink dal v ofenzívě od začátku přednost pozdějšímu hrdinovi An Čung-hwan a Hwang Sun-hong si musel na svůj stý start v národním týmu počkat do druhého poločasu. A právě An v prvním poločase byl velkým smolařem zápasu. Hned v páté minutě Panucci přidržel v pokutovém území za dres Sol Ki – hjon a ekvádorský sudí Byron Moreno nařídil penaltu. Pokus An Čung – hwana, korejského krajánka z Perugie ale brankář Buffon vystihl. V 15 minutě úvodní aktivita domácího celku, podporovaného plným stadiónem, trochu opadla a v ofenzívě o sobě dali vědět Italové. Nejdříve pálil Vieri nad branku, Tottimu se moc nepovedl přímý kop, ale v 18. minutě již Jihoevropané vedli. Na Tottiho rohový kop si vyskočil Vieri a svým čtvrtým gólem na šampionátu otevřel skóre. Korejci poté měli míč ve svém držení, ale utkání se většinu času odehrávalo ve středu pole, protože se nedokázali proti zformované obraně soupeře prosadit. Řada přihrávek Hiddinkových svěřenců byla nepřesná. Až ve 36. minutě se dostal do velkého vápna An Čung-hwan, uvolnil se, ale přestřelil. Vzápětí na druhé straně mohl pojistit vedení Tommasi, který dostal ideální přihrávku od kapitána Tottiho, jenže brankář I Un-če včas vyběhl a ve spolupráci se svými obránci situaci vyřešil. V závěru poločasu si Korejci vytvořili tlak, ale nic z něj nevytěžili. Doplatil na to jen obránce Coco, jenž v souboji utržil nepříjemnou tržnou ránu a pokračoval s obvázanou hlavou. Do druhého poločasu vstoupili Korejci aktivně, ale opět jim čelila zformovaná italská obrana. Po šedesáti minutách stáhl ze hry italský trenér nevýrazného Del Piera a nahradil ho Gattusem. Hiddink posílil ofenzívu o dvojici Hwang Sun-hong, I Čon-su, ale pokusy korejských hráčů dokázali Italové včas blokovat. V prodloužení rozhodči vyloučil za filmování Tottiho a Italové byli hodně oslabení. Díky brance An Čung-hwana až ze 26.minuty jsou Korejci ve čtvrtfinále, kde na ně čeká těžký soupeř Španělsko. Hrát se bude v sobotu ve 8:30.

Výtržnosti Turků v Berlíně - 3 těžce zranění

Turečtí fotbaloví fanoušci těžce zranili v Berlíně tři policisty. Tísice příznivců tureckého národního mužstva slavili postup svého týmu do čtvrtfinále MS na Postupimském náměstí v centru Berlína. Přitom byli dva policisté zraněni hozenými předměty, které je zasáhly do hlavy. Předtím byl ještě raněn jeden strážník při kontrole osobních dokladů. Několik fanoušků mělo výstražné a signální pistole a střílelo s nimi do vzduchu. Policii se podařilo tyto zbraně zadržet.

Analýza: Nejlepší jedenáctka turnaje po osmifinále

Po semifinále vypadá nejlepší jedenáctka turnaje podle Eurofotbalu takto. V brance je David Seaman, který zachytil zatím nejvíce střel v průběhu turnaje.

Keane už se nikdy nevrátí

Záložník Roy Keane se po roztržce s irským trenérem Mickem McCarthym nevrátí do irského národního mužstva. Brendan Menton, generální sekretář irského fotbalového svazu (FAI), to potvrdil v deníku Daily Mail. Již před začátku světového šampionátu, musel Keane po tvrdé kritice trenéra, mužstvo opustit a odcestovat zpátky domů. Poté co McCarthy prodloužil v pondělí svoji smlouvu do roku 2004, je návrat nemyslitelný i pro Keana. "Nebudu pod McCarthym nikdy hrát", řekl.

Senzace - Korea jde dál!

Fotbalisté Jižní Koreje už postupem do osmifinále dosáhli historického úspěchu, bylo jim to ale málo a po výhře nad Itálií postupují do čtvrtfinále, kde na ně čeká Španělsko.

Hierro končí s reprezentací!

Nečekaná a šokující zpráva přišla ze španělského tábora. Čtyřiatřicetiletý kapitán Fernando Hierro oznámil, že po šampionátu ukončí svou třináctiletou reprezentační kariéru. Obránce Realu Madrid při oznamování svého rozhodnutí jen těžko zadržoval slzy, je ale přesvědčen, že končí ve správnou chvíli. "Už vloni v prosinci jsem svůj úmysl naznačil předsedovi španělského fotbalového svazu Angelovi María Villarovi, když jsme mluvili o bonusech za turnaj. Řekl jsem mu, že pokud se mi šampionát povede, pak na něm budu španělský dres oblékat naposledy. Je to těžké a bolestivé rozhodnutí, přišel ale čas a čas po úspěšném světovém mistrovství je ten pravý. Je čas soustředit se hlavně na působení v klubu," řekl Hierro.

Přijde Raúl o čtvrtfinále?

Podle zpráv ze španělského tábora je téměř jisté, že jedna z největších hvězd španělského výběru, útočník Realu Madrid Raúl Gonzales, nenastoupí v sobotním čtvrtfinále kvůli problémům s poraněnou pravou nohou. Raúl byl kvůli zranění střídán v 79. minutě osmifinálového zápasu s Irskem.

Pouť domácích Japonců skončila

Japonci na letošním mistrovství světa, které spolupořádají, dosáhli historického úspěchu. Při své druhé účasti bez porážky vyhráli skupinu a postoupili do osmifinále. Turci jsou na tom úplně stejně, na závěrečném turnaji jsou také podruhé a také poprvé postoupili ze skupiny.

Kanárci přešli přes Belgii

Brazilci si podle papírových předpokladů měli s Belgií snadno poradit. První poločas tomu také nasvědčoval, Brazilci ale svou převahu nezužitkovali. Ve druhém poločase byli aktivnější reprezentanti Belgie a měli několik dobrých příležitostí, chybělo jim ale trochu štěstí. Brazilci jakoby ani nechtěli hrát, štěstěna ale stála na jejich straně. V 67. minutě si na hranici vápna míč zpracoval Rivaldo, z otočky vypálil, míč se otřel o nohy bránícího hráče a gólman De Vlieger už na změnu směru nestihl zareagovat. Po gólu se Brazilci trochu probudili, na soupeře ale v nasazení stále nestačili. Měli ale více štěstí, Belgičané propásli několik dobrých šancí na vyrovnání a když v 87. minutě přidal pojistku Ronaldo, bylo o postupujícím rozhodnuto.

Dva Irové už nebudou reprezentovat

Po vyřazení v osmifinále mistrovství světa se dva irští reprezentanti, Steve Staunton a Nial Quinn, rozhodli ukončit svou kariéru v národním týmu. "Na této scéně pověsím kopačky na hřebík," řekl Staunton. "Mick McCarthy má spoustu hráčů, se kterými může pracovat. Nemohu ale říci, že nemohu změnit názor," dodal Staunton. Zápas se Španělskem byl jeho 102. v kariéře.

Američané vyřadili Mexiko

V osmifinále na sebe narazily dvě příjemná překvapení turnaje. Američané, kteří postoupili na úkor Portugalska, a Mexičané, kteří dokonce vyhráli skupinu před Itálií a Chorvatskem. Z osmifinálového duelu vyšli vítězně reprezentanti USA, když porazili své mexické soupeře 2:0.

Rozhodčí: "Byl jsem napaden na hřišti!"

Rozhodčí Angel Sanchez potvrdil napadení od portugalského hráče Joao Pinta v zápase, ve kterém Portugalsko prohrálo 0:1 s jižní Koreou. „Byl jsem napaden úderem do břicha a chci, aby to bylo potvrzeno lékařem FIFA. Neočekával jsem podobné chování od hráče na takové úrovni“, řekl Sanchez. „Až do útoku od Joao Pinta se hrálo v klidu, nečekal jsem, že se něco podobného stane, zejména v zápase, ve kterém oběma týmům stačila remíza k postupu. Byl jsem udeřen. V dvacetileté kariéře se mi nic podobného nepřihodilo. Nikdy bych podobnou reakci nečekal.“

Larsson končí s reprezentací

Útočník Celticu Glasgow Henrik Larsson oznámil, že poté, co Švédsko vypadlo z mistrovství světa, ukončí svou reprezentační kariéru. Třicetiletý hráč nastoupil za Švédsko v 72 zápasech, v nichž nastřílel 30 gólů. "Skončil jsem, nebudou už další reprezentační zápasy. Přemýšlel jsem o tom dlouho a teď jsem se rozhodl, moje rodina je na prvním místě. Do další velké akce je daleko a je těžké často opouštět rodinu," řekl Larsson pro BBC.

Penaltové drama šťastné pro Španělsko

Čtvrtý osmifinálový zápas na letošním MS musel rozhodnout až penaltový rozstřel. Ten nakonec rozhodl ve prospěch Španělska, i když vzhledem k průběhu zápasu by si postup zasloužili spíše Irové.

Jižní Korea vyhrála skupinu

Fotbalisté Jižní Koreje se od začátku turnaje předváděli ve výborné formě a zaslouženě postoupili do osmifinále z prvního místa ve skupině D. Definitivně o tom rozhodl poslední zápas, ve kterém se Korea střetla v přímém souboji o postup s Portugalskem. Portugalci byli před turnajem pasováni na jednoho z favoritů, s Koreou ale prohráli 0:1 a skončili až na třetím, nepostupovém místě. Předstihli je totiž ještě Američané, se kterými Portugalsko v úvodním zápase senzačně prohrálo 2:3. Reprezentanti USA se v posledním kole střetli s již vyřazenými Poláky. Nezvládli ale úvod zápasu a prohráli 1:3.