12.09.2015 20:30 CET
1 : 2
(0:0)

Atlético Madrid - FC Barcelona 1:2

Velká fotbalová bitva na stadionu Vicente Calderóna skončila vítězstvím Barcelony v poměru 2:1. Góly padaly až po změně stran, když po brance Torrese museli Enriqueho svěřenci otáčet nepříznivý stav. Díky přesným trefám Neymara a střídajícího Messiho však nakonec slavili zaslouženou výhru Katalánci.

Po mnoha spekulacích a týdnu napěchovaném řadou událostí začal zápas jen na lavičce Lionel Messi, jehož v ofenzivní trojici nahradil Rafinha. Obě mužstva se před zápasem připojila k mnoha podobným iniciativám a při nástupu na hřiště na sobě hráči měli shodná trička se sloganem podporující uprchlíky z válkou zmítané Sýrie. Po oficialitách už ale nic nestálo v cestě nadmíru atraktivnímu utkání.

Lépe začali zápas Blaugranas, kteří drželi balón a častěji se dostávali do nebezpečného prostoru před šestnáctkou Atlética. S velkou chutí hrál Neymar, tradičně výborný výkon předváděl Iniesta. Domácí hrozili zejména z rychlých protiútoků, které jim přinesly úspěch v minulém kole na půdě Sevilly. Barcelonští zahrozili poprvé v 15. minutě, kdy se Iniesta skvěle uvolnil na hranici velkého vápna a geniální přihrávkou oslovil nabíhajícího Rakitiče. Chorvatského záložníka ale skvěle vychytal gólman Oblak. Na druhé straně pak průnik Torrese dobrým obraným zákrokem zneškodnil Vermaelen.

Stoprocentní šanci neproměnil ve 24. minutě Suárez. Ten se po rohovém kopu Rakitiče vynořil sám za obranou, v pádu ovšem nastřelil břevno! Krátce nato musel ze hřiště kvůli nezaviněnému zranění hostující stoper Vermaelen, za něj do rozjetého zápasu naskočil Mathieu. 35. minuta přinesla další šanci úřadujících šampionů, když se Suárez s Neymarem dostali do trháku. Brazilský útočník se v šestnáctce proháčkoval ke střele, avšak jeho pokus s velkým štěstím zblokoval obětavým skluzem Giménez! Barca odehrála dobrý poločas, El Cholo mohl být o přestávce rád za průběžný bezbrankový stav.

Simeoneho svěřenci začali druhou půli lépe a jejich tlak přinesl ovoce už ve 51. minutě. Tiago vymyslel skvělý pas za obranu pro Fernanda Torrese, jenž se prodral až před ter Stegena a střelou o tyč posunul domácí do vedení - 1:0! Katalánci však dokázali manko obratem smazat, když se k nebezpečné standardní situaci v 55. minutě postavil Neymar. Brazilský talent zaměřil šibenici za postavenou zdí a naprosto přesně zavěsil - 1:1!

Po hodině hry vytáhli oba trenéři své největší trumfy z lavičky. Do zápasu naskočil za Barcelonské Lionel Messi a ze hřiště se poroučel Rakitič. V dresu domácích měl zvrátit nerozhodný stav Jackson Martínez, který nahradil Torrese. Krátce nato se v další nebezpečné šanci ocitl Suárez, ale osamocen v pokutovém území prudkou přihrávku vůbec netrefil. Barca svého soupeře dál tlačila a v 67. minutě po Messiho pasu scházelo Neymarovi ke gólu hodně málo. Z brankové čáry vykopl míč po zákroku rukou na hranici pravidel domácí Godín.

V 77. minutě se jako rozhodující faktor znova ukázal Lionel Messi. Argentinský forvard se po závaru před šestnáctkou dostal díky přiťuknutí Suáraze před branku a přesnou střelou zařídil svému týmu vedení - 1:2! Jeho gesto při oslavě gólu dalo jasně najevo, komu věnuje svou premiérovou branku v novém ročníku La Ligy - svému čerstvě narozenému synovi.

Svůj moment si v poslední desetiminutovce vybojoval na druhé straně i další střídající hráč Jackson Martínez, jeho obtížnou střelu z otočky ale bez problémů zlikvidoval ter Stegen. Nic víc už evropští šampioni svému soupeři nedovolili. Oslabená Barcelona tak dokázala na horké půdě Atlética Madrid znova vyhrát a prodloužila svou sérii vítězství nad Rojiblancos už na pět utkání.

Autor: Miroslav Ondrejka