Představení účastníků MS 2026 - Anglie: Kolébka fotbalu touží po první medaili po 60 letech

Fotbalový svátek roku v podobě mistrovství světa 2026 se rychle blíží a s ním i průvodce webu Eurofotbal.cz všemi 48 zúčastněnými reprezentacemi. Tentokrát jsme si pod drobnohled vzali Anglii, která do turnaje vstoupí zápasy ve skupině L. Zjistěte více o aktuální formě opor týmu, jeho herním stylu i naší predikci výsledného umístění na šampionátu.
Silný rozruch vzbudila mezi fotbalovou veřejností první nominace Thomase Tuchela na velký mezinárodní turnaj. Opomenuta byla řada hvězdných jmen v čele s Colem Palmerem, Philem Fodenem či Trentem Alexanderem-Arnoldem. Na stranu druhou, základní sestava i lavička je stále nabitá tolika špičkovými fotbalisty, že na hřišti si běžný fanoušek žádné absence snad ani nevšimne.
Come Together. pic.twitter.com/BAsCH4YCjx
— England (@England) May 22, 2026
Německému trenérovi každopádně nejde upřít pořádnou porci odvahy, neboť v případě neúspěchu to za tato kontroverzní rozhodnutí může pořádně schytat. Laťka navíc není nastavena vůbec nízko. Často kritizovaný Gareth Southgate dovedl své svěřence do dvou finále evropských šampionátů, mezi světovou elitou skončil jednou v semifinále a podruhé ve čtvrtfinále.
Tahoun týmu - Harry Kane
Kapitán, historicky nejlepší střelec Three Lions i jednoznačný gólový tahoun v kvalifikaci. V necelých třiatřiceti letech se dostal do životní formy, za Bayern v uplynulé sezoně nasázel neuvěřitelných 59 gólů. A je tak logické, že právě na oporu Bavorů bude spoléhat i celý anglický národ, a to ještě více než na minulých šampionátech.
Jeho nejgólovějším turnajem je až dosud hned jeho první mistrovství světa v Rusku, kdy se však prakticky vystřílel ve skupině proti Tunisku a Panamě. Své kvality dále předváděl zejména na evropských šampionátech, kdy Anglii do finálových bitev nasměroval klíčovými trefami.
Kane na každý pád není pouze hráčem do pokutového území, a už vůbec ne v národním dresu. Jeho stahování se pro míč přináší díky mimořádné úrovni tvořivosti další taktické varianty a zároveň vytváří prostor i hvězdným spoluhráčům okolo - ať už pro přihrávky přímo z Kaneovy kopačky, nebo z hloubi pole.
Na prahu slávy - Elliot Anderson
Těžko v nabitém anglickém týmu hledat hráče, kterému by se ještě slávy nedostávalo. Anderson nicméně na svém prvním velkém turnaji může udělat další krok mezi naprostou světovou špičku. Když probíhalo předcházející Euro, měl za sebou nepříliš výraznou sezonu v mateřském Newcastlu a na reprezentaci nemohl ani pomýšlet.
Během dvou let v Nottinghamu se ale dostal do hledáčku trenéra Tuchela, v současnosti spolu s Declanem Ricem tvoří neodmyslitelnou kostru týmu ve středu pole a drží dirigentskou taktovku nad tvorbou hry Angličanů.
Taktický profil týmu
Tuchel jakožto pragmatický kouč, který své kvality ve vypjatých zápasech potvrzoval v PSG i v Chelsea, si zakládá na klasickém rozestavení se čtyřmi obránci. Největším otazníkem se zdá být to, zda ve stoperské dvojici Marca Guehiho doplní dosavadní klubový spoluhráč John Stones, nebo opora zadních řad Aston Villy Ezri Konsa.
Na krajích obrany by měli naskakovat moderní beci Reece James s Nicem O’Reillym, které Tuchel dokáže při postupném útoku využít různými způsoby - ať už po boku stoperů, v okolí zataženého záložníka či na úrovni soupeřovy defenzivní linie.
Na pozici defenzivních středopolařů spolu v kvalifikaci pravidelně operovali Rice s Andersonem, svou roli však mohou sehrát i stále ještě mladíček Kobbie Mainoo či naopak ostřílený Jordan Henderson. Oči každopádně budou směřovat především na hvězdu Arsenalu. Rice totiž vedle špičkového vyvážení míče a tvorby hry z hloubi pole pomůže Tuchelovi i při další disciplíně. Současný realizační tým akcentuje důležitost standardních situací, a to nejen rohových kopů, ale také dlouhých autů.
Teď se už ale pojďme přesunout k nejofenzivnější čtveřici, která je přeplněna hráči patřícími mezi světovou špičku. Své místo v sestavě rozhodně dostanou Kane a další čerstvý mistr Premier League Bukayo Saka. Silnou pozici měl na pozici číslo deset dlouhodobě Jude Bellingham, avšak Morgan Rogers je Tuchelovým oblíbencem a nebylo by žádným překvapením, kdyby přednost dostal právě produktivní univerzál Aston Villy.
Rogers ostatně může naskočit také na levém křídle, byť tam se spíše bude rozhodovat mezi Anthonym Gordonem a Marcusem Rashfordem. Zapomínat nesmíme ani na Eberechi Ezeho, který je úplně odlišným typem hráče oproti ostatním anglickým koním v ofenzivě.
Právě šířka kádru, která je i bez vynechaných velkých jmen enormní, je v rukou německého trenéra extrémně silnou zbraní. Po ztrátě míče si totiž zakládá na okamžitém vyvíjení tlaku ve vysoké intenzitě. Dle svých slov o to více, že na reprezentační úrovni nemá příležitost vymýšlet a učit své svěřence tolik taktických variant. S tím souvisí i oproti Southgateovým dobám větší volnost v ofenzivě, která je zároveň spojena rychlejším přechodem do útoku a častější výměnou pozic.
Predikce umístění - čtvrté místo
Los základní skupiny i nasazení do následného pavouka jsou pro Angličany velmi příznivé. Pokud ve skupinách vše půjde podle předpokladů, povede cesta do semifinále převážně přes outsidery, byť zápasy proti domácímu Mexiku nebo kometě předchozího šampionátu Maroku by nebyly procházkou růžovou zahradou.
Přípravné zápasy
Program zápasů - skupina L
Konečná nominace
Související články






































Komentáře (25)
Přidat komentářpřienste to už domů
Horúci favorit
Musím říct, že se mi tento výběr dost líbí. To ze nevzal hvězdu Chelsea a hráče Reálu Madrid ukazuje mnohé. A někdy je lepší nevzít hvězdu a udělat tým. To se osvědčilo i PSG po odchodu Mbappeho… takže ja věřím minimálně v 4 místo ale spis bych tipnul 2.
Jestli tam bude hrát Saka a Rashford tak rip
pome Albion
uz len minimalne preto by som im prial, aby tu 3/4 EF slaktrafil od jedu
Tá nenávisť voči Albionu vo futbale je nepochopiteľná
Tak mnohi nevedia prekusnut PL tak im to vracaju skrz repre no
Pochopiteľná je. Ale aj tak im doprajem
už si si dal vytetovat polmesiac na rit?
To ti nestačil Arsenal, chceš to tu definitivně pohřbít ?
Za mna najvacsi prepal je,ze tam nieje Harry a Foden
Typově úplně stejní hráči
Harry tam chyba aj mne. Foden bol trochu neviditelny tuto sezonu, nie? Hoci teda ked si clovek pozrie koho nominoval Tuchel
Divne složený tým bez skvělého pojitka útoku a zálohy. Bez kreativity Fodena se budou trápit
Tesil jsem se az vypadne Southgate, ale ta nominace me teda zrovna nenadchla. Tak snad aspon budou hrat lepsi fotbal.
Maguire tam měl být
Ta nominacia je trochu zvlastna a myslim, ze Tuchel schyta riadny hate za nu ak nebude mat uspech….
A za úspěch bude bráno co ?
Iba vitazstvo
cize....Tuchel dostane hate
Anglii, pokud vyhrají skupinu, vychází kvalitativně soupeři hodně schůdně. Jenže na osmifinále vychází Mexiko, kde by měli 4 dny na aklimatizaci v Mexico City. A to může být čistě z fyziologických důvodů docela průšvih.
Holt budou muset okopírovat náš inovativní přístup: nejlepší aklimatizací je žádná.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele