21.09.2014 17:00 CET
1 : 1
(0:0)

Lampardův gól sebral Chelsea vítězství proti City

Pocity snad nikdy nebyly rozporuplnější. Frank Lampard před hostováním v Manchesteru City prohlásil, že proti Chelsea nechce hrát. Hrál. A gólem dokonce rozhodl o konečné remíze 1:1. Chelsea hrála pětadvacet minut přesilovku, kterou využila brankou Schürrleho, její pasivní výkon v závěru ji však zaslouženě o dva body obral.

Podle očekávání se prakticky celý první poločas odehrál spíše v duchu nesmírně vyrovnané taktické bitvy, z níž oba dva týmy vystrkovaly růžky jen sporadicky. Boj o každý centimetr hřiště Man City i Chelsea vedli především na vlastní polovině - presink v útočné části byl až na výjimky v podání domácích sprostým slovem.

Opatrnou hru s důrazem na precizní defenzivy (což potvrzuje i počet žlutých karet udělených v první půli - 6) tak útočná akce osvěžila jen velmi zřídka. Jedinou střelu na branku měl v úvodním dějství na svědomí Yaya Touré, přičemž jeho hlavička mířila přímo do Courtoisovy náruče.

Minuty ubíhaly, chyb ani na jedné straně nepřibývalo, přesto se postupem času stával Manchester City dominantnějším a dominantnějším. Osmělování bleděmodrých však nepřineslo žádnou další nadějnou příležitost - naopak Chelsea ze svého mála div nevytěžila kýžený cíl.

Po půlhodině hry zahrával Fábregas přímý kop a Yaya Touré zahrál rukou. Penalta by byla od sudího Deana přísná, leč obhajitelná. V samotném závěru pak Ivanović po rohovém kopu hlavičkoval přímo na zadní tyč do běhu Costovi, jenž nezasouval do prázdné branky jen díky klíčovému doteku Fernandinha.

Zkraje druhého dějství mohl naopak kopat desítku domácí tým, Ivanović sice zavadil o Tourého omylem, ale kontakt byl evidentní a Afričanovi překazil postup na branku. Píšťalka však opět zůstala němá, takže Citizens vyděsili fanoušky Chelsea až v pětapadesáté minutě, kdy dělovka Fernandinha skončila těsně vedle.

Převaha Pellegriniho borců se postupně měnila v tlak a pár desítek vteřin po výše zmíněné pumelici se poprvé dostal do vážné permanence Thibaut Courtois. Agüerovu střelu z otočky naštěstí pro hosty skvěle vyrazil a dobíhajícímu Džekovi překazil úmysl ještě lepším způsobem Ramires.

Přes hodinu byl Manchester City lepším týmem a to i díky naprosté eliminaci do té doby nezastavitelného Diega Costy. Ten si nedokázal poradit s těsným bráněním fantastické stoperské dvojice Kompany - Mangala a do hlavní role se dostal až v minutě číslo 66. Tvrdý souboj s následnou dohrou totiž odnesl druhou žlutou Zabaleta a Chelsea dostala poměrně dlouhou výhodu přesilovky.

A využila ji za necelých pět minut. Po rohovém kopu soupeře spustili hosté rychlý a přesný protiútok, na jehož konci byl perfektní přízemní centr Hazarda a důrazné zakončení střídajícího Andrého Schürrleho.

Gól byl pro Mourinha dokonalou tečkou za takticky výborně zvládnutým utkáním. Ani přesilová hra nedonutila Chelsea k otevření hry - i nadále především vyčkávala a čekala na chyby Manchesteru City. Jednu takovou od Tourého málem využil Diego Costa, jehož od druhé branky dělilo pár centimetrů - zasáhl tyč.

Jenže pasivita se Londýňanům krutě nevyplatila, o to víc, kdo její přehnaně opatrný styl potrestal. Na závěrečnou čtvrthodinu totiž na hřiště přišel Frank Lampard - nejlepší střelec a dost možná i hráč historie Chelsea. Stačilo mu na trávníku sedm minut, aby využil hrozivé díry v obraně Blues, v krkolomné pozici překonal Courtoise, omluvil se bývalým spoluhráčům a rozhodl o zasloužené remíze 1:1.

Autor: Marek Ustohal