Mistrovství světa žen - devátý den

07.07.2011, 12:40
Aktuality
Zaujalo nás
V Německu se hrál předposlední den základních skupin, dozvěděli jsme se tak jména čtyř postupujících. V krásném zápase porazily domácí Němky Francouzsky a dál jdou oba výběry, ze skupin B postupují Angličanky a Japonky.

Francie - Německo 2:4

Nejgólovější utkání dosavadního průběhu šampionátu. A také velmi pohledné, a to i přesto, že krásné branky tentokrát k vidění nebyly. Čtyři zásahy padly po hlavičkách, jeden po střele z malého vápna, jeden z penalty... Přesto se bylo neustále na co dívat, v zaplněném stadionu v Mönchengladbachu se hrálo o první místo ve skupině a tedy i lepší výchozí pozici do vyřazovací části.

První gólový zásah přišel v pětadvacáté minutě, kdy ze standardní situace z levé strany perfektně odcentrovala Laudehrová a na zadní tyči usměrnila míč hlavou do protipohybu brankářky Sapowiczové německá kapitánka Garefrekesová.

Po půlhodině hry a dvou minutách k tomu to bylo o dva góly, to když si na prudký centr Peterové naskočila Gringsová a nekompromisní hlavičkou skórovala. Francouzky korigovaly skóre po přestávce, rohový kop Soubeyrandové našel přesně hlavu Marie-Laure Delieové a bylo to 1:2.

Rozhodující okamžik zápasu přišel v osmašedesáté minutě zápasu, kdy šly Němky do přečíslení dvě na jednu, Gringsová přihrála Bajramajové, která si přehodila gólmanku Sapowiczovou a byla jí jednoznačně sražena v pokutovém území. Verdikt? Penalta a červená karta! Balón si na značku pokutového kopu postavila zkušená Gringsová a s přehledem proměnila.

Francouzky přesto ještě jednou dokázaly závěr tohoto duelu zdramatizovat, na rozdíl jediné branky snížila další hlavičkou stoperka Georgesová. Definitivní razítko na výhru Německa a postupem z prvního místa udělala minutu před koncem normální hrací doby Celia, když využila vyhraného souboje Gringsové a zblízka propálila náhradní gólmanku Devilleovou.

Kanada - Nigérie 0:1

Bez bodu nakonec zůstaly Kanaďanky, které prohrály i třetí zápas s Nigérií a s turnajem se loučí posledním místem a jediným vstřeleným gólem. Na třetím místě skupiny A tak nakonec skončily Afričanky, rozhodla o tom jediná branka Nkwochaové.

Kanaďanky mohly jít do vedení již v páté minutě, Tancrediová však hlavičkovala jen do tyče. Hostující fotbalistky se pak dostaly do dvou vyložených gólových příležitostí, nejprve napálila Orjiová z pěti metrů břevno, jen o chvíli později trefila Nkwochaová z podobné vzdálenosti tyč.

Úvod druhého poločasu přinesl nacvičený signál z rohového kopu v podání Kanady, nakonec pálila Sinclairová, jenže Dedeová v brance Nigérie zasáhla jistě. Na druhé straně zahrozila Oparanozieová, ale přestřelila. Poté zasáhl do dění na stadionu v Drážďanech výpadek proudu, který zastavil nadějnou akci Kanady.

Když se vše dalo po chvilce do pořádku, mohly Nigérijky vstřelit rozhodující gól celého zápasu. Tečovanou střelu Chikweluové ukořistila za obranou Kanady Nkwochaová a pohodovou střelou zařídila svému týmu tři body. Pro Nigérii to byl vůbec první gól na šampionátu, alespoň loučení tedy dopadlo dobře.

Anglie - Japonsko 2:0

I ve skupině B se hrál přímý souboj o první místo ve skupině, přičemž oba týmy již měly postup jistý. Anglie v něm zdolala Japonsko a právě ona si tak zajistila lepší pozici do play-off.

Angličanky byly lepší hned od úvodního hvizdu a daly také nádhernou první branku. Na dlouhý pas z vlastní poloviny si naběhla Ellen Whiteová, za hranicí šestnáctky uviděla vyběhnutou brankářku Kaihoriovou, a tak jí přehodila a byla z toho fotbalová lahůdka!

Vyrovnat mohla Japonka Miyamaová, její ránu do poloprázdné brány však naštěstí pro Albion tečovala mimo tři tyče Scottová. Miyamaová byla nejaktivnější japonskou hráčkou, na její centr o chvíli později si brousila zuby Kumagaiová, jenže tečovala míč mimo tři tyče.

Druhá branka padla v šedesáté šesté minutě, kdy si centr z levé strany do běhu zpracovala střídající Rachel Yankeyová a znovu, tentokrát zblízka, přehodila bezmocnou Kaihoriovou. A když Miyamaová svou další šanci neproměnila, mohly se Angličanky radovat z důležité výhry a postupu z prvního místa.

Nový Zéland - Mexiko 2:2

Úžasný zvrat přinesl duel mezi Novým Zélandem a Mexikem, dalším soubojem dvou vyřazených. Mexičanky vedly už po půlhodině hry o dva góly a tento stav platil ještě v devadesáté minutě. V ní však snížila Smithová a ve čtvrté minutě nastavení vyrovnala Wilkinsonová!

Američanky měly impozantní vstup do zápasu, hned ve druhé minutě se radovaly z první branky. Ve středu pole získala míč Hearnová, posunula ho do samostatného úniku Mayorové, která tváří v tvář Bindonové nezaváhala.

První velkou příležitost Nového Zélandu měla na kopačce Whiteová, ale z bezprostřední blízkosti trefila jen hruď skvěle vyběhnuvší gólmanky Santiagové. Ve třicáté minutě to bylo 0:2, dlouhý výkop Santiagové prodloužila Mayorová přesně do běhu Dominguezové, která sama před novozélandskou bránou nezaváhala a uklidila míč přesně k tyči.

Druhá půle nabídla poměrně nudnou podívanou, tedy jen do devadesáté minuty. V ní na rohový kop z pravé strany nejvýše vyskočila Rebecca Smithová a prudkou hlavičkou snížila. A v devadesáté čtvrté minutě se centr z pravé strany dostal k úplně volné Wilkinsonové, která ho poslal do šibenice a vyrovnala. Úžasný závěr zápasu znamená pro domácí hráčky bod, vůbec první na turnaji. Mexiko má body dva a končí třetí.