Senegal je blízko postupu

Nováček mistrovství, Senegal, dnes remizoval s Dánskem 1:1 a se čtyřmi body je velice blízko k postupu ze skupiny A. K tomu mu stačí v posledním zápase alespoň remizovat s Uruguayí, za určitých okolností si mohou dovolit i prohrát o gól. Dánové sice mají také čtyři body a díky lepšímu skóre vedou skupinu, v posledním zápase je ale čeká obhájce titulu Francie, která k šanci na postup nutně potřebuje vyhrát.

Nepokoje ve Slovinském týmu

Slovinská reprezentace čelí po porážce 1:3 od Španělska problémům ve svých vlastních řadách. Zlatko Zahovič byl velice nespokojen s tím, že ho trenér Srečko Katanec vystřídal, a po zápase si to s ním pořádně vyříkal. Zahovič prý trenérovi mimo jiné řekl, ať pořádně popřemýšlí nad svou pozicí. "Nejsem zvyklý na takovýto způsob komunikace, byl jsem šokován, když mě Zahovič takto napadl," řekl Katanec na tiskové konferenci předtím, než se slzami v očích odešel. Výsledkem tohoto incidentu je to, že se Katanec rozhodl s reprezentací skončit hned, jak Slovinsko z turnaje vypadne. Zahovič měl být původně poslán domů, slovinská fotbalová asociace ale nakonec po konzultaci s hráči rozhodla, že v týmu zůstane.

Jihoafričany trápí zranění

Doktor JAR Zaid Eshak má plné ruce práce. Pierre Issa, obránce Watfordu, si v zápase s Paraguayí poranik kotník a jeho start v sobotu proti Slovinsku je nejistý. Poraněné koleno trápí brankáře Andre Arendseho, problémy se stehenním svalem má Tebogo Mokoena. A navíc domů odcestoval záložník Bennett Mnguni, protože mu zemřel bratr. Kouč Jomo Somo je optimistický: "Jsme na tom dobře, potřebujeme ale maximum bodů ze zápasu se Slovinskem."

Irové vybojovali bod proti Německu

Souboj Německa s Irskem odstartoval druhé zápasy základních skupin. Němci si v případě vítězství mohli zajistit postup a dlouho to vypadalo, že to tak dopadne.

Šok: Američané porazili Portugalsko

Druhé obrovské překvapení se zrodilo dnes na stadiónu v Suwonu. Podceňovaní Američané i bez zraněného kapitána Claudia Reyny zaslouženě porazili jednoho z favoritů turnaje, Portugalsko, v poměru 3:2. Byl to zatím nejhezčí zápas šampionátu.

Vyloučení hráči si jeden zápas nezahrají

FIFA dnes potvrdila tresty pro všechny tři vyloučené hráče ze včerejších zápasů. Chorvat Boris Živkovič a Turci Alpay Ozalan a Hakan Unsal nesmí nastoupit v příštím zápase svého týmu. Živkovič tak bude svému týmu chybět v zápase s Itáli, duo tureckých hříšníků nesmí nastoupit proti Kostarice. Živkovič a Alpay navíc dostali pokutu 3.500 švýcarských franků (za červenou kartu), Unsal zaplatí 3.000 švýcarských franků (za dvě žluté).

Fortune chce zůstat v Manchesteru

Záložník Manchesteru Untied Quinton Fortune, který pro Jihoafrickou Republiku proměněnou penaltou v závěru úvodního zápasu MS proti Paraguay získal bod za remízu 2:2, chce zůstat v Manchesteru Untied, přestože moc nehraje. Od srpna 1999, kdz do Anglie přišel za 1.5 miliónu liber z Atletika Madrid, nastoupil za Reds jen ve 24 zápasech.

Rivaldo bude za své představení potrestán

Brazilská hvězda Rivaldo by mohl být potrestán za to, co předvedl v závěru zápasu s Tureckem. FIFA se na zítřejším zasedání dohodne zda a jak Rivalda potrestá. Mohla by ho stihnou pokuta až do výše 1.000 dolarů.

Korea poprvé vyhrála na MS, obětí je Polsko

Jižní Korea se na MS poprvé představila v roce 1954. Od roku 1986 je pravidelným účastníkem závěrečného turnaje. Přesto nikdy nepostoupila za skupiny, ze 14 zápasů jen čtyřikrát remizovala. Vítězství se dočkala až dnes, jako spolupořádající země, a obětí se stalo Polsko. Poláci hráli hodně sebevědomě, na pracovité a neúnavné Korejce to ale nestačilo. Domácí hráli opravdu nadšeně a vítězství si hlavně za výkon ve druhém poločase plně zasloužili. O první trefu se ve 25. minutě postaral Sun Hong Hwang, druhý gól přidal v 53. minutě Sang Chul Yoo. Pokud budou domácí takto pokračovat, mohli by zle zatopit nejen Američanům, kteří je čekají v pondělí, ale i favoritům skupiny, Portugalcům, se kterými sehrají poslední zápas ve skupině 14. června.

Čína nezvládla premiéru

Čínská reprezentace byla před šampionátem velkou neznámou. Při své premiéře na mistrovství světa narazila v prvním zápase skupiny C na Kostariku. S fotbalovějším soupeřem dokázali Číňané držet krok hodinu, pak ale dostali během čtyř minut ledovou sprchu. Nejprve se v 61. minutě trefil útočník řeckého OFI Kréta Ronald Gomez a v 65. minutě zpečetil výsledek obránce Mauricio Wright. Reprezentanti středoamerické země si vítězství plně zasloužili, naopak Číňané, pokud budou chtít uspět proti Turecku nebo proti Brazílii, budou muset hodně přidat...

Japonsko remizovalo s Belgií

Spolupořadatelé mistrovství světa, Japonci, dnes vstoupili do turnaje yápasem proti Belgii. Hodinu se téměř nic nedělo, Belgičané byli lepší, Japonci se marně snažili dostat před De Vliegerovu branku. Pak to přišlo. V 57. minutě se po standardní situaci dostal míč k Marcu Wilmotsovi a ten krásnými nůžkami překvapil japonského gólmana a dostal svůj tým do vedení. To ale vydrželo jen dvě minuty, v 59. minutě se po chybě belgické obrany dostal k míči Takayuki Suzuki a rozjásal více než 55 tisíc diváků na stadiónu v Saitamě. Aby toho nebylo málo, tak o osm minut později podnikl odvážný průnik Junichi Inamoto a překonal De Vliegera podruhé - Japonci vedli 2:1. Belgičané v tu chvíli byli zralí na ručník, nakonec se ale přece jen vzpamatovali a zásluhou Petera Van Der Heydena upravili čtvrt hodiny před koncem na spravedlivých 2:2.

Aylův start proti Anglii je ohrožen

Argentinský obránce z Valencie Roberto Ayala by kvůli zranění mohl přijít i o druhý zápas ve skupině, v němž se Argentina v pátek utká s Anglií. Ayala si při tréninku před prvním zápasem natáhl stehenní sval na levé noze a toto zranění ho stále trápí. V zápase s Nigérií, který Jihoameričané vyhráli Batistutovým gólem 1:0, Ayalu v sestavě nahradil Diego Placente z Leverkusenu.

Brazílie měla co dělat s Tureckem

Loňští finalisté, Brazilci, nastoupili v prvním zápase skupiny C proti druhému postupovému favoritovi, Turecku. Zápas měl být jasnou záležitostí "kanárků", nakonec ale mohli být rádi za těsné vítězství.

Mexiko porazilo Chorvatsko, padla první červená

V úvodním zápase skupiny G na sebe narazili nevyzpytatelní Mexičané a třetí z minulého MS, Chorvaté. Zástupci severní Ameriky byli po celý zápas lepší a zaslouženě vyhráli 1:0. Jediný gól zápasu dal v 60. minutě z penalty Cuauthemoc Blanco, nejlepší z Mexičanů. Penalta byla nařízena po jasném faulu obránce Borise Živkoviče, za který chorvatský zadák navíc viděl červenou kartu, první na letošním mistrovství.

Emerson se zranil, MS pro něj skončilo

Velkou ránu utržila Brazílie ještě před svým úvodním zápasem Mistrovství. Kapitán Emerson si při tréninku vykloubil rameno a protože si léčení vyžádá asi čtyři týdny, letošní šampionát pro něj skončil.

Beckham je jen unavený

David Beckham v úvodním zápase Anglie proti Švédsku střídal už po hodině hry a mnozí se začali bát, že mu jeho zlomená a narychlo vyléčená nártní kůstka nedovolí hrát dál. Kouč Sven Göran Eriksson obavy zahnal s tím, že za Beckhamovým vystřídáním byla jen únava. "David byl unaven, byl to jeho první zápas po osmi týdnech nucené pauzy, takže myslím že vystřídat ho bylo na místě s ohledem na další zápasy na šampionátu," řekl Eriksson.

Anglie remizovala se Švédskem

Nejočekávanějším zápasem celého víkendu na MS byl bezesporu duel Anglie se Švédskem. Zápas dvou odlišných poločasů nakonec skončil spravedlivou dělbou bodů.

El Hadji Diouf půjde do Liverpoolu

Útočník El Hadji Diouf, který v dresu Senegalu výrazně přispěl k překvapivé výhře nad Francií na mistrovství světa, chce po turnaji přestoupit do Liverpoolu. "Jsem moc rád, že přestoupím do Liverpoolu. Chci být jedním z nejlepších hráčů na světě a v klubu, jakým je Liverpool, by se mi to mohlo podařit," řekl Diouf. Za jednadvacetiletého útočníka zaplatí Liverpool francouzskému Racingu Lens částku okolo 10 miliónů liber.

Šampionát začal, Senegal porazil Francii...

Velkým překvapením začalo mistrovství světa v Japonsku a Koreji. Na stadiónu v Soulu totiž při své premiéře na MS porazil Senegal obhájce titulu Francii. O nejtěsnější výsledek se v prvním poločase postaral Pape Bouba Diop.