24.09.2011 13:45 CET
2 : 0
(0:0)

ManCity dlouho hledalo recept na obranu Evertonu. Našlo až po 68 minutách

Dlouho předlouho hráči Manchesteru City napínali své fanoušky. Dokonce téměř 70 minut zůstávali paralyzovaní disciplinovaným obranným valem zalezlého Evertonu. Pak se ovšem trefil střídající Balotelli, pojistku přidal po Silvově úžasné práci Milner a Citizens tak ve finále další zaváhání nedovolili.

Přestože Everton na slovutného soupeře vyrukoval s ryze defenzivní sestavou bez jediného papírového útočníka, během prvních sedmi minut se v útočné třetině ManCity hrálo jen 12% času a byly to právě Karamelky, kdo měl míč častěji na svých kopačkách. Poprvé o sobě nicméně stejně dal vědět favorit. Jagielka rozpačitě hlavičkoval za sebe a Džeko se užuž řítil sám na Howarda. Kolem něho si však píchl míč na tuze dlouhou nohu, takže sám hříšník ještě stihl složitou situaci zhasit. To bylo celkově pro první poločas příznačné - hustý střed na domácí platil, ale vzhledem k přemíře odevzdaných balonů a velkému množství pokusů na proražení zdi se zkrátka občas nějaká ta skulinka našla. Jako třeba když po prostrčení od Tourého pálil z hranice šestnáctky nad bránu Agüero.

Následovala další hluchá pasáž, v níž hrály prim hlavně Webbovy karty. Ty postupně uviděli Rodwell, Neville i Osman a na druhé straně Touré. Osobka prvně jmenovaného na Silvu ale jinak platila dokonale, takže se do přestávky ManCity k opravdové šanci ani nepropracovalo. Maximálně z větší vzdálenosti pokoušeli štěstí Džeko s Barrym a s Agüerovým stříleným centrem z levé strany si pak poradil Howard.

Po 15minutové pauze to v podání Citizens bylo snad ještě horší. Poloviční šance si dlouho tvořil spíš Everton než domácí, Nasri se z hrací plochy vytratil už úplně. Respektive nebyl schopný za vymazaného Silvu převzít taktovku. Manchester probudila až 68. minuta, kdy se po hranici velkého vápna jako provazochodec prolétl Agüero, sklepl míč pod sebe do druhé vlny a Balotelli pak za pomoci Jagielkovy teče umístil balon přesně k levé tyči. To přitom bylo přesně něco, co si dosud bezchybně odolávající Toffees přály ze všeho nejméně.

Do útoku se jim dnes dvakrát nechtělo, obrana taky nejlépe fungovala, když byla pevně uzavřená. A tak jakmile se Everton trošku odhodlal, přišla akce Silvy, jenž nejprve střílel do protihráče, aby záhy odražený míč bez rozpaků napálil do tyče. Právě dosud utlumený dirigent pak zařídil i druhý gól ManCity, když i proti třem protihráčům osamocen na útočné polovině udržel balon ve své moci a ještě vykouzlil geniální pas pro Milnera, který takto s radostí docílil svého prvního ligového zářezu v bleděmodrém dresu. Ani závěrečný chaos v defenzívě domácích - viz Savićův výkop Fellainiho pokusu z brankové čáry - potom ovšem Milnerův gól nepřetvořil ve vítězný.

Autor: Tomáš Daníček