2 : 1
(1:1)
Anfield, Liverpool

Liverpool zlomil prokletí, Manchester porazil 2:1

Po více než čtyřech letech se Reds dočkali. I přesto, že prohrávali 0:1, dokázali stav utkání proti svému soupeři přesným zásahem Babela a vlastním gólem Browna otočit a minimálně do večera se tak posunuli na první místo tabulky.

Ani jeden kouč nepřekvapil fanoušky nebo svého soupeře nějakou nečekanou změnou v sestavě. Domácí Rafa Benítez poprvé využil služeb své nové akvizice Alberta Riery, zatímco Sir Alex Ferguson vsadil na jediného hrotového útočníka Dimitara Berbatova, kterého podporovali především Wayne Rooney a Carlos Tévez. Na straně domácích se na hřišti neobjevila v základní sestavě dvojice Gerrard a Torres, kteří se po zranění zřejmě ještě necítili úplně fit odehrát celý zápas.

Manchester začal skutečně impozantně a především kanonýr Berbatov dokázal, že investované peníze do jeho přestupu nebyly vyhozené. Nejprve ve druhé minutě napálil sice jen bránícího Martina Škrtela, o pár sekund později ale připravil skvělou palebnou pozici pro Carlose Téveze. Argentinský reprezentant dostal míč přímo ke kopačkám a s jistotou zamířil k levé tyči Reinovy brány, který už míč zastavit nedokázal. United se tak velmi rychle ujali vedení.

Liverpool chtěl ovšem na nepříznivě se vyvíjející stav odpovědět a výsledkem byly hned dvě dobré příležitosti Dirka Kuijta. V 6. minutě pálil vedle, zanedlouho jeho střelu po rohovém kopu zblokovala hostující obrana. Ve 13. minutě pro změnu předvedl parádní akci Riera, který obešel hned dva protihráče, dostal se až do pokutového území, kde se ale následně ocitl na zemi. Po ataku Browna se dožadoval penalty, avšak marně.

Hra se s postupem času vyrovnala, ani jeden celek si nedokázal vytvořit dlouhodobější tlak. Důležitý moment duelu přišel v 26. minutě. Gólman Van der Sar se snažil vyrazit tečovanou střelu Alonsa, jenže míč nešťastně odrazil od Wese Browna do vlastní sítě. Reds tak se štěstím dokázali vyrovnat.

Manchester mohl už za minutu jít opět do vedení. Tévez z pár metrů ale přestřelil a zahodil tak tutovku, ze které se mohl podruhé v zápase prosadit. Zbytek času do konce prvního poločasu už žádnou skutečnou gólovou příležitost nenabídl. Diváci mohli vidět jen určité náznaky, a tak po čtyřiceti pěti minutách byl stav zápasu vyrovnaný.

K prvnímu střídaní zápasu sáhl během přestávky hostující kouč Ferguson, jenž musel poslat na hřiště místo zraněného Michaela Carricka zkušeného Ryana Giggse. Ofenzívu Manchesteru to však nijak výrazně neoživilo. Oba týmy to v úvodu druhé půle zkoušely dalekonosnými pokusy, nutno dodat, že bezvýsledně. Nepřesně pálil jak Scholes, tak také Xabi Alonso.

Až v 62. minutě dal o sobě Liverpool nebezpečně vědět. Po rychlé akci se ke střele dostal také neobvykle stoper Martin Škrtel a svým tvrdým pokusem zaměstnal Van der Sara, ten si ale nakonec s jeho nepříjemnou dělovkou poradil a lapil ji. O šest minut později se na hřiště dostala také největší modla domácích fans Steven Gerrard, jenž nahradil Benayouna.

Manchesteru nechybělo moc ke vstřelení první branky druhé půle dvacet minut před koncem normální hrací doby. Skákavý míč napálil na bránu Reiny Ryan Giggs a zprvu nenápadná střela nakonec nadělala španělskému brankáři nemalé problémy. Red Devils ale vytěžili z této šance pouze rohový kop. V 77. minutě se dočkali všichni příznivci Liverpoolu. Po podobné akci jako předvedl Manchester při svém prvním gólu se prosadil nehlídaný Ryan Babel.

Sir Alex Ferguson okamžitě na nepříznivý stav zareagoval, na hřiště poslal na místo Andersona ofenzivně laděného Naniho. Na pečlivě bránící Liverpoolu ale ani portugalský mladík recept nenašel, a proto on i jeho spoluhráči opouštěli hřiště se sklopenými hlavami. V závěru navíc viděl červenou kartu Nemanja Vidič.

Autor: Tomáš Honajzer