2 : 3
(2:0)

Radost francouzských reprezentantů (© AFP)

Francie otočila proti Belgii a zahraje si finále Ligy národů

Španělsko ve finále Ligy národů vyzve Francii. Svěřenci trenéra Didiera Deschampse sice v semifinálovém zápase s Belgií prohrávali po poločase o dva góly, po změně stran ale výsledek otočili. Rozhodující branku těsně před koncem vstřelil Theo Hernández...

Už dávno neplatí, že Liga národů je zbytečná soutěž, která národní týmy příliš nezajímá. Naopak. A vidět to bylo už při pohledu na sestavy. Oba trenéři poslali na hřiště to nejsilnější, co měli v současné době k dispozici. Obzvlášť útočná síla doslova naháněla strach. Francouzský stratég Didier Deschamps postavil do ofenzivy trio Antoine Griezmann - Kylian Mbappé - Karim Benzema. Gólostroj "Bílého baletu" je nyní ve skvělé formě a tak není divu, že dostal přednost například před Ben Yedderem.

Proti francouzské obraně vedené Varanem nasadil kouč Belgie Roberto Martinéz geniálního playmakera Kevina De Bruyneho, který měl distribuovat kolmice na nabíhající Romela Lukakua a Edena Hazarda. Ten se sice v Realu Madrid už několik sezon výrazně trápí, ovšem v reprezentaci je stále velmi důležitým hráčem.

Belgičané, vedení jako domácí, začali pořádně zostra. Už ve 3. minutě vyslal De Bruyne tvrdou střelu na Llorise. Gólman Tottenhamu ale předvedl skvělý reflex a šanci zneškodnil. V následujících minutách se vedla především taktická bitva, kdy ani jeden z celků nechtěl příliš riskovat a míč se tak pohyboval u středového kruhu.

Zhruba kolem 30. minuty začali "domácí" přebírat hlavní roli a ve 37. minutě dokonce skórovali! Yannick Carrasco si typicky navedl míč z levé strany, rychle se uvolnil do středu a jeho střelu tečoval Koundé do protipohybu zkoprnělého Llorise. Belgie využila laufu a ve 41. minutě udeřila znovu! A byl to tentokrát Romelu Lukaku. Obr z Chelsea si výborně pohlídal ofsajdovou lajnu a po přihrávce od De Bruyneho šel z úhlu na gólmana. Lloris nechal na přední tyči trochu volného místa a belgický tank ho trefil naprosto ukázkově - 2:0.

Ve 45. minutě se dostal ke slovu i Eden Hazard. Jeho střela z dobré pozice však Llorise z klidu nevyvedla. Po první půli tak aktivnější Belgie jasně vedla a nuloví Francouzi museli výrazně přidat, pokud se chtěli pokusit o malý zázrak.

Už v 50. minutě nebyl daleko do srovnání Paul Pogba, ale hlavičku umístil příliš vysoko. Nicméně Francouzi začali poločas výborně a v 58. minutě se do velké šance dostal Griezmann. Mbappé se na pravé straně lehce uvolnil, poslal do vápna střílený centr a francouzský mušketýr jen těsně minul belgickou svatyni.

V 62. minutě kohout na Juventus Stadium poprvé zakokrhal! Mbappé opět vyškolil domácí obránce a ve středu vápna našel Benzemu. Ten byl sice zády k bráně a navíc v mnohonásobném obklíčení, ale přesto se dokázal otočit a v pádu zamířil přesně ke vzdálenější tyči.

Les Bleus pokračovali v náporu a v 69. minutě měli vynikající možnost ke skórování, když byl po faulu na Griezmanna nařízen pokutový kop. Míč si vzal Kylian Mbappé a nechytatelnou dělovkou do šibenice nedal Courtoisovi šanci - 2:2! Belgičané tedy v první půli udeřili dvakrát během čtyř minut, Francouzi to samé zvládli v druhém poločase za sedm minut.

Až po Mbappého vyrovnání se dostali ke slovu také hráči v červeném, jenže De Bruyneho pokus výborně zneškodnil Lloris. V 87. minutě se Belgičané už radovali z vedoucí branky, nicméně gól nakonec nebyl uznán kvůli těsnému ofsajdu střílejícího Lukakua!

Když už se zdálo, že vzrušující utkání půjde do prodloužení, přišel náhle gól, který rozhodl o osudu celého zápasu. A byl to francouzský bek Theo Hernández, který si v 90. minutě připsal vítěznou trefu. Hráči v bílém předvedli skvělou kombinaci po ose Mbappé - Griezmann - Pavard. Obránce Bayernu Mnichov následně odcentroval do vápna, míč jenom lehce odrazil Alderweireld k dobíhajícímu Hernandézovi a ten krásnou křižnou střelou překonal natahujícího se Courtoise. Šokovaní Belgičané už se nezmohli na jakoukoliv odpověď a Francie tak po úžasném obratu slaví postup do finále Ligy národů, kde si to rozdá se Španělskem.

Autor: David Ullrich / sport1, onlajny.com