Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Eurozápisník XXII. aneb Olivoir, statečný Islande!

04.07.2016 13:10 - Názory a komentáře
 
Čtvrtfinále už bylo na Islanďany přeci jen příliš. Pokud Francie dříve na turnaji v první půli nevstřelila ani gól, tentokrát se před pauzou prosadila hned čtyřikrát a měla vystaráno. Pod drtivou prohrou ostrovanů je výrazně podepsán mimo jiné Olivier Giroud, jenž se stal prvním Francouzem, kterému se kdy na Euru podařilo soupeřovo konto zatížit dvěma góly a jednou asistencí...

Ještě, než se pustíme do rozboru utkání, dovolte mi připomenout podstatu jednoho z pilířů tohoto formátu Eurozápisníku: tabulek se třemi výraznými postavami každého utkání.

Uvnitř hned zkraje najdete nejlepšího hráče daného zápasu dle statistického serveru WhoScored.com. Důvod zrovna jeho využití je nasnadě: tamější databázi považujeme za nejkomplexnější, a tedy i zpravidla nejlépe vypovídající o reálných výkonech.

Abyste potom nemuseli na onu stránku sami chodit, vypíchli jsme pro vás právě ty statistické kolonky, které k fotbalistovu ocenění symbolickou hvězdičkou patrně nejvíce přispěly.

Dále už následují čistě naše volby hrdinů i odpadlíků, přičemž jsme si soukromě dali za úkol nikdy se s WhoScored nekřížit a vybrat pro vás tím pádem co možná nejvíce aktérů.

1) Didier Deschamps se poučil ze zápasu s Irskem a využil ofenzivní rozestavení, které vedlo v osmifinále k důležitému obratu. Francie tedy zahájila utkání ve formaci 4-4-2, kdy se na pravý kraj zálohy postavil Sissoko, na ten levý Payet a útočnou dvojici vytvořil Giroud s Griezmannem.

Hře reprezentantům země galského kohouta tato změna rozhodně pomohla. Po dlouhém hledání tak dost možná Deschamps našel systém, který jeho hráčům vyhovuje nejvíce. Francie nepřichází o převahu ve středu hřiště, jelikož se do něj z pravé strany stále velmi často stahuje Sissoko, zároveň je také nebezpečnější, poněvadž se Griezmann uprostřed pole cítí jako ryba ve vodě a jeho spolupráce s Giroudem může obranu protivníka doslova roztrhat. Už v duelu s Irskem vedla jejich vzájemná souhra ke druhé brance a posléze i vyloučení jednoho z protihráčů, ve čtvrtfinále si pak famózním způsobem vypracovali čtvrtý gól.

Dále také roste i výkon středních záložníků - především na začátku turnaje, kdy Francie využívala rozestavení 4-3-3, se snažila své útoky budovat hlavně po křídlech, často tedy okolo obranného bloku soupeře. V takovém případě si proto střední záložníci obvykle odskakovali do stran, na což reagovali krajní obránci, kteří se také posunuli do ofenzivnějších pozic. Navzdory tomu byla často k vidění situace, kdy se mezi liniemi nacházel jen jediný hráč, a tak byly možnosti hráče s míčem výrazně omezené. Proti Islandu ale oba střední záložníci zůstávali v těžišti hry a minimálně Pogbovi tato role svědčí o dost víc. A díky přítomnosti hned dvou útočníků má zároveň větší možnosti pro vertikální přihrávky, kterých v první půli zrealizoval hned několik - a jedna taková také zahájila akci vedoucí ke čtvrté brance.

Je ovšem otázkou, jestli stejný způsob hry budou svěřenci Deschampse praktikovat i proti silnému Německu v semifinále. Bude zajímavé sledovat, jaké zvolí personální obsazení středu hřiště - zda tam ponechá Matuidiho s Pogbou, u kterých ale mohou vyvstat pochybnosti, zda budou dostatečně disciplinovaní v defenzivní fázi, nebo jestli se do sestavy vrátí defenzivní záložník v podobě Kantého nebo Cabayeho. Případně se může opět změnit základní rozestavení - je tedy jasné, že Francouzi budou mít k dispozici hned několik variant, a bude jen na trenérovi, aby zvolil tu správnou.

2) Island nepředvedl vůbec žádný beton a ani se o něj nepokusil. Pokud je na začátku turnaje Ronaldo označil za malý tým s malou mentalitou, který se o nic nepokusil, minimálně v zápasech ve vyřazovací fázi to rozhodně neplatí.

Stejně jako proti Anglii totiž hráči vycházeli ze středního bloku. To znamenalo, že se úvodní dvoučlenná linie nacházela na polovině protivníka, na což samozřejmě reagovala záloha a obrana, která také postoupila o pár metrů vpřed. Ve výsledku se tak za defenzivní linií Islandu odkryl prostor, který mohla Francie atakovat. A na rozdíl od Anglie, která v ofenzivní fázi prakticky neměla žádný reálný plán, a sevřenou formaci Islandu proto nebyla schopna prorazit, Francie těchto nabízených prostorů naplno využila.

Jako důkaz můžeme použít první či čtvrtý gól. Pravdou je, že stopeři Islandu měli celkem zásadní potíže se zachytáváním náběhů obou útočníků, vyvstává tedy otázka, zda byla tato taktika tou správnou, která dala outsiderovi největší šanci na výhru. Tato snaha působila rozhodně sympatickým dojmem, nicméně ke kýženému efektu už nevedla. Oba střední obránci se totiž v té vysunutější roli najednou necítili příliš pohodlně a i díky tomu vyrobili společně s ostatními řadu chyb, kvůli kterým bylo po 45 minutách po zápase.

3) V utkání prakticky nebyl k vidění nějaký hodně vytažený presink. A to za jakéhokoliv stavu - ačkoliv Island rychle prohrával, tenhle aspekt hry se neměnil.

Oba týmy jednak nechtěly svou defenzivu zahajovat extra vysoko, zároveň také využívaly stejného mechanismu při rozehrávce, který jakoukoliv byť i minimální snahu o rychlé napadání otupil. Střední záložníci obou celků si sbíhali mezi stopery, čímž vytvořili dočasnou situaci 3 na 2. Útočníci bránícího celku proto poměrně logicky nenapadali, nýbrž se zatáhli a pouze se pozičně pohybovali tak, aby znepříjemňovali možnou rozehrávku na střední záložníky.

Tento charakter zápasu každopádně způsobil větší trable Islandu, který měl daleko větší problémy ve vlastní rozehrávce, jelikož jeho hráči na takovou hru nejsou úplně zvyklí. Proto tedy působili dojmem, že si zcela neví rady, co mají s míčem provést, což nakonec vyústilo v nějakou technickou chybu, díky které získala balón Francie. A protože ta zůstávala také ve středním bloku a nesnažila se o nějaký bláznivý presink, snížilo to i efektivitu dlouhých nákopů. Její formace zůstávala velmi kompaktní, což ji dávalo velké šance, že vyhraje buď prvotní souboj, nebo zachytí odražený míč - a to je při snaze otupit tuto taktiku víceméně to nejdůležitější.

Nakonec ještě můžu Francouze pochválit za to, jak disciplinovaně si proti outsiderovi počínali. Samozřejmě se už jen ze samého principu očekává, že fotbalisté ke čtvrtfinále evropského šampionátu přistoupí maximálně zodpovědně, navzdory tomu se tak ale ne vždy opravdu stane. V tomhle ohledu bych každopádně vyzdvihl rychlé návraty ofenzivních hráčů za míč. V první půli bylo několik momentů, kdy se Islanďané mohli vydat do rychlého kontru, tomu ale obvykle zamezil rychle se vracející hráč, který okamžitě podstoupil souboj, zatímco se zbytek týmu okamžitě vrátil do svých defenzivních pozic. Tedy příkladná defenzivní práce.

4) Minimálně první půle zároveň nabídla i pohled na tradiční přednosti a slabiny obou celků. Ačkoliv tomu výsledek první části nenapovídá, rozhodně se nekonala žádná ofenzivní smršť v podání domácího týmu, který by svého protivníka zasypal spoustou střel. Spíše prokázal maximální efektivitu v proměňování těch několika velkých šancí, do kterých se dostal.

Například prvotní rozehrávka Francouzů je stále extrémně zdlouhavá. Favorité sice byli nebezpeční prakticky okamžitě poté, co dostali míč na své střední záložníky, nicméně tomu obvykle předcházela dlouhá pasáž, ve které míč horizontálně cirkuloval pouze v rámci obranné trojice (stopeři + zatažený záložník). To samozřejmě nepředstavuje potíž v situaci, kdy se rychle dostanete do vedení 2:0 (pak je to víceméně zcela irelevantní), nicméně Francouzi už na šampionátu několikrát ukázali, že zkrátka jde o slabinu v jejich hře - s Islandem to bylo totiž poprvé, kdy skórovali v průběhu prvního poločasu. V ostatních vyhraných zápasech museli buď čekat na změnu formace (s Albánií, Irskem), nebo na únavu protivníka, kvůli které přestane být defenzivní blok tolik těsný (Rumunsko).

Oproti tomu Island opět prezentoval svou silnou zbraň - dlouhá autová vhazování. Sice z něj tentokrát přímo nevstřelili gól, nicméně si vypracoval víceméně totožnou šanci jako proti Anglii - tenhle secvičený signál dělá soupeřům tradičně značné potíže a ostatně nechybělo moc ani tentokrát, aby se díky němu Island alespoň na chvíli vrátil do hry.

5) Poločas druhý nabídl obrácené role. Asi se nikdo nemohl divit, že se po pauze hrál spíše bezstarostný fotbal. O výsledku bylo rozhodnuto, Francie měla jasně nakročeno do semifinále a otázku představovalo pouze závěrečné skóre.

Domácí celek logicky trochu stáhl nohu z plynu, zatáhl se do bloku, míč přenechal soupeři a sám chtěl pošetřit nějaké ty síly. Krom toho také vystřídal kartami ohrožené hráče, mezi které patřil i Giroud, který měl tou dobou nakročeno k hattricku - a už to tak tedy vypadá, že se tento počin na francouzském šampionátu nikomu nepovede.

Island se naproti tomu nevzdal a snažil se alespoň o čestný úspěch. Odměnou mu nakonec byly branky dvě a pozápasový aplaus věrných fanoušků, kteří jejich tažení šampionátem náležitě ocenili.
Autor: Víťa Srp
Související články
Komentáře (107 / 0 nových)
Counter
04.07.2016 13:14
#
Titulek
Cipinho
04.07.2016 13:32
#
Thadone
04.07.2016 13:33
#
smazaný uživatel
04.07.2016 13:34
#
Usty
04.07.2016 13:43
#
smazaný uživatel
04.07.2016 14:10
#
chvíli mi to trvalo rozlousknout, ale pak jsem se zasmál
smazaný uživatel
04.07.2016 20:17
#
PP
04.07.2016 14:24
#
Manny
04.07.2016 14:27
#
Taiger
04.07.2016 15:01
#
O level jinde než ty předcházející.
smazaný uživatel
04.07.2016 16:23
#
zatim nejlepsi
Rarášek
04.07.2016 16:50
#
smazaný uživatel
04.07.2016 17:25
#
smazaný uživatel
04.07.2016 20:17
#
pawelFCB
05.07.2016 10:50
#
smazaný uživatel
04.07.2016 13:40
#
To je ale hloupý titulek
Switchback
04.07.2016 13:41
#
fantomas
04.07.2016 13:41
#
Counter
04.07.2016 13:44
#
fenixLFC
04.07.2016 13:47
#
bolo jasne ze to aj do tretice v rade budes kritizovat...
Darren Fletcher
04.07.2016 14:38
#
Hokaido
04.07.2016 14:57
#
smazaný uživatel
04.07.2016 15:30
#
smazaný uživatel
04.07.2016 16:23
#
to je konec
smazaný uživatel
04.07.2016 17:26
#
REPLIKATOR
04.07.2016 17:28
#
smazaný uživatel
04.07.2016 19:49
#
smazaný uživatel
04.07.2016 20:17
#
ZB 07
04.07.2016 21:47
#
pawelFCB
05.07.2016 10:50
#
Bayernista18
05.07.2016 12:21
#
domingo
04.07.2016 14:17
#
Muj navrh byl lepsi
fantomas
04.07.2016 14:18
#
Counter
04.07.2016 14:21
#
"Evra je pořád píča"?
smazaný uživatel
04.07.2016 14:22
#
Prcat Evru kaktussonem do prdele
domingo
04.07.2016 14:26
#
Francie vyhrala Payet dva
Counter
04.07.2016 14:38
#
smazaný uživatel
04.07.2016 14:40
#
Škoda že Payet jeden, jinak by to bylo super
Hokaido
04.07.2016 14:59
#
To je ale fakt skvělý.
smazaný uživatel
04.07.2016 15:04
#
taky dobrý
smazaný uživatel
04.07.2016 15:09
#
Kucka
04.07.2016 15:19
#
Kdyby dal Payet dva, tak je to tutový
Ligter
04.07.2016 15:23
#
smazaný uživatel
04.07.2016 15:30
#
smazaný uživatel
04.07.2016 15:34
#
fenixLFC
04.07.2016 15:46
#
ok, nechapem
Manny
04.07.2016 15:47
#
Azazelo RD
04.07.2016 15:53
#
Pokud se v tom neskrývá zrada, tak jde o výslovnost Payet - pjet - pět.
fenixLFC
04.07.2016 15:55
#
smazaný uživatel
04.07.2016 17:26
#
smazaný uživatel
04.07.2016 16:10
#
Taky mi to chvíli trvalo.
Murtago
04.07.2016 17:53
#
Usty
04.07.2016 16:07
#
Losinho
04.07.2016 16:29
#
Nihilister
04.07.2016 16:34
#
Rarášek
04.07.2016 16:51
#
smazaný uživatel
04.07.2016 16:54
#
proč to nevyšlo, co je špatně se světem
Raul07
04.07.2016 17:13
#
smazaný uživatel
04.07.2016 17:27
#
smazaný uživatel
04.07.2016 19:18
#
smazaný uživatel
04.07.2016 20:20
#
ZB 07
04.07.2016 21:48
#
bbbauch
04.07.2016 23:26
#
pawelFCB
05.07.2016 10:50
#
icemike
05.07.2016 11:43
#
Bayernista18
05.07.2016 12:22
#
smazaný uživatel
04.07.2016 20:18
#
smazaný uživatel
04.07.2016 15:34
#
Girwood sa 2x ukopol? Tak aspon si to vybral teraz a v lige budeme mat od neho zase na polroka pokoj, resp. nas bude bavit iba svojou nadpozemskou drevenostou
fefo
04.07.2016 16:45
#
Od niekoho Kanom v nicku to sedi :)
Azazelo RD
04.07.2016 15:55
#
OT: TdF Dnes jsou ti komentátoři zábavnější než Šmíca.
smazaný uživatel
04.07.2016 15:59
#
Kicktipp: Nezapomeňte na tipy, jdeme do finiše.

První pozici stále drží fenomenální pornstar, který jako první překonal stobodovou hranici. O 14 bodů zpět je slovanaak, který má zatím famózní finiš. Naopak svojí skvělou pozici vyklízí Mirek65, který ignoruje pravidla a sype tam remízy! Připomínám, že budou ještě rozhodovat bonusy za vítěze a za střelce....

Naopak mé skvělé skoro poslední místo dokazuje, že si raději budu všímat stále rozhodčíchsmazaný uživatel
04.07.2016 17:28
#
smazaný uživatel
04.07.2016 16:22
#
Jsem byl vcera mimoradne hafo nasracky a nevidel to...
Jak hral, prosim Vas, Olivier? Ja tu Francii snad na tom Euru ani nevidel....Klape to Olivierovi s Antoinem? A Matuidi je...az....tak strasnej, jak sem slysel? A Umtiti to zvladl?
Counter
04.07.2016 16:38
#
Včera jim to šlo výborně, obdobně jak v druhém poločase s Irskem. Nejlepší tady ten čtvrtý gól:
http://arsenalist.com/f/2015-16/other/olivier-giroud-4-0-flick-assist-vs-iceland.html
Matuidi nahrál Giroudovi pěkně na první gól:
http://arsenalist.com/f/2015-16/other/olivier-giroud-1-0-goal-vs-iceland.html
+ Giroudův pátý: http://arsenalist.com/f/2015-16/other/olivier-giroud-5-1-goal-vs-iceland.html

Umtiti dobrý s míčem, ale už horší bez něj, čekal bych proti Němcům zpátky Ramiho.
Le Gunner
04.07.2016 16:43
#
Matuidi podle mě včera velmi nadstandardní výkon, pokud vezmeme v potaz jeho předešlé počínání na turnaji. Oli ve vzduchu neporazitelný, přidal dva góly, spolehlivý dozadu... Kdyby takto hrál třeba každý druhý zápas za Arsenal, přestanu volat po koupi útočníka. S Antoniem si sedí, ale imho by si tam seděl s jakýmkoliv ofenzivně laděným záložníkem.
smazaný uživatel
04.07.2016 17:09
#
Diky jeste jednou, cetl sem spis to Counterovo, to tvoje je skvely
Le Gunner
04.07.2016 18:22
#
Zapomněl jsem ještě Matuidiho, tady se budu krýt asi s Counterem, Rami na turnaji není kdoví jaké terno (vím, že Francie v základní hrací době inkasovala po Německu nejméně gólů), ale nedá se předpokládat, že Deschamps upřednostní Umtitiho, který si vyloženě o další zápas neřekl. Bude zajímavé sledovat jeho vývoj a kariéru v reprezentaci, protože stopery má Francie co se týče výhledu do budoucna pořešené snad nejlíp na světě - Zouma, Varane, Umtiti, Laporte...
Le Gunner
04.07.2016 18:22
#
Samozřejmě jsem zapomněl Umtitiho, můj překlep.
smazaný uživatel
04.07.2016 18:32
#
Jeste lepsi, diky
Ten Rami nevim proc hraje, na my pomery dost zmatkuje, ale ja videl Francii na tomhle Euru fakt snad jednou, ale tam stal za vylizprdel a primo z neho salala nejistota ( Rami). Umtiti mel hrat od zacatku turnaje...to bych rekl pred turnajem, ale ocividne jim ta obrana klape jako celek a vymena chlap za chlapa jim nijak nesnizi kvalitu
smazaný uživatel
04.07.2016 16:56
#
Diky oboum
Ja je prave fakt snad nevidel zive...Me primarne prave slo o tu souhru tech dvou utocniku a formu Blaise jako takovou, na celym Euru. Ze je Olie skvelej to vim :D Matuidiho sem v repre moc nevidel, tak me zajimala ta forma jeho, co si tam prinesl do toho ctvrtfinale...
Bozz
05.07.2016 12:12
#
Olina dela Griezze, takze jim to spolu klape naramne
smazaný uživatel
06.07.2016 10:32
#
Dikec
Nihilister
04.07.2016 16:34
#
smazaný uživatel
04.07.2016 16:51
#
Snad všem haterům sklaplo
smazaný uživatel
04.07.2016 16:56
#
Aarone?
smazaný uživatel
04.07.2016 17:01
#
Mastny pls
smazaný uživatel
04.07.2016 17:27
#
co
Mastný Chobot
04.07.2016 17:30
#
hm
smazaný uživatel
04.07.2016 17:33
#
smazaný uživatel
04.07.2016 17:58
#
smazaný uživatel
04.07.2016 19:18
#
smazaný uživatel
04.07.2016 20:26
#
Masopust tu rozohral inú partiu
smazaný uživatel
04.07.2016 20:28
#
*nemala byť reakcia na teba
pawelFCB
05.07.2016 10:51
#
Mastný Chobot
04.07.2016 17:39
#
Mesut Özil is the only German player to score in all of the last 4 major tournaments. [WC 10' & 14', Euro 12' & 16']

na to, že dáva gól raz za uhorský rok, tak veľmi slušné... a na to, že má len 27, tak ešte slušnejšie
smazaný uživatel
04.07.2016 18:00
#
Chhci, aby daval vic golu...Myslis, ze je toho schopnej? Nezajimaji me asistence, goly...Kolik myslis, ze by mel davat pravidelneji?
Counter
04.07.2016 18:08
#
To chtějí všichni v čele s Wengerem, snad to Mesutek v příští sezoně hecne. Aspoň tak 15 ve všech soutěžích by dávat měl.
smazaný uživatel
04.07.2016 18:15
#
Ja chci, aby ti dva s Alexisem davali vic...Sam vis, ze Sanchez byl bez pripravy a Mesut regeneroval myslim pres leto..Sou zataveni v nekterych zapasech a Mesut se mi nelibi, jaky ma prumerny zapasy co se tyce bodu...letosek neberu, tam jel jak pila, ale sezonu predtim....hmmm, slabota....myslim v kontextu te ceny...v te dobe sme kupovali sexyzbozi
Letos to bude stejny, Alexis Copa...nulanula nic volno a Ozil zas Euro...
pan_Péťa
04.07.2016 18:41
#
Spis co pro Alexise bude horsi nez malo odpocinku je ta jeho sjeta noha
smazaný uživatel
04.07.2016 18:49
#
to co daval na Instagram vypadalo silene...Na to sem navic zapomel.
SunFells
04.07.2016 18:17
#
S jeho šancemi určitě, ale vůbec neočekávám, že toho bude schopný.
Mastný Chobot
04.07.2016 18:30
#
ale to by musel veľa zeleniny popapať s tou jeho pravačkou a celkovo zakončením
smazaný uživatel
04.07.2016 18:52
#
neboj, Muller to v příštím zápase taky prolomí, už jsem ho sundal z fanty
Error
04.07.2016 18:07
#
smazaný uživatel
04.07.2016 18:56
#
se jim tam zase probudí nějaká sopka
Bozz
05.07.2016 12:09
#
Paul Anka
04.07.2016 18:38
#
Fotka podával si ruku s Lowem?
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.