Anglická Premier League - souhrn 21. kola

09.01.2010, 18:12, aktualizováno 11.01.2010, 23:00
Program 21. kola anglické Premier League značně narušil sníh, a proto se odehrála pouze tři utkání. Manchester City v pondělí porazil Blackburn 4:1, hattrickem se blýskl Tevez. Arsenal remizoval s Evertonem, když za domácí vyrovnával až v nastavení Tomáš Rosický. Body se dělily i v Birminghamu, kde možnost dostat se do čela nevyužil Manchester United...

Manchester City - Blackburn Rovers 4:1

11.01.2010 21:00

Góly: 7. Carlos Tévez, 39. Micah Richards, 49. Carlos Tévez, 90. Carlos Tévez - 71. Morten Gamst Pedersen

Máme tu novou podobu vedoucí čtyřku - stále bez Liverpoolu, ale tentokráte s ambiciózním Manchesterem City. Ten konečně po nástupu Roberta Manciniho na lavičku začíná získávat kýžené body. Naopak Blackburn nezvítězil už podeváté v řadě, přičemž má na 13. příčce minimálně o jeden odehraný zápas víc než každý z jeho stíhačů.

Rovers na strach nahánějícího soupeře vyrazili s opatrným rozestavením, když Sam Allardyce vsadil raději na pětici záložníků. Ani to hostům nenapomohlo k eliminaci nezastavitelné ofenzivní vozby ManCity. Už v sedmé minutě totiž Robinson vyboxoval Petrovův centr z rohu jen k Benjanimu, který dnes nastoupil vůbec k prvnímu letošnímu ligovému startu a jehož ukopnutí našlo utěšeného usměrňovače v Tevézově stehně. I nadále City svého soka jednoznačně přehrávalo, přesto však Robinson ještě dlouho nemusel podruhé lovit míč zpoza brankové čáry. Kupříkladu Petrovův centr na nehlídaného Tevéze přišel v jednu chvíli až příliš pozdě. Bleděmodré tak uklidnil až obránce Richards, jehož výlet ze samého srdce defenzivní linie vyrazil dech nejednomu divákovi. Anglický bek ho zakončil přihrávkou Benjanimu, ovšem v běhu stále pokračoval, a tak se ve finále ještě dostal k dorážce útočníkovi střely do tyče.

Po přestávce se Allardyce rozhodl oživit hru svého mužstva vysvléknutím útočníků Hoiletta a Kaliniče. Místo vytouženého zlepšení však přišlo rozhodnutí z kopačky nezastavitelného Tevéze. Ten opět atak svého týmu nastartoval ještě na vlastní polovině hřiště, narazil si s Benjanim a překrásnou koncovkou zvýšil na 3:0. Krátce nato se argentinský štírek mohl dočkat hattricku, v cestě mu však stála levá tyčka Robinsonovy branky, kam nasměroval svou hlavičku po Zabaletově pasu. Naopak od té doby začali konečně hrozit i hosté. Přesně po hodině hry si pak dokonce Shay Given připsal svůj první zákrok v utkání, když hladce likvidoval Emertonův pokus.

Čestného zásahu se Blackburn nakonec přeci jen dočkal v 71. minutě. Tehdy si při obranné činnosti nedobře počínal Kompany a dovolil tak Pedersenovi jistou střelou alespoň částečně spravit reputaci Rovers. Je nutno přiznat, že v závěrečné dvacetiminutovce pak především vzadu Citizens nepůsobili dvakrát jistě, přesto však zvládli už tak akorát pojistit svůj náskok. Poté, co ještě pro ofsajd nebyl uznán gól Robinhovi, dotiskl v poslední možnou chvíli třígólový účet Tevéz. Na milimetry přesnou ranou zpoza šestnáctky nedal Robinsonovi žádnou šanci zasáhnout.

Birmingham City - Manchester United 1:1

09.01.2010 18:30

Góly: 40. Cameron Jerome - 63. Scott Dann (vl.)

Manchester při odložení zápasu londýnské Chelsea mohl jít alespoň na chvíli do prozatímního vedení v Premier Leaugue, ovšem tuto nabídku smetl ze stolu kvůli remíze v Birminghamu. Rudí ďáblové po poločase prohrávali a pak museli náskok složitě dohánět, nakonec se jim přes velké úsilí podařilo pouze srovnat a zůstávají proto v tabulce druzí o bod. Birmingham potvrdil zatím úspěšnou sezónu a v tabulce mu patří hezké osmé místo s třiatřiceti body.

Přitom nouze o zajímavé okamžiky v tomto duelu rozhodně nebyla. Sudí Mark Clattenburg např. uznal branku Manchesteru až poté, co se musel poradit s asistentem, který nejprve signalizoval ofsajd. Hlavní sudí tedy verdikt přehodnotil a bylo srovnáno, míč si sklepl do vlastní sítě Scott Dann. Po druhé žluté kartě se musel předčasně do kabin pakovat Darren Fletcher, který tak vůbec nepomohl svému týmu při závěrečném drtivém tlaku.

Jediným pozitivem pro výběr Alexe Fergusona byla vcelku pevná obrana, tentokráte se hostům nedařilo spíše v útočné fázi. Za ně totiž nemohl do zápasu naskočit hvězdný Dimitar Berbatov, který si vysloužil trest v blamáži ve FA Cupu s Leedsem. Manchester vstoupil do klání aktivněji, první dvě příležitosti si vytvořili Fletcher a Scholes, nicméně síť se na začátku duelu netřepetala.

Nejvíce možností si ale pochopitelně vytvořil hostující Wayne Rooney. Nejprve ho po skvostném pasu Antonia Valencii zastavil skvělým zákrokem gólman Joe Hart, následně hlavičkoval divoce mimo. Ale ani Birmingham na sebe nenechal dlouho čekat, po nahrávce Lee Bowyera však nedokázal přesně zakončit jiný záložník Barry Ferguson. Birmingham se musel v první půli převážně bránit, jenže před pauzou zasadil překvapivý úder.

Rohový kop sice obrana odvrátila, do ohně ale navrátil hlavou Bowyer. Evans nedokázal odkopnout pryč, naopak přímo nahrál volnému Cameronu Jeromemu a ten bez sebevětších problémů zasunul do brány. Jenomže po pauze United tlačili a do po hodině hry srovnali kontroverzním způsobem. Po sérii zblokovaných míčů se dostal balón na stranu vápna k Patriciu Evrovi, který poslal přímo před branku a ve skluzu nešťastně dopravil balón skluzující Dann. Pomezní měl praporek nahoře, své rozhodnutí však při konzultaci s hlavním šéfem změnil.

Hosté na soupeře až do závěrečných okamžiků tlačili, stav se už ovšem nezměnil a šest minut před koncem byl vyloučen Fletcher, tím byly naděje Manchesteru na plný bodový zisk definitivně pohřbeny.

Arsenal FC - Everton FC 2:2

09.01.2010 16:00

Góly: 28. Denílson, 90+3. Tomáš Rosický - 12. Leon Osman, 81. Steven Pienaar

Třízápasová domácí šňůra výher a bez obdrženého gólu Arsenalu skončila. Ve sněživém počasí si jen rozdělil bod s o střed tabulky bojujícím Evertonem, se kterým uhrál remízu 2:2. Po Pienaarově trefě deset minut před koncem se zdálo, že Kanonýři dokonce vyjdou naprázdno, v samotném závěru ale dokázal srovnat Tomáš Rosický.

Gunners postrádali zraněného kapitána Fabregase a Songa, který je na Africkém poháru národů. Do zálohy tak vstoupil Denílson, který nastoupil v základní sestavě po třech utkání Premier League. Brazilský záložník mimochodem neodehrál vůbec špatné utkání, nakonec ale musel jít střídat, když se náhle svalil ve středovém kruhu s bolestmi. Předtím totiž podstoupil hodně tvrdý souboj s Nevillem.

V Evertonu se objevilo jedno nové jméno, svůj debut si za něj odbyla nová posila z Los Angeles Galaxy Landon Donovan, která nastoupila na pravém kraji zálohy. Ani on na hřišti nepobyl celých devadesát minut. Přesto si hned ve svém prvním zápase za nový tým připsal asistenci.

Domácí úvod utkání zaspali. Jako by jim vlivem zimy trochu zamrzly součástky. Americký záložník nacentroval ve 12. minutě do vápna, kde snadno předskočil Osman stopera Gallase a hlavou pohodlně zakončil pod břevno.

Arsenal se po tomto gólu vzbudil a ve 28. minutě vyrovnal. Na hranici vápna zakombinoval Eduardo s Aršavinem, Rus prostrčil míč na Denílsona, jehož rána se odrazila od kotníku autora první branky liverpoolského klubu Osmana za záda bezmocného gólmana Howarda. Pořád ovšem mohli hosté využít chyb soupeře, Almunia zasahoval proti šanci Cahilla až na brankové čáře.

Nastala druhá půle a diváci v Londýně si museli připadat jako někde na severním pólu. Skrz osvětlení viděli, jak se miliony vloček sněhu snáší na trávník. Zběsilá sněhová party ale oběma týmům vůbec nevadila. Zelený pažit se sice trochu proměnil v bílý, kombinační hře to ovšem nebránilo.

Vše podstatné se odehrálo během posledních dvaceti minut. V dobré střelecké pozici se ocitl Saha, jeho pokus byl pro Arsenal naštěstí zablokován na rohový kop. Na druhé straně jen o centimetry nedosáhl na skvělý pas hlavou Rosický, který na hřiště přišel v 65. minutě za Ramseyho, a aktivitou jen hýřil.

Když Arsenal nedokázal využít tlak, Eduardo centr zleva nezužitkoval a Denílson po rohovém kopu pálil mimo, udeřil z ničeho nic Everton. Krásnou přihrávku do úplně volného prostoru vymyslel v 81. minutě Cahill, Pienaar se od poloviny hřiště řítil sám na Almuniu a mazácky lehkým obloučkem překonal španělského brankáře.

Spravedlivou remízu nakonec zařídil český reprezentační záložník Tomáš Rosický v nastaveném čase, který stejně jako první šutér Denílson s pomocí teče skluzujícího Neilla z vápna zavěsil pěkně pod břevno. Byl to pro něj druhý gól v letošním ročníku Premier League.