Jak dopadnou evropské ligy?

Jak dopadnou přední evropské fotbalové ligy? O tom se každý rok dohaduje spousta odborníků. V tomto článku se podíváme na zoubek jednotlivým evropským ligám a na šance týmů uspět ve své lize. Podle většiny odborníků je nejkvalitnější fotbalová soutěž ve Španělsku. Každým rokem je na ligový titul několik kandidátů, ale nikdy se nestává, že by byl někdo favoritem jednoznačným. A to platí i u královského Realu Madrid. Tým složený ze superhvězd jako Zidane, Figo, Ronaldo, Raul, Casillas, Hierro a další ale má podle prognóz šanci na titul největší. Ovšem španělská liga není Liga Mistrů, a tak neznamená úspěch v Lize Mistrů úspěch v domácí soutěži. Minulou sezónu většina lidí také tipovala Real, ale ten nakonec skončil až třetí. A jak by to mohlo dopadnout tuto sezónu? Letos má dobrý start Real Sociedad San Sebastian a spolu s Celtou Vigo se zatím drží na špici. Ovšem Sebastianu brzy dojde dech, a tak tyto body ze začátku sezóny skvěle využije k udržení se v lize. Celta Vigo již sice patří mezi větší a známější kluby, ale ani ona na titul nemůže pomýšlet. Některé týmy jsou prostě lepší. Titul letos obhajuje Valencie a určitě ho bude chtít obhájit, hraje ale Ligu Mistrů, takže má dvojí zápasové zatížení. To mají ovšem i ostatní kandidáti na trůn - Real Madrid, FC Barcelona a Deportivo la Coruňa. I přes toto zápasové zatížení nedávám šanci nikomu jinému než týmu z této "velké pětky". Můj tip na první 3 místa je tedy takový: 1. Real Madrid, 2. Valencia CF, 3. FC Barcelona.

Slovensko - Anglicko

V sobotu 12. septembra sa koná sviatok pre slovenský futbal. V rámci kvalifikácie na Euro 2004 sa stretne Slovensko s Anglickom. Polícia očakáva, že na Slovensko príde približne 4000 fanúšikov tímu z ostrovov, ktorí sú vo svete známi ako veľkí výtržníci. Fanúšikovia by mali pricestovať v sobotu ráno. Očakávať ich bude 400 policajtov a v pohotovosti bude aj špeciálna jednotka. Na Slovensko by však nemali prísť najväčší výtržníci, pretože anglická strana prisľúbila, že ich nepustí z Britských ostrovov. Polícia bude kontrolovať autobusy a na štadióne to, či niekto nemá zbrane a pod. Na štadión sa návštevníci nedostanú ani s fotoaparátom a videokamerou.

SKOTSKO: Slavné derby skončilo remízou

Skotský ligový fotbal zažil o minulém víkendu jeden ze svých vrcholů - derby mezi slavnýmy Glasgow Rangers a Celtic Glasgow. Zbylé kluby tak měli příležitost snížit náskok obou gigantů. Derby nakonec dopadlo 3:3, ale náskok obou klubů je stále velký...

ANGLIE: Kanu má formu, Arsenal vyhrává

Nwanko Kanu povstal, píší anglické noviny poté, co se za dva minulé zápase v Premier League za Arsenal trefil třikrát a výraznou měrou tak přispěl i k dalšímu víkendovému vítězství Arsenalu. Ďáblové z Manchesteru zachraňovali tři vody v posledních minutách, Middlesbrough stále překvapuje.

Los druhého kola poháru UEFA

V osudí losování druhého kola poháru UEFA byly všechny čtyři české týmy, které nastoupily do kola prvního. A los v nich zanechal smíšené pocity, dva se zaradovaly, dva naopak...

FRANCIE: Štrasburg opět vyhrál

Tým trenéra Ivana Haška, Štrasburg si připsal na své konto další vítěztví a je už osmý, Paříž deklasovala Guingamp, Auxerre stále v čele.

Pohár UEFA - velký český úspěch

Český fotbal byl v prvním kole poháru UEFA stoprocentně úspěšný, všichni čtyři čeští zástupci totiž postoupili do druhého kola. O největší překvapení se postarala Viktorka Žižkov, která vyřadila slavný skotský Glasgow Rangers.

Ronaldo se ztrapnil

Ronaldo se ztrapnil a to dokonce na své vlastní internetové stánce. Ztrapnil se tím, že se nachal vyfotografovat u Neptunovy fontány v Madridu - tradičního místa oslav fanoušků Athletica Madrid. Příznivci Realu se přitom scházejí o kousek dále, u fontány bohyně Kybelé. Fotografii přetiskly i španělské noviny. Fotka se také šíří po internetu. "Patří mu to - je to trapák a dezertér," vyjádřil se jeden fanoušek Interu Milán.

Cúper odmítl nařčení

Trenér Interu Milán Hector Cúper odmítl nařčení Ronalda. Ronaldo tvrdil, že se Cúper neřídil doporučením lékaře a že si tak proti sobě poštval velkou čast mužstva. "Jenom blázen by si mohl myslet, že by si někdo přál zničit vlastního hráče" říkal Cúper. "Vedeme italskou ligu bez ztráty bodu i když je podle Ronalda většina hráčů proti mě. Kdo ví, kde bychom byli, kdyby byli všichni hráči se mnou," dodal ještě Cúper. Ronaldova slova pobouřila i šéfa klubu Massima Morattiho. "Ronaldo je mi sympatický, ale myslím, že mu někdo dává špatné rady."

HOLANDSKO: PSV bez ztráty

PSV Eindhoven je jediným týmem, který neztratil v dosavadním průběhu holandské ligy ani bod. Ajax v 6. kole totiž doma pouze remizoval, Feynoord dostal nakládačku v Roosendaalu. Tým PSV Eindhoven vede holandskou ligu bez ztráty jediného bodu, o víkendu doma rozdrtil De Grafschafp 4:0. Oba jeho pronásledovatelé selhali. Vítěz minulého ročníku Poháu UEFA Feynoord Rotterdam remizoval již v jednom z minulých kol, tentokrát dokonce prohrál - vysoko 2:4 na stadiónu Roosendaalu. Feyenoord prohrál, i když byl po celou dobu zápasu lepším týmem, ovšem když byl jeho tlak největší, tak Roosendaal z brejku zvýšil na 3:1.

FRANCIE: Auxerre je v čele

Auxerre se dostalo do čela ligy překvapivým způsobem - Auxerre porazilo venku Nantes vysoko 4:1. Auxerre bylo v dosavadním průběhu ligy druhé pouze o skóre za Nice. Nice ovšem prohrálo na hřišti Sochaux 0:1 po gólu v 85. minutě - tefil se Boudaréne. Marseille, kterému se v této sezóně snad konečně začíná dařit, tentokrát porazilo doma Ajaccio 3:1. Nedařilo se Petru Čechovi, jeho tým Rennes držel do 77. minuty v Monaku nadějný výsledek 1:1, ovšem Čech si srazil jednu ze střel Monaka do vlastní brány a Monako tak vyhrálo 2:1. Naopak dařilo se Haškovu Štrasburgu. Haškův tým vyhrál v Guingampu 3:2 a katapultoval se tak na deváté místo tabulky. Lyon, účastník letošního očníku Ligy Mistrů remizoval na hřišti v Troyes 1:1.

ANGLIE: Favorité doma selhali

Tento víkend byl pro domácí týmy v Premier League doopravdy černý. Jak jste si již přečetli výše, Arsenal deklasoval Leeds na jeho vlastním stadiónu 4:1. Pravda, Arsenal byl mírným favoritem, ale takový debakl se doopravdy nečekal. Další z favoritů, který doma vyhořel, je londýnská Chelsea. Ta doma prohrála 2:3 s posledním West Hamem, za který odehrál celý zápas již uzdravený obránce Tomáš Řepka. V dalším zápase hostil ještě v 6. kole vedoucí tým tabulky Tottenham šestý Middlesbrough a čekalo se vítězství domácích. Ovšem veškeré předpoklady byly milné, kohouti doma proháli vysoko 0:3.

Michael Owen se probudil

Michael Owen, 22-letý útočník Liverpoolu, který je považován za jednoho z nejlepších útočníků v Anglii, se v letošní sezóně trápí. Dal jediný gól ze hry a mnozí by jej nejraději viděli mezi náhradníky. Až do sobotního odpoledne, kdy Reds nastoupili v Premier League na stadiónu ambiciózního nováčka Manchesteru City.

LM: Milan Baroš hrdinou Liverpoolu

Borussia Dortmund skládala po porážce od Arsenalu reparát doma proti francouzskému Auxerre. S Tomášem Rosickým opět v základní sestavě začala dobře, už v první minutě měl velkou šanci Ewerthon a hned po něm Evanilson. A už v šesté minutě šli domácí do vedení, po chybě Radeta našel Heinrich volného Jana Kollera a ten nezaváhal. Pak se hosté probudili, ale přes obranu Dortmundu se nedostali. V 66. minutě šel ze hřiště Tomáš Rosický a jeho místo zaujal dlouho zraněný Marcio Amoroso, kterého plné hlediště přivítalo s nadšením. A Amoroso se jim odměnil - po přihrávce Rickena zvýšil na 2:0. Hosté se už zmohli jen na zkorigování na konečných 2:1 - v 83. minutě do prázdné branky dorazil odražený míč Mwaruwari.

FRANCIE: Čech udržel nulu

Zápas kola se hrál v Lyonu, kde místní Olympique hostil Monako, které v minulé sezoně bojovalo o udržení v lize. Zápas to byl na pohled dobrý, bylo hodně šancí, byl také dramatický, ale také - jak už se stalo v Le Championat v této sezóně zvyklostí - byl velice agresivní. A hlavní rozhodčí tak nezůstal u jedné červené. Monako se ujalo vedení již ve 14. minutě kdy se trefil Nonda. V 52. minutě zvýšil vedení na 2:0 pro Monako Giuly ovšem už za dvě minuty korigoval na 1:2 Laville. Tečku za zápasem udělal v 90. minutě monacký Camara který tak zvýšil na konečných 3:1 pro Monako. Vlastně, až tak úplná tečka to nebyla, tečku za zápasem udělal v 92. minutě jeden z obránců Lyonu. Camara se řítil sám na brankáře a byl faulován - následovala červená karta. Červených karet bylo ovšem v zápase víc, na červené karty Lyon nakonec vyhrál 2:1, zápas však prohrál 1:3.

ČESKO: Derby bez gólů

Slavné derby fotbalových "S" mezi Spartou a Slávií skončil divácky nejhorším možným výsledkem - 0:0. Šancí na obou stranách bylo dosta, ovšem jak Černý tak Blažek všechny zneškodnili. Na straně Slávie byl nebezpečný především Adautu, na straně Sparty pak Pospíšil s Poborským. V pondělí se dohrávalo ještě utkání Liberec - České Budějovice. Liberec dělilo od 1. místa pouhopouhých 9 minut. V 81. minutě totiž korigoval na 1:5 ze strany hostů Jůn a Liberec je tak druhý za Spartou ale pouze o skóre. Brno ještě letos doma nevyhrálo, naopak potřetí zasebou prohrálo - po Spartě a Liberci si teď z moravské metropole vezou tři body Teplice. Tepličtí vedli od 59. minuty po gólu Zelenky, Brňané vyrovnali v 85. minutě po gólu Doška. V 91. minutě však dal gól Rezek a Brno tak již podruhé v sezóně prohrálo díky gólu po 90. minutě. Vedle Sparty, Slavie a Liberce je čtvrtý tým, který ještě letos neprohrál, překvapivě Jablonec. Jablonec tentokrát remizoval na hřišti v Hradci 0:0. Nahoru se derou Bohemians kteří po nepovedeném začátku ligy 2x po sobě vyhráli. Tentokrát v Blšanech 3:1. Zbylé výsledky 8. kola Gambrinus Ligy: Žižkov - Příbram 0:0, Ostrava - Synot 1:0 a Zlín poprvé vyhrál - 2:1 nad Olomoucí.

Drnovice poprvé ztratily

Gól Švancary z 39. minuty přinesl Opavě domácí výhru 1:0 nad Plzní a současně tak vedení ve 2.lize. nevídanou gólovou přestřelku viděli diváci v Jihlavě, domácí tým tam podlehl Xaverovu 3:5. Vyhrávaly i B-týmy, Sparta doma porazila Chomutov 2:0 a Olomouc Prostějov 3:0. V MSFL ztratily poprvé body Drnovice - v Kroměříži remizovali 0:0 ale stále MSFL vedou z pětibodovým náskokem. Druhá je Kroměříž, třetí Ostrava B a čtvrté je Brno B. V ČFL vedoucí tým Milín rozstřílel rezervu Teplic 4:1. V Divizi poprvé prohrála Dosta Bystrc - v Mutěnicích 2:4.

Ostatní evropské ligy

Sporting Lisabon po drtivé porážce 0:4 ve Ferreiře minulý týden předvedl další mizerný výkon, doma pouze remizoval 0:0 s Varzimem. Naopak suverénní je zatím kdysi slavná Benfica, zatím neztratila ani bod a je první, ve víkendovém duelu si Benfica poradila doma snadno s Leirou, vyhrála 3:1.

Hiddink dostal výhružný dopis!

Guus Hiddink, kouč PSV Eindhoven, který při svém předchozím angažmá dovedl Jižní Koreu do semifinále mistrovství světa, dostal před měsícem výhružný dopis se dvěma nábojnicemi. Hiddink to přiznal londýnskému listu Evening Standard.

LM: Itálie - Zbytek Evropy 9:0

Juventus je ve skupině E největším favoritem na postup. Naznačil to už minulý týden, když na půdě Feyenoordu, loňského vítěze poháru UEFA, uhrál remízu 0:0. Po včerejším utkání, ve kterém "Stará dáma" vypráskala Dynamo Kyjev 5:0, už o favoritovi skupiny nikdo nepochybuje. Zápas byl skvělým představením českého reprezentanta Pavla Nedvěda. Z pozice ofenzivního záložníka často ostřeloval soupeřovu branku a hlavně připravoval góly pro své spoluhráče. Téměř celý zápas se ale nemohl trefit mezi tyče, ale stále se cíli blížil, až přišla 79. minuta. Na půlce hřiště vybojoval míč, dostal se s ním až do vápna a nádhernou bombou do levého horního růžku nedal gólmanovi Revovi šanci. To už byl pátý a poslední gól Juventusu, předtím se dvakrát trefil Marco DiVaio a jednou Alessandro Del Piero a Edgar Davids. Také v příštím utkání bude Juve jasným favoritem, na stadiónu Dele Alpi totiž přivítá trápící se Newcastle.