Finsko překvapivě zdolalo Island

Chorvatsko může být v klidu, neboť z trůnu sesazeno nebylo. Island, který si brousil zuby na první místo, totiž překvapivě padl ve Finsku. Jedinou trefu utkání měl již v osmé minutě na starosti zkušený záložník Alexander Ring, na jehož gól už nikdo neodpověděl.

Preview: Finsko - Island

Fotbalisté Islandu mají slušně nakročeno na MS do Ruska nebo alespoň do baráže, nyní sehrají důležitý zápas na půdě Finska. Velké překvapení uplynulého evropského šampionátu doposud vybojovalo slušných 13 bodů ze šesti zápasů a nachází se na druhém místě pouze o skóre za vedoucím Chorvatskem. Jeho sobotní protivník naopak zažívá velmi nepovedenou kvalifikaci a po více jak polovině má na kontě jediný bod, což je určitě zklamání.

Data, škola, noviny. Tak trochu jiný Tim Sparv

Timu Sparvovi je třicet let a hraje za dánský Midtjylland a finskou reprezentaci ve středu pole. Kromě toho ale taky pravidelně píše sloupky do finského periodika na rozličná témata, chystá se studovat vysokou školu a je velkým příznivcem dat a statistik ve fotbale. S redaktorem EuroFotbalu si jen pár hodin po vítězství v dánské Superlize nad Randers 2:1 o všech těchto věcech povídal...

30.07.2017 Rozhovory 48 komentářů
Zaujalo nás

Finsko - Ukrajina 1:2

Ukrajina se na vítězství ve Finsku tuze natrápila, nakonec ale severského soupeře těsně udolala. Skóre otevřel chvíli po pauze Jevhen Konopljanka, jenže dvacet minut před koncem utkání vyrovnal finský žolík Joel Pohjanpalo. O třech bodech pro Ukrajinu nakonec rozhodl jiný střídající útočník Artem Besedin.

Preview: Finsko - Ukrajina

O naději ve své skupině ještě bude bojovat Finsko, které hostí Ukrajinu. Domácí dosud získali jeden bod a jejich vyhlídky na zapojení se do bojů o postup nejsou příliš valné. Oproti tomu Ukrajinci jsou třetí a rozhodně se chtějí dotáhnout na Chorvatsko, respektive Island.

Turecko - Finsko 2:0

Turci dokázali v Antalaya Areně porazit hostující Finsko především díky skvělé první půli. Během prvních patnáct minut se dvakrát trefil střele Cenk Tosun, který díky dvěma zásahům zajistil svému týmu cennou výhru. Hostující Finsko přidalo až příliš pozdě a žádné body na něj nezbyly.

Preview: Turecko - Finsko

Turecko se drží v kontaktu za dvěma postupovými pozicemi, nicméně ze čtyř zápasů jen jednou vyhrálo a potřebovalo by svoje výsledky nějakým způsobem oživit. V utkání s Finskem si nemůže nárokovat nic jiného než plný bodový zisk. Seveřané nebudou mít co ztratit, už takhle jsou jejich šance na zisk alespoň druhé pozice minimální.

Finsko bude místo Backeho trénovat Kanerva

Novým trenérem finské reprezentace bude Markku Kanerva. Dosavadní asistent na lavičce národního týmu nahradí Hanse Backeho, jehož odvolání dnes oficiálně potvrdili zástupci finského svazu. Kanerva získal smlouvu na tři roky.

Finský záložník Eremenko dostal dvouletý distanc za kokain

Finský reprezentační záložník Roman Eremenko dostal od disciplinární komise UEFA dvouletý zákaz startů za užití kokainu. Stopy drogy odhalila v Eremenkově těle dopingová kontrola po zářijovém utkání Ligy mistrů v Leverkusenu. Nerozhodný výsledek 2:2 z tohoto zápasu zůstane v platnosti, třebaže Eremenko v něm vstřelil vyrovnávací gól.

Ukrajina - Finsko 1:0

Utkání Ukrajiny s Finskem nakonec žádné překvapení nepřineslo. Favorizovaní domácí totiž uhájili brzy nabyté vedení zásluhou Artema Kravece a poskočili tak se ziskem osmi bodů na druhé místo v kvalifikační skupině I za vedoucí Chorvaty.

Preview: Ukrajina - Finsko

Ukrajinci na červnovém mistrovství Evropy rozhodně nezazářili, když ze tří zápasů v základní skupině C nedokázali vyhrát ani jeden, ba dokonce nezískali ani bod a ani jednou nedokázali dostat míč do branky.

Finsko - Chorvatsko 0:1

Překvapení se nekonalo, Finové doma padli s Chorvaty. Těm stačil v podstatě jen povedený start, který vyvrcholil vedoucím gólem zkušeného střelce Maria Mandžukiće. A protože na něj dalšími góly už nikdo jiný nenavázal, Chorvatsko si odváží cenné tři body.

Preview: Finsko - Chorvatsko

Fotbalisté Finska si nutně potřebují spravit chuť. Čtvrteční prohra na půdě Islandu totiž měla obzvláště hořkou příchuť - nejen, že hosté ještě v nastavení vedli, vítězný gól domácího celku byl navíc mimořádně sporný a nebylo tak divu, když se po utkání snesla ostrá slova na hlavu rozhodčích. V cestě za vítězstvím jim tentokrát bude stát další těžký soupeř - Chorvatsko.

Island slaví obrat v nastavení, Finové zpochybňují vítězný gól

Fotbalisté Islandu předvedli v kvalifikaci o mistrovství světa svou bojovnost a dvěma góly v nastavení vydřeli výhru 3:2 nad Finskem. Tamní komentátoři jejich kousek přirovnali k památnému obratu Manchesteru United ve finále Ligy mistrů 1999 s Bayernem Mnichov. Finové však vítězný gól v páté nastavené minutě zpochybňují. Gólman Lukas Hradecky je přesvědčený, že udržel míč před brankovou čárou.

Island udolal Finy až v samém závěru i s pomocí sporného gólu

Severské derby mezi Islandem a Finskem nabídlo pořádné drama včetně strhujícího obratu v samém závěru utkání. Finové sice na Reykjavíku dlouho překvapivě vedli, ovšem gól Finbogassona z jednadevadesáté minuty nastartoval islandský obrat, který dokonce po uplynutí stanoveného nastavení dokonal kontroverzně Ragnar Sigurdsson. Domácí tak nakonec potvrdili roli favorita, byť s jistou dávkou štěstěny při rozhodnutí norského sudího Moena, jenž vyrovnávací trefu uznal navzdory tomu, že ani zpomalené záběry neodhalily, zda brankář Hrádecký stihnul udržet míč na brankové čáře.