16.03.2014 14:30 CET
0 : 3
(0:1)

Gerrard úřadoval z penalt, Liverpool porazil zoufalý Man Utd na jeho půdě 3:0

Co ještě budou muset překousnout za dlouhá léta zhýčkaní fanoušci Manchesteru United? Jejich vyvolení pod Moyesem předvádí jeden ostudný výkon za druhým a dnes trapnost dovršili na nejvyšší dimenzi. Doma ve velkém North-West Derby působili proti Liverpoolu jako dorostenecký tým proti mužskému a zaslouženě prohráli 0:3. Naděje na Ligu mistrů jsou tak definitivně fuč. Je tohle konec pro Moyese?

Naopak Liverpool si zřejmě pojistil účast v nejprestižnější soutěži na příští rok, čímž snad definitivně umlčí nápadníky o služby Luise Suáreze. Jeho výkon a výkon jeho spoluhráčů snesl nejpřísnější měřítka - dokonalost mohl potvrdit historickým hattrickem z penalt Steven Gerrard, jenž bohužel pro Reds třetí exekuci nezvládl.

Už od první minuty bylo zřetelné, jakým směrem se utkání vyvíjí. Po pár desítkách vteřin oslovil ve vápně Henderson Sturridge a anglický forvard těsně minut cíl. Po dvaceti minutách dostal Studge pas od Suáreze, a i když ošálil Vidiće, rána se mu nezdařila. Podobně se nezadařilo Allenovi, k němuž nedobře odkopl míč Vidić.

Liverpool se přece dočkal zaslouženého vedení už v prvním poločase. Po půlhodině hry našel chirurgicky přesným centrem Sturridge ve vápně Suáreze, před nímž chtěl míč tečovat Rafael. Dolétl však až k nejlepšímu střelci Premier League, po jehož zpracování sáhl Rafael na balón rukou. Nařízenou penaltu pak perfektně vysokou střelou k pravé tyči proměnil Steven Gerrard.

Celý první poločas byl vidět velký rozdíl mezi United a Liverpoolem v ofenzivní části. Zatímco Reds díky skvělému pohybu zavářeli soupeři celou dobu, domácí se na jakoukoli šanci pořádně nadřeli. Gólovku měli jen jedinou (nakonec v celém utkání...), po Rafaelově centru z pravé strany krásně pálil Rooney, ale Mignolet vyšel z akce na konci poločasu jako vítěz díky skvělému zákroku.

Příslib lepších vyhlídek pro dějství druhé vzal za své už po pár desítkách vteřin. Jones ve vápně neobratně srazil Allena a kapitán Liverpoolu Steven Gerrard dostal do rukou další zlatou příležitost. Tentokrát poslal míč po zemi doprava a zvýšil na 2:0.

Během několika minut se United rovněž dožadovali hned dvou penalt. Nejprve míč takřka nepostřehnutelně zasáhl ruku Johnsona při cestě do autu, poté Rooney okatě naskočil do Škrtela. Ani v jednom případě však sudí Mark Clattenburg výhodu pokutového kopu Manchesteru neudělil.

Domácí se postupem času osmělovali a byli nebezpečnější. Matovu ránu z dobré pozice ale zablokoval Agger a dorážku poslal Fellaini vysoko nad. Čtvrthodinu před koncem mohl kontaktní gól vsítil Robin van Persie, jemuž na hlavu mezi penaltu a malé vápno nacentroval Rooney, ale Nizozemec zamířil vedle.

A vzápětí bylo po zápase. Sturridge doslova vlétl do vápna, kde se jej skluzem pokoušel zastavit Vidić. Nezasáhl, forvard přesto spadl a Clattenburg mu jeho simulaci sežral i s navijákem. Navíc po druhé žluté vyloučil domácího kapitána. Penaltu zahrával opět Gerrard, ale tentokrát trefil jen tyč.

Reds měli nakonec kopat ještě jeden pokutový kop, když Sturridge (tentokrát už opravdu) srazil ve vápně Carrick. Třetího gólu se ale Liverpool dočkal a dokonale tak rivala potupil. Poprvé ještě Suáreze skvěle vychytal De Gea, podruhé ale už nemohl. Sturridgova nepovedená střela dopadla přímo k nohám uruguayského forvarda, který sám před gólmanem suverénně zavěsil.

Autor: Marek Ustohal