Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2022

2 : 0
(1:0)

Bruno Fernandes (© AFP)

Portugalsko další překvapení nedopustilo, Severní Makedonii zlomil Fernandes

Portugalci v rozhodujícím zápase o postup na mistrovství světa v Kataru zvítězili nad Severní Makedonií 2:0. O postupu svého týmu na finálový turnaj rozhodl dvěma góly záložník Bruno Fernandes. Hosté v utkání ani jednou nevystřelili na branku, a zůstali tak těsně před branami světového šampionátu.

Obrovský šok přišel v semifinále baráže o postup na mistrovství světa, když Severní Makedonie dokázala senzačně porazit Itálii 1:0. V posledním kroku před letenkou do Kataru se jí ale do cesty postavil další fotbalový velikán - Portugalsko. Tým okolo Cristiana Ronalda si poradil s Tureckem a do domácího střetnutí vstupoval jako velký favorit. Trenér Fernando Santos se opět rozhodl vložit důvěru v Otávia, jenž proti Turkům odehrál famózní zápas.

Na začátku klání byli na míči více Portugalci, hosté se ale snažili svého soupeře aktivně napadat. Ve 13. minutě se o první zakončení postaral Ronaldo, který ale levou nohou mířil těsně vedle tyče. Ve 24. minutě se po rohu málem prosadil hlavou Diogo Jota, jeho pokusu však chyběla přesnost. Tým z Pyrenejského poloostrova čím dál víc utahoval šrouby a snažil se najít mezery v defenzivě Severní Makedonie. To se povedlo Fernandesovi ve 32. minutě, když po spolupráci s Ronaldem využil chyby v rozehrávce hostů a poslal svůj tým do vedení. Ve 40. minutě mohl Diogo Jota přinést po zmatku v malém vápně domácím klid na kopačky, z úhlu ale trefil pouze boční síť odkryté brány.

Úvod druhého dějství se nesl ve znamení snahy Červených lvů o vyrovnání a Portugalci se poprvé v duelu dostali pod souvislejší tlak. Obraz hry ale postupně přešel do očekávané podoby a míč začali více kontrolovat domácí. To v 65. minutě vyústilo v gól, který si opět připsal na konto Fernandes. Ten byl na konci rychlého protiútoku Portugalska, jenž zakončil přesnou střelou z voleje po centru ze strany. V 80. minutě nedokázal totožnou akci dovést do úspěšného konce Ronaldo. A když videorozhodčí nepřisoudil Severní Makedonii ani penaltu po sporném souboji, bylo o postupu domácích rozhodnuto.

Portugalsko dokázalo v rozhodující bitvě zvítězit a postoupilo na mistrovství světa v Kataru. Ještě před tím však odehraje zápasy v Lize národů, kde 2. června vyzve Španělsko. Severní Makedonie svede tentýž den souboj s Bulharskem.

Autor: Livesport.cz / Jan Podmol